“Doğal Gençleşme” Dünyadaki Yeni Trend

“Doğal Gençleşme” Dünyadaki Yeni Trend

Geçtiğimiz ay İstanbul’a gelerek Seltek Estetik’in gerçekleştirdiği TED Turkey’de doktorlarla bir araya gelen Faslı doktor Dr. Nabila Azib, dünyadaki estetik ve medikal trendleri hakkında bilgi verdi.

Son yıllarda herkes daha güzel olmak istiyor ama bir taraftan da doğal görünmek istiyor. Bu mümkün mü acaba?

Bütün hastalar bir değişim ihtiyacı ile doktora geliyorlar. Doktorun yapması gereken en önemli şey; onların bu ihtiyacını anlamak ve doğru cevabı verebilmek. Ancak bunu çok aşırıya kaçmadan yapmak önemli. O yüzden doğru malzemelerle hastanın ihtiyacını doğal bir görünümle kazandıracak uygulamalar yapılmalı. Hem dolgu maddeleriyle hem de yüze enjekte edilen maddelerle doğal ve genç görünüm sağlanabilir.

Dünyada kadınların güzelleşmeye yaklaşımı nedir sizce? Tercihleri neler?

Hastalar son zamanlarda çok vakit kaybetmeyecek ve günlük hayatına devam edebilecek estetik uygulamaları tercih ediyorlar. Bunlar dolgular ve toksin uygulaması gibi… Dünya çapında bütün bu uygulamalar en çok elmacık kemiği bölgesi, yanak bölgesi ve dudak bölgesinde yapıldığını görüyoruz. Biz de Seltek Estetik’in gerçekleştirdiği Teoxane Expert Day’de dört-beş şırınga ile tüm yüz nasıl bir gençleşme yaşayabilir bunu gösterdik.

Türk kadınları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Türk kadınları Faslı kadınlara çok benziyor. Türkiye’deki meslektaşlarımdan duyduğum kadarıyla Türk kadınlarının da en çok istediği şey doğal bir görünüm elde etmek.

Peki, medikal estetik alanında yeni trendler nelerdir? Plastik cerrahiye kıyasla ne tür avantajlar sunuyor.

Tabii ki son zamanlarda en çok yapılan şey dolgular. Ancak hastalarımızın tedavisinde farklı teknikleri birleştirip biraz dolgu kullanıp biraz toksin ve mezoterapi gibi PRP gibi uygulamaları birleştirip bütünsel bir etki yaratabiliriz. Yaşlanma sürecine göre de hareket etmemiz gerekiyor. Çünkü yaşlanma sadece yüzdeki hacim kaybı ve pigmentasyon sorununun ortaya çıktığı ve yüzün esnekliğini kaybettiği ve kas aktivitesinin daha da farklılaştığı bir süreç. O yüzden bizim de buna göre hareket etmemiz, semptomları tedavi etmektense altta yatan sebebi tedavi etmemiz çok önemli.

Her kadının cildi farklıdır. Genetik yapısı farklıdır. Herkes farklılık gösterse de bu tür uygulamalara başlamak için ideal yaş nedir sizce?

Bence 30 yaşından önce başlanması en ideali. Hyaluronik asit, insan vücudunda ve daha birçok canlıda doğal olarak bulunan bir polisakkarittir. Vücudun ürettiği hyaluronik asidin % 50′ si üst deride bulunur. Yaş ilerledikçe zamanla vücudumuzda Hyaluronik Asit miktarı azalır ve yerine konması gerekir. 30 yaşımıza geldiğimizde cildimizdeki hyaluronik asit miktarının yüzde 50’isini kaybetmiş oluyoruz. Aynı zamanda 30 yaşından itibaren her yıl cildimizdeki kolajenin yüzde birini kaybetmeye başlıyoruz, işte bu nedenlerden cildimizin elastikiyeti kayboluyor ve cildimiz doğal yaşlanma sürecine giriyor. Dolgu ve diğer teknikler ile yapılan uygulamalar sayesinde yaşlanmayı o kadar erken durdurmaya başlarız. Bence yavaş yaşlanmak önemli.

Kadınlar hakkında konuştuk. Peki, erkekler bu tarz uygulamaları yaptırmak istiyor mu?

Kendine özen gösteren erkeklerin sayısı giderek artıyor. Anatomik açıdan düşünüldüğü zaman dolgular, hem kadınlara ve hem de erkeklere uygulanabiliyor. Ama tabii ki erkeklere uyguladığımız enjeksiyon uygulamaları kadınlarınki ile aynı olmuyor ve olmamalı. Çünkü erkeklerin maskülen görüntüsüni bozmamaya dikkat etmeliyiz. Kadınlar en çok elmacık kemiklerine dolgu yaptırmak için gelse de erkeklerin lateral yani elmacık kemiklerine uygulama yapmayı öneriyoruz. Erkeklerde yanaklara ve orta kısmı vurgulamak daha doğru… kısaca kadınlar erkeklere, erkeklerde kadınlara benzememek diye düşünüyorum.

TED Turkey’de bilgilerini paylaştığınız Dinamik Dolgu hakkında bilgi verirmisiniz?

Geleneksel dolgular cilt hareket halinde değilken görülen statik kırışıklıklar düşünülerek uygulanmaktadır. Dinamik Dolgu ise, cildi hareket halindeyken de destekleyen ve aynı zamanda yüzünüzün canlılığını ve yumuşaklığını korumaya yardımcı olmak üzere tasarlanmış bir üründür. Özellikle mimiklerle oluşan problemleri gidermek veya azaltmak için sadece bu bölgeye özgü olarak geliştirilmiş, içeriği itibari ile normal dolgulardan birçok konuda farklılık gösteren bir dolgu çeşididir. Teoxane Laboratuvarları tarafından geliştirilen; yüzeysel, orta, derin ve hacimlendirici olarak cildin bölge ve kırışıklık durumuna göre RHA1, RHA2, RHA3 ve RHA 4 tipi olan Dinamik Dolgu, cildi her hareketinde desteklemