ÇOK DAHA FAZLASI TAYLOR SWIFT

ÇOK DAHA FAZLASI TAYLOR SWIFT

SON YILLARDA TAYLOR SWIFT’İN ADINI DUYMAYAN, MÜZİĞİNİ DİNLEMEYEN PEK KİŞİ KALMAMIŞTIR HERHALDE. KENDİSİ ‘FEARLESS’ ALBÜMÜYLE DÖRT GRAMMY KAZANDIĞINDA HENÜZ 20 YAŞINDAYDI. SONRASINDA İSE GRAMMY’DE YILIN ALBÜMÜ ÖDÜLÜNÜ AYNI YIL İKİ KERE KAZANARAK TARİH YAZAN BİR YILDIZA DÖNÜŞTÜ VE O GÜNDEN BU GÜNE GÖZ KAMAŞTIRAN KARİYERİNE 10 GRAMMY ÖDÜLÜ DAHA EKLEDİ. ŞİMDİLERDE İSE DOKUZUNCU STÜDYO ALBÜMÜ ‘EVERMORE’ İLE SEVENLERİNİ BÜYÜLEMEYE DEVAM EDEN TAYLOR SWIFT’İN COUNTRY ŞARKICILIĞINDAN DÜNYA STARLIĞINA UZANAN HİKÂYESİNE GELİN YAKINDAN BAKALIM.

13 Aralık 1989’da Wyomissing, Pensilvanya’da dünyaya gelen, Taylor Alison Swift genç bir country müzik yıldızı olma yolundaki ilk adımını henüz on dört yaşındayken Nashville’e taşınarak atıyor ve Sony/ATV Music publishing house ile çalışan en genç söz yazarı oluyor.

Biraz daha öncesine gidersek eğer Taylor Swift’in müzisyen olmasının pek de tesadüf olmadığını görüyoruz. Adını Amerikalı müzisyen James Taylor’dan alan Swift’in hikâyesi annesinin uniseks isimlerin iş hayatında yükselmesinde yardımcı olacağını düşünmesiyle başlıyor ve bu sebeple ona bu ismi koyuyor. Hatta Swift, 2011 yılında James Taylor’la aynı sahneyi paylaşarak, kızlarına ünlü müzisyenin adını verecek kadar hayranlık duyan anne ve babasını mutlu etmeyi de ihmal etmiyor.

10 yaşındayken televizyonda Faith Hill’in nasıl country şarkıcısı olduğunu anlatan bir belgesel izledikten sonra kendisinin de bu yoldan ilerlemesi gerektiğini düşünen Taylor, bu düşüncenin üzerinden çok zaman geçirmeden, on iki yaşındayken bir bilgisayar tamircisinden gitar çalmayı öğreniyor. Ve bu, ona ilk şarkısı ‘Lucky You’yu yazması için ilham veriyor. Ünlü şarkıcının gitarın yanında piyano, ukulele ve banjo olmak üzere dört enstrüman çalabildiğini de yeri gelmişken ekleyelim.

İLK ALBÜM 16 YAŞINDA

16 yaşındayken kendi ismini taşıyan ilk albümünü yayınlayan Swift, zirveyi zorlayan adımlarını da tam bu nokta da atmaya başlıyor ve albümden yayınlanan ikinci single ‘Teardrops on My Guitar’, Billboard Hot 100 listesinde 13. sıraya dek yükseliyor. İkinci albümü olan ‘Fearless’ı ise 2008’de çıkardığında albümdeki ‘Love Story’ ve ‘You Belong with Me’ adlı parçaları listelerde üst sıralarda yer alıyor ve ‘Fearless’, 2009’un en çok satan albümü olmaya başarıyor. 2010’da yani henüz 20 yaşındayken içlerinden Yılın Albümü’nün de bulunduğu, dört Grammy Ödülü kazanan Swift, bu ödülü kazanan en genç sanatçı olarak da adını tarihe yazdırmayı başarıyor. Grammy dışında, ‘Fearless’, Amerikan Müzik Ödülleri, ACM ve CMA’de de ödüllendiriliyor, böylece country müzik tarihinde en çok ödül kazanan albüm oluyor. Swift’in küçük bir kasaba müzisyeninden dünya çapında bir country şarkıcısına dönüşmesi de böyle başlıyor. ‘Mean’ single’ı ile iki Grammy kazanması, dördüncü albümünün single çalışmalarının dünya çapında yüksek liste başarısı göstermesi ve beşinci albümü ile üç Grammy kazanıp üstüne Yılın Albümü ödülünü iki kez kazanan ilk kadın şarkıcı olması Swift’i zirveye taşıyor.

ÖDÜLLERE DOYMUYOR

Yıllar içinde Swift, toplamda 40 milyonu geçen albüm satışı ve 135 milyon single dijital indirmesiyle dünya genelinde en çok satan müzik sanatçılarından biri haline geliyor. Ünlü şarkıcı, toplamda 10 Grammy, 1 Emmy, 23 Billboard Müzik Ödülü ve 12 Country Müzik Ödülü kazandı ve 6 Guinness Dünya Rekoru’nu da elinde tutuyor. Bu yıl 31 yaşına giren Taylor Swift için dünyaca ünlenen, zenginleşen, moda ikonu ve kültürel önder haline gelen bir yıldız diyebiliriz.

Taylor Swift’in bir önceki albümü ‘Folklore’un devamı niteliğini taşıyan dokuzuncu stüdyo albümü ‘Evermore’da bu senenin sürprizi. Dünyaca ünlü sanatçı sosyal medya hesapları üzerinden yeni albümü ile ilgili hislerini şu sözlerle dile getiriyor; “Dokuzuncu stüdyo albümüm ve Folklore’un kız kardeşi diyebileceğim bu kayıtların yayımlandığını söylemekten mutluluk duyuyorum.”

ÖNE ÇIKANLAR

  • ‘Shake It Off, ‘Blank Space’ ve ‘Bad Blood’ single çalışmaları ABD, Kanada ve Avustralya’da bir numara oldu.
  • Swift, dört albümü ile en az yedi hafta bir numarada kalan tek sanatçı olarak The Beatles’ın rekoruna ortak oldu. Ayrıca bu listede toplam 47 hafta geçirerek en uzun zirvede kalan kadın sanatçı olarak Whitney Houstan’ın 33 yıllık rekorunu kırdı.
  • Bugüne kadar hiçbir skandala imza atmayan ve başarısının önüne geçen hiçbir ayrıntıda kaybolmayan starın bu disiplinin temelinde üstün başarılı öğrenci profili yatıyor. Dört dönemi sadece iki dönemde tamamlayan Taylor Swift’in üniversite mezuniyet not ortalaması da (GPA) 4 üzerinden 4.