CİLT LEKELERİNE ETKİN TEDAVİ

CİLT LEKELERİNE ETKİN TEDAVİ

Güneşe maruz kalma süresi, cildin genetik yapısı, kullanılan kimyasal maddeler, hormonal tabletler ve diğer birçok faktör, ciltte leke oluşumuna neden olabilir. Cilt lekeleri, görsel açıdan kötü bir görünüm oluşturmanın ötesinde sağlık açısından da ciddi sorunlara sebep olabilir. Dermatoloji Uzmanı Dr. Neslihan Dolar cilt lekelerinin tedavisinde etkili çözüm olan ve son zamanlarda sıkça tercih edilen Peelingler hakkında bilgi verdi.

Cilt lekelerinin, alın, yanak, üst dudak bölgesi, burun, çene, boyun ve kollar gibi güneşe maruz kalan bölgelerde sıklıkla görülen koyu kahverengi lekeler olduğunu söyleyen Dermatoloji Uzmanı Dr. Neslihan Dolar, “Kahverengi lekelerin oluşumunda birçok faktör yer almaktadır. En önemli iki faktör genetik yatkınlık ve ultraviyole ışınlarına maruz kalmaktır. Bunun dışında gebelik, doğum kontrol ilaçları, kozmetik uygulamalar, ilaçlar ve guatr hastalığı diğer nedenler arasında yer alır. Güneş ışınları sadece lekelerin oluşumuna değil, oluşmuş lekelerin üzerinde karartıcı etki ile lekelerin koyulaşmasına ve artışına da neden olabilir. Ancak bilinçli korunma ve doğru tedavi yöntemiyle tüm bu olumsuzluklarla savaşmak mümkün” dedi.

Tedavi Planlaması
Leke tedavisinin, lekenin oluşma sebebi, yerleşim yeri, derinliği, tipi ile bağlantılı olarak değişiklik gösterdiğini belirten Dr. Neslihan Dolar: “Uzman bir dermatolog tarafından detaylı bir şekilde lekeyi oluşturan faktörler ve hastanın genel sağlığından beslenmesine, yaşam tarzından kişilik özelliklerine kadar birçok faktör dikkate alınaraktedavi planlanmalı, kontrollü birşekilde uzun süre devam etmelidir. Bu süre bazen birkaç ay, bazen 1- 2 yıl arası bir zaman alabilir. Yaz mevsiminde farklı, sonbahar itibariyle farklı tedavi protokolleri uygulanmalıdır. Tedavide yardım aldığımız birçok profesyonel ürün var. Örneğin süt peeling’i, Dermaceutic MilkPeel, leke peeling’i Dermaceutic Mela Peel ve TCA peeling Dermaceutic CosmoPeel gibi… Bu uygulamaların ardından tedavi ev ürünleri ile devam etmelidir” dedi.

Peeling Etkisi
Ciltte yaşanan lekelenme, akne ve kırışıklık sorunları için etkili olduğunu vurguladığı peeling’lerin uygulanması, etkisi ve sonuçlarıyla ilgili olarak Dr. Neslihan Dolar “Dermaceutic MilkPeel Süt Peelingi; cansız ve mat görünüm ile birlikte özellikle hassas ciltlerde güneşe maruz kalmaktan kaynaklanan lekelerin giderilmesinde etkili yöntemlerden biridir. Ciltte leke oluşumunu tetikleyen mekanizmayı baskılamaya yardımcı olur. Hertürlü cilt tipine uygulanabilir. Profesyonel peelingler içerisinde yer alan bazı soyucu asitleri içermez, dolayısıyla yan etki riski minimumdur. Parlak, tazelenmiş, canlı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur. Dermaceutic CosmoPeel TCA Peelingi; akne izleri, güneş lekeleri ve kırışıklıkların giderilmesinde kullanılmaktadır. Gözenekleri daraltır ve cildi yeniden yapılandırır, akne oluşumunu azaltır. Tek seansta bile ciltte gözle görülür etki bırakabilen, iyileşme süresi çok hızlı bir peeling yöntemidir. Dermaceutic Mela Peel Leke Peelingi ise güneş lekeleri başta olmak üzere pigmentasyon lekeleri, koyu hamilelik lekeleri, dermal/epidermal melazma, aktif/ pasifhiperpigmentasyon, enflamasyon sonrası pigmentasyon lekelerini gidermeye, cildin yenilenmesine, cilde nem kazandırmaya, güneş hasarı sonrası oluşmuş ince ve kalın çizgilerin azalmasına yardımcı profesyonel bir uygulamadır. Alttan gelen taze deri çok daha parlak ve pürüzsüz olup, adeta bebek gibi bir cildin ortaya çıkmasına yardımcı olur. Uygulama sonrası ciltte gerginlikve kaşınma hissini önlemek, cildi sakinleştirmek ve iyileşme sürecini hızlandırmak için K vitamin kompleksi ve güneş koruma faktörü içeren özel evtipi ürünlerin kullanılmasını öneriyoruz. Profesyonel peelingler kliniklerde doktorlar tarafından uygulanmalıdır” diye belirtti.