CHRIS PINE – 2014, Onun Yılı…

CHRIS PINE – 2014, Onun Yılı…

Gerçekten de 2014’ı Chris Pine Yılı ilan edebiliriz. Bu yıl pek çok sinema filminde karşımıza çıkan yakışıklı Chris Pine, yılın En İyi Giyinen Erkeği, Yaşayan En Seksi Erkek gibi ödülleri de ardı ardına topluyor. Kendisi, Armani Code parfümünün de yeni yüzü…

FASHION&TRAVEL Kırmızı halıda her zaman Giorgio Armani takımlarını tercih ediyorsunuz. Markanın sizin için bu kadar özel olmasının bir sebebi var mı?
CHRIS PINE Bay Armani’nin takımlarında abartısız bir şıklık var. Kesimleri klasik, işçilik ise muazzam. Her detayın bir hikayesi var ve markanın geçmişi bu detaylan güçlendiriyor. Armani’nin hiçbir zaman sezonun trendlerini takip etme ihtiyacı duymadığını hissediyorsunuz çünkü onun vizyonu hepsinin ötesinde. Bunun vermiş olduğu samimi ve mütevazı özgüveni fark ediyorsunuz. Eminim ki takım elbiseleri şu an ne kadar şıksa 50 yıl sonra da bir bu kadar şık olacak.

F&T Bugünün erkeğinin kodları neler sizce?
CP Ruhunun bütünlüğü ve cömertliği… Zarafet sadece giydiğiniz kıyafetler değildir, kendinizi bu dünya içerisinde nasıl konumlandırdığınızla da alakalıdır. Doğru yerdeyseniz hayatın kodları sizin elinizde demektir.

F&T Size göre cazibe nedir?
CP Sanırım bu kişiden kişiye değişebilen bir şey. İnsanın ne istediğini bilmesi ve neyi arzuladığını bilmesiyle alakalı. Ne istediğini bileninsan için cazibe hiç de karmaşık değildir, kendiliğinden oluşur.

F&T Bir kadını baştan çıkarmak için asla yapmayacağınız şey nedir?
CP Onu etkilemek için çok fazla çabalamak. Bu sanırım pek çok kadına itici gelen bir şey. Bu benim içimden de gelmez zaten. Biraz akışına bırakmak ve doğal şartları sağlamak daha önemli diye düşünüyorum.

F&T Bir kadında size en çekici ve itici gelen şeyler nelerdir?
CP Özgüven ve mizah duygusu bir kadında kesinlikle çok çekici, bunun üzerine çıkmak çok zor. Küstahlık ise tahammül edemediğim birşey.

F&T Maskülenliği nasıl tanımlarsınız?
CP Bana göre maskülenlik kendi hislerim ve düşüncelerimle barışık olmak, bunların her zaman arkasında olmak ve bunları ifade etmekten asla çekinmemek. Bunlar çok basit gibi gözükse de bir erkeğe en çok gücü veren etkenler.

F&T Kendinizi maskülen hissetmenizi sağlayan şeyler nelerdir?
CP Bana amcamı hatırlatan ve neredeyse tüm hayatım boyunca sahip olduğum bir çift bot var. Onların öyle bir duruşu var ki sanki Amerika’nın Montana eyaletinde, tozlu yollardan geçmiş, bütün zorlukları aşmış, başı belaya girmiş, akşam olunca da ateş başında sakin bir akşam geçirmiş gibiler. Armani’nin ikonik kokusu Code da bende bu tarz hisleri uyandırıyor. Maskülenliği sonuna kadar vurgulayan bu koku çok özel.

F&T Sizce bir erkeğin en güçlü silahı nedir?
CP Bu oldukça zor bir soru… Zekâ, insanın kendinin farkında olması ve sanırım kendine gülebilme yeteneği. Kendinize gülebiliyorsanız hayatta üstesinden gelemeyeceğiniz hiçbir zorluk yoktur.

F&T Size göre zerafet nedir?
CP Özgüven, yalınlık, ustalık… Yaptığınız işin üstatlar tarafından beğenilmesi ve detaylarla hayatı zenginleştirmek. Yaptığınız iş zerafet içermeli ama bir o kadar da abartısız olmalı. Tüm bunlar size istediğiniz zarafeti getirecektir. Bir erkeğin zarif olabilmesi çok önemli. Maskülen olmak, karizma, tabii ki bunlar da çok önemli ama zarif bir erkeğin kadınların gönlünü çalabilmesi çok daha kolay.

