Deniz, Kum, Güneş ve Eğlence… Mikonos

Deniz, Kum, Güneş ve Eğlence… Mikonos

Mikonos, Yunan Adaları arasında kozmopolit olmasıyla ünlü, en çok tercih edilenlerden… Sardunya ve zambakların süslediği beyaz badanalı ve mavi pencereli evleri, taraça şeklinde terasları ile hafızalarda yer etmiş bir ada… Pırıl pırıl denizi, şık restoranları, eğlencenin hiç bitmediği plajlarıyla ideal tatil rotası.

Ege’de en popüler adalardan biri olan Mikonos, en çok ziyaret edilen ve en pahalı Yunan adası olarak biliniyor. Hareketli gece hayatıyla dünyanın dört bir yanından ziyaretçiyi ağırlayan ada, çılgın plaj partileri, lüks otelleri, şık restoran, kafe ve barları ile sosyetenin tatil rotaları arasında.

Mikonos, Kiklad takım adalarının en güzellerinden biri olarak kabul edilmektedir. Üstelik de kesinlikle en hareketli, en lüks adası… Gecenin gündüze karıştığı Mikonos, dünyanın dört bir yanından tatilcilerin tercihi.

Mikonos’a Türkiye’den ulaşmanın en pratik yolu, yaz ayları boyunca olan direkt uçak seferleri…

Yunan Adaları içerisinde ismini en sık duyduğumuz adalardan biri olan Mikonos, dünya jet sosyetesinin tatil seçenekleri arasında bulunuyor. Çılgın gece hayatı, sabahın ilk ışıklarına kadar süren plaj partileri, pelikanların dolaştığı taş sokakları, beyaz badanalı evleri, şık kafe, restoran ve barları ile tanınıyor.

Yunanistan’ın Ege Denizi’nde, Kiklad Adaları’nın bir parçası olan Mikonos, 89 kilometrelik sahil şeridine sahip. Adanın 11 bine yaklaşan nüfusu, yaz aylarında bunun 3, hatta 4 kat üzerine çıkıyor. Tüm yaşamın haziran-agustos dönemindeki turist hareketliliğine göre planlandığı adanın en büyük gelir kaynağı da turizm.

Mikonos’ta Gezilecek Yerler

Adanın merkezi Chora, çok sayıdaki plajı, müzeler, sanat galerileri ve çevre köyler adadaki görülebilecek yerleri oluşturuyor.

CHORA: Mikonos’ın merkezi olan Chora, labirenti andıran dar sokakları, limanı çevreleyen bembeyaz badanalı evleri ve gösterişli mimarileriyle dikkat çeken kiliselerden oluşan geniş bir körfezin çevrelemiş durumda. Birbirinden şık dükkan, butik, restoran, bar, kafe ve sanat galerisinin bulunduğu bölge, özgün yapısını korumayı başarmış.

MİKONOS YEL DEĞİRMENLERİ: Mikonos’un sembolleri arasında gösterilen yel değirmenleri, adayla ilgili yapılan tanıtımlarda da karşımıza çıkıyor. Eşsiz gün batımına tanıklık eden tarihi yel değirmenleri, limana oldukça yakın olan adanın merkezi Chora’da bulunuyor. Adayı ziyaret edenlerin mutlaka fotoğraf çektirdiği değirmenlerin çevresinde gün boyunca hareketlilik azalmıyor.

LITTLE VENICE: Mikonos gezilecek yerler listesinde baş sıralarda bulunan Little Venice, denize sıfır restoran ve kafelerin sıralandığı yer. Gün batımı yaklaştıkça kalabalığın arttığı Little Venice, Ege Denizi’ni seyrederken vakit geçirip bir şeyler yudumlamak için ideal. Denizde oluşan dalgalar nedeniyle zaman zaman ıslansanız ve zor anlar yaşasanız da adanın keyfini çıkarmak için ziyaret edilmeli listesinde üst sıralarda yer alıyor.

ANO MERA KÖYÜ: Ada merkezine 7 kilometre uzaklıkta bulunan Ano Mero Köyü, antik bir yerleşim merkezine sahip. Beyaz badanalı evleriyle klasik bir Ege köyü görünümündeki Ano Mero, daha çok tarihi Tourliani Manastırı’nı ziyaret etmek isteyenler tarafından tercih ediliyor. Adanın merkezindeki hareketlilikten uzaklaşmak için iyi bir kaçış noktası.

PARAPORTIANI KİLİSESİ: Adanın en çok fotoğraf çekilen noktalarından biri de Paraportiani Kilisesi. İsviçreli-Fransız Mimar Le Corbusier’in en güzel eserlerinden biri olarak kabul ediliyor. Yunanca’da ikinci kapı anlamına gelen ‘paraportiani’, 13,16 ve 17. yüzyıllarda bölüm bölüm inşa edilmiş. Meryem Ana’ya adanan kilise, sadece fotoğraf çekmek için bile ziyaret etmeye değer.