F&T Bize biraz Armanı* Code parfümünün yeni reklam filminden bahsedebilir misiniz?
CP Yeni reklam filmi kesinlikle çok özel bir çalışma oldu. Reklam filminin yönetmeni Andrew kendisine özgü bir orta çağ hissiyatını modern zamana ve geleceğe uyarlayarak yeniden yorumladı. Bertolucci’nin Conformist filminden fırlamış gibi gözüken mimari, size bu hissiyatı sonuna kadar yaşatıyor. Bay Armani’nin tasarladığı kıyafetlerin saf çizgileri filmle inanılmaz bir şekilde uyum sağlıyor. Filmi izlediğinizde gece mavisinin hâkimiyetini ve etkilerini görüyorsunuz. Bu da tüm filme çok yerinde bir gizem katıyor.

Screen Shot 2015-03-14 at 09.10.08

F&T Yönetmen Andrew Dominik ile çalışmak istemenizin özel bir sebebi var mı?
CP Bir süredir Andrew’un işlerini hayranlıkla takip ediyorum. Jesse James ile birlikte yaptıkları şey ilk andan itibaren beni büyüledi ve o zamandan beri peşindeydim. Kamera ile olan ilişkisi çok farklı, aralarında görünmez bir bağ var gibi, vizyonu kesinlikle çok gelişmiş biri. Her sahneye inanılmaz derinlikli bir yaklaşımı var ve ekranda her küçük sahne için farklı yorumlarla muhteşem sonuçlar çıkarmayı başarıyor.

F&T Peki, bu reklam filminde izlediğimiz günlük hayattaki Chris Pine mı, yoksa ekranda izlediğimiz Chris Pine mı?
CP Her rolde olduğu gibi bu da her ikisinden parçalar banndırıyor sanırım. Andrew ile bir araya geldiğimizde senaryo ile ilgili ortaya birkaç fikir atıldı ve bu fikir, anında ilgimizi çekti. Çok şık bir adam otelinden aynlıyor, bu sırada hiç görmediği kadar güzel bir kadın ile asıl hikaye başlıyor. Kamera, karakterin her anını yakalıyor ve ortaya görkemli bir hikaye çıkıyor. Tam onun göz hapsinden çıkacağını sandığı anda yeniden ortaya çıkıyor. Portre fotoğraf çekimlerini gerçekleştiren Brigitte Lacombe’un da kendine has ve kaliteli bir tarzı var, kendinizi şaşırtıcı bir şekilde evinizdeymişsiniz gibi hissetmenizi sağlayacak bir ortam yaratıyor ve bu bir oyuncu için en önemli şeylerden biri.

F&T Bu reklam filminin sonucunda elde ettiğiniz en önemli şey ne?
CP En iyi kısım kesinlikle sektörün en önemli insanları ile birlikte çalışma fırsatı bulmuş olmam. Düşünsenize bir Armani takım giyiyorum, Andrew Dominik tarafından yönetiliyorum, Darius Khondji tarafından kameraya alınıyorum ve Brigitte Lacombre ile fotoğrafçılık üzerine konuşma fırsatım oluyor. Bu hayalimdeki işlerden biriydi.

F&T Bu reklam filmini çekerken en çok zorlandığınız sahne hangisi oldu?
CP Kesinlikle çektiğimiz ilk sahne olan, otelden çıkarken kullandığımız döner kapılı sahne. Andrew için bu sahneyi çekmenin çok zor olduğunu biliyorum çünkü tam olarak yakalamak istediği bir an vardı ama benim için çok eğlenceli bir sahneydi. Gözüme çarpan bu etkileyici kadın ile göz göze geldiğimiz ilk sahneden bahsediyorum. Sihirli bir sahne diyebiliriz. Saniyeler süren biran içerisinde birbirini hiç tanımayan bu iki kişi göz göze geliyor. Her şey birkaç saniye sonra bitebilir, ikisi de farkında ama birbirlerini tekrar görmeyi de arzuluyorlar. Bu konsepti ilk duyduğum anda fikre bayıldım. Sahnenin arkasında yatan duyguyu ve kurguyu da çok sevdim. Dahası sahnenin çekildiği yerin mimarisi ve Andrew ile Darius’un bu sahneye kattıkları derinlik muhteşem.

F&T Çekimde kullandığınız Armani kıyafetlerden hangilerini saklamak istediniz, neden?
CP Smokin, üst düğmesi açık gömlek ve bağlanmamış papyon favorilerim. Bunların kumaşları, formları, ince detay işçiliği ve benzersiz oluşlan mükemmel bir görüntünün ortaya çıkmasını sağlıyor. En önemlisi ise tüm bunlann bir hikâyeyi bir araya getiriyor olması fikri bütünü daha da değerli kılıyor.

F&T Bir parfüm için reklam filmi çekmek ile sinema filmi çekmek arasındaki fark ne?
CP En bariz fark çekimin süresi oluyor tabii. Bir sinema filmini çekmek bütçesine ve tarzına bağlı olarak i aydan 6 aya kadar sürebiliyor. Armani Code’ un reklam filmini çekmek için ise sadece 2 günümüz vardı. Bu yüzden Andrew ve takımı çok organize ve hazırlıklı bir şekilde gelmişlerdi. Elde etmek istedikleri görüntüleri çok planlı bir şekilde çektik. Sinema filminde ise 90 dakikadan fazla sürede bir karakteri canlandırmak için hikâyeyi yaşamanız ve tamamen içinde olmanız gerekiyor.

F&T Reklam filmi Los Angeles’ ta çekildi. Los Angeles’ ta çekim yapmak farklı karakterler yaratmak açısından size yardımcı oluyor mu?
CP Şahsen ben Los Angeles’ı en çok banndırdığı farklı karakterler ve çok yönlülüğünden dolayı seviyorum. Birçok kültürün bir arada bulunduğu ve uyum içinde yaşayabildiği bir şehirden bahsediyoruz. Tüm bunların yanı sıra insanın kendini geliştirebilmesi için muhteşem fırsatlar sunan bir şehir bu. Armani Code reklam filminde de bu etkilerin izlerini görebilirsiniz.

F&T Genel olarak parfüme karşı bakış açınız nedir? Kullanmaktan hoşlanır mısınız ya da sık sık kokunuzu değiştirir misiniz? Parfümü sıkmak için özel bir yönteminiz var mı?
CP Tıpkı kıyafetler gibi parfümler de bir insanın karakteri hakkında fazlaca bilgi verir. İnsanın kendini dünyaya tanıtmasında ve sunmasında önemli bir yere sahiptir. Bu konuda oldukça hassasım ve gerçekten kişiliğimi yansıtan bir takım ya da bir koku bulma şansım olduğunda buna bağlı kalmaya özen gösteririm. Söz konusu parfüm olduğunda bana göre az ve öz her zaman daha iyidir. Cildinize yakın olmasını istersiniz, tıpkı teninizin doğal kokusuymuş ya da teninizin bir parçasıymış gibi. Teninize mükemmel bir şekilde uyan bir parfüm vücudunuzun ölçülerine göre dikilmiş birtakım elbise gibidir.

F&T Hollywood’ un ünlüler listesinde yükselişte olan birisiniz. Buna örnek olarak GQ dergisi tarafından Yılın En İyi Giyinen Erkekleri arasında gösterilmeniz ve People dergisi tarafından Yaşayan En Seksi Erkek seçilmeniz gösterilebilir. Günlük hayatınıza bu yükselen şöhretinizi nasıl entegre ediyorsunuz?
CP Bundan olabildiğince zevk almaya çalışıyorum. Daha da önemlisi sahip olduğum şeylerin kıymetini bilmem gerektiğini her fırsatta kendime hatırlatmaya çalışıyorum. Harika bir ailem ve çok değerli dostlarım var. Hayatımda hep yaslanabileceğim bu kayalara sahip olduğum sürece sanırım hep mutlu olabilirim.

F&T Jack Ryan: Shadow Recruit, Stretch, Into the Woods, Horrible Bosses gibi filmlerle 2014 sizin yılınız oldu gibi gö-züküyor. Bize bu gelecek projeleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?
CP Harika bir yıl geçirdim ve sektördeki en yetenekli insanlarla birlikte çalışma fırsatı buldum. Rob Marshall’ın Into The Woods filmi bu yılın sonuna doğru vizyona girecek. Bu yapımda Meryl Streep, Johnny Depp, Anna Kendrick, Emily Blunt, Tracy Ullman, James Cordon ve daha birçok inanılmaz iyi oyuncuyla kamera karşısına geçtim, muhteşem bir deneyimdi. Bu filmde sönük başlayan fakat ilerleyen sahnelerde daha önemli bir role bürünen bir karakteri canlandırıyorum. Bir nevi kurbağa prens hikâyesi gibi. Kenneth Branagh’ın yönettiği Jack Ryan vizyona girdi. Kendisiyle aynı zamanda aynı kareyi paylaştığımız bir sahne de oldu. Bunun yanı sıra Keira Knightley ile öpüşmek ve Kevin Costner ile dövüşmek gibi kariyerimin en önemli anlarını da yaşadım. Benim için kesinlikle çok güzel bir gündü. Jason Bateman, Jason Sudekis, Charlie Day, Jennifer Aniston, Jamie Foxx ve Christophe Waltz ile birlikte oynadığım Horrible Bosses 2 filminin çekimlerini de bitirdik. Şubat ve Mart aylannda Chiwetel Ejiofor ve Margot Robbie birlikte çalışma fırsatı bulduğum, Craig Zobel’ın yönettiği Z for Zachariah filminde rol aldım. Son olarak yakın arkadaşım Joe Camahan ile yeniden aynı projede yer almamı sağlayan Stretch, bu yılın en iyi komedi filmlerinden biri.

F&T Son zamanlarda oldukça popülersiniz; Giorgio Armani’nin yeni kampanyası için sizi seçmesine şaşırmamalı. Sizce marka neden sizi seçti?
CP Elimden gelenin en iyisini yaptığımı umarım. Armani sadeliği, zarafeti, şıklığı ve zamansızlığı temsil ediyor bence. Elli yıldır çok şık takımlar üretiyor. Modanın kölesi değil. Benim oynadığım reklam filminde de güzel bir hikaye anlatmak istiyor. İzlediğim diğer reklam filmlerindeki esprili dili hoşuma gitti. Kendini marka olarak ciddiye alıyor, ama bunu çok da abartılı bir biçimde yapmıyor.

Screen Shot 2015-03-14 at 09.10.55

F&T Armani’nin yeni yüzü olmak beraberinde bir baskı da getiriyor mu?
CP Üzerimde herhangi bir baskı hissetmiyorum. Bu işin arkasındaki ekiple çok rahat çalıştık; yönetmen, fotoğrafçı, Giorgio Armani’nin kendisi hepsi inanılmaz insanlar. Çok iyi bir ekip ve benim kampanyadaki rolümü çok iyi ele aldılar.

F&T Nasıl oyuncu oldunuz? Eğitiminiz İngilizce üzerine olduğuna göre, herhalde oyunculuk yapmayı amaçlamamıştınız?
CP Oyuncu olmayı amaçlamadım. Büyürken ailem yanımda olmadığı için, kariyerim yemek masasında konuştuğumuz bir şey değildi. Babam bu dünyanın içinde olduğu için bu işi yapmak istedim. Gelgitlerini biliyordum, dolayısıyla bu dünyaya karşı romantik bir bakışımın olmadığını söyleyebilirim. İlk oyunculuğumu lisedeyken yaptım. Sonra üniversiteye gittim ve oyunculuğun devamı geldi. Mezun olana kadar, hayatım boyunca yapmak istediğimin bu olduğunu anlamıştım. Sanki şans eseri olmuş gibi geliyor kulağa ama öyle değil.

F&T Henüz 28 yaşındayken, Star Trek’te başrol oynayan en genç aktör oldunuz. Bu sizi heyecanlandırmış mıydı?
CP Seçmeler başta berbattı fakat altı ay sonra kadronun içindeydim. Evet çok gençtim ama o zaman beş yıldır bu işi profesyonel olarak yapıyordum. Birçok iyi oyuncunun arasından seçilmiş olduğum için kesinlikle çok şanslıydım. Hepimiz aynı stresi, aynı sorumlulukları paylaşıyorduk.

F&T Yoğun bir dönemden geçiyorsunuz. Yıl sonunda Meryl Streep ve Johnny Depp ile birlikte rol aldığınız, Rob MarshalPın ‘Into the Woods1 adlı müzikal filmi gösterime giriyor. Aynı zamanda şu an ‘Z for Zachariah’ın çekimleri yeni Zelanda’da devam ediyor…
CP Yeni Zelanda harika bir yer. ‘Z for Zachariah’ küçük bütçeli bir film ama şahane bir psikolojik dram, bir nevi ahlaki bir oyun. Ben hikayenin sonlarında ortaya çıkıyorum ve sorunlara neden oluyorum. ‘Into the Woods’ ise geçtiğimiz yıl bitti, yılbaşında da gösterime girecek.

F&T En sevdiğiniz şehirler ve tatil rotaları nereler?
CP Çok fazla var. Ama New York ve Paris’e bayılıyorum. İstanbul’u görmeyi de çok isterim. Tatil rotası ise ruh halime göre değişir. Kaliforniya’ya kaçmayı severim.

F&T Adınızı hiç Google’da arattınız mı?
CP Tabii ki arattım. Ürkütücü bir deneyim.

F&T Önümüzdeki yıllarda sizi reklam filmlerinde daha sık görecek miyiz?
CP Şu an bilemiyorum. Ama bu tür işlerde kısa film tadı olduğundan içinde yer almak bana da çok keyif veriyor. Bu yetenekli grupla tekrar çalışmak isterim.