MİKONOS MÜZELERİ: Mikonos adası görülecek yerler arasında bulunan müzeler, özellikle tarih ve sanat tutkunlarının tercihi. Ada ve çevresinde gerçekleştirilen kazılardan çıkarılan eserler, Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor. Geleneksel tarım aletlerinin görülebildiği Kültür Müzesi ile amfora ve denizden çıkan çeşitli buluntuların sergilendiği Deniz Müzesi de ziyaretçilerini ağırlıyor.

DELOS ADASI: Ada merkezine 6 buçuk kilometre mesafedeki Delos Adası, Kiklad Adaları içerisinde arkeolojik olarak en zengini. Dünyanın birçok yerinden arkeoloji ve tarihle ilgilenenlerin ziyaret ettiği adada dönemsel olarak kazılar gerçekleştiriliyor. Ada çok küçük, sadece 5 kilometrekarelik bir yüz ölçümüne sahip.

MİKONOS PLAJLARI: Özellikle gençler arasında oldukça popüler olan Mikonos plajları, sabaha kadar süren eğlencenin ardından deniz, kum ve güneşle bütünleşmek isteyenleri ağırlıyor. Nammos Beach Club’ta akşamüstü başlayan eğlence, sabaha kadar devam ediyor. DJ performansları, masa üzerine taşınan danslar ve dünyanın farklı ülkelerinden gelen turistler plajda eğleniyor. Gürültüden uzak, sakin ve aile dostu plaj arayanlar için en uygun plajlardan biri olan Ornos Beach, sığ suları, sarı ve ince taneli kumsalı ile özellikle çocuklu aileler için ideal. Plaj çevresinde sıralanan küçük balık restoranları, otel, kiralık ev ve villa gibi seçenekler ada ziyaretçileri tarafından tercih ediliyor. Adanın en popüler plajları Paradise Beach ve Süper Paradise Beach. İkincisi, çıplaklar kampı olarak da kullanılıyor. Bu plaja çıplak olmadan da girilebiliyor. Limana en yakın konumda olan Malalianos ve Tourlos plajları ve Elia plajları da ziyaret edilebilecek diğer plajlar arasında. Fetelia ve Kalafatis plajları ise rüzgar sörfü yapmak için tercih ediliyor. Mikonos’un farklı bölgelerinde bulunan 15’e yakın plajda gündüz deniz, kum ve güneşten yararlanılırken, akşamüstü saatlerinden itibaren bu plajlar birer eğlence mekanına dönüşüyor. Ünü dünyanın dört bir yanına dağılan çılgın plaj partileri denemeye değer.

MİKONOS GECE HAYATI

Yunanistan gezilecek yerler arasında ilk sıralarda yer alan Mikonos adası gece hayatı ile adından sıklıkla söz ettiriyor. Dünyanın birçok farklı yerinden gelen gençlerin tıka basa doldurduğu mekanlarıyla Mikonos’ta gece hayatı son derece renkli. Adada hareketlilik ve eğlence gece yarısından sonra başlıyor. Adanın merkezi ve çevredeki plajlar gece hayatının odak noktaları arasında. Chora’da bulunan New Face sabah 5’e kadar müziğin susmadığı eğlencenin devam ettiği bir mekan. Ünlü DJ’leri ağırlayan Katerina’s Bar, çılgın şovlarıyla baş döndüren Pierros Bar, dans gösterileri ile Ramrod Bar, en popüler eğlence merkezlerinden Pierros Bar ve uç eğlence anlayışıyla Galleraki Bar alternatiflerden birkaçı. Mikonos Merkezdeki resturantlarda yemek için rezervasyon yapmanızı öneriyoruz ve her koşulda bir miktar bekleme yapmayı göze almanız gerekiyor. Niko’s Restaurant, Kostas Resturant, sahildeki Restaurant Alefkandra yemek için deneyebileceğiniz restoranlardan.

 

MİKONOS OTELLERİ

Adada yüksek sezon olan yaz döneminde otellerde yer bulmak zorlaşıyor. Tatil için gitmeden önce rezervasyon yaptırmak şart. Adada 5 yıldızlı otellerden pansiyona, kiralık oda, ev ve villaya kadar çok sayıda konaklama seçeneği bulunuyor. Ucuz ve ekonomik otel bulmak ise neredeyse imkansız. Mikonos otel fiyatları gecelik ortalama 100 €’dan başlayıp 4000 €’ya kadar çıkabiliyor. Oteller ve fiyatları konum, dekorasyon, popülerliğine göre değişiyor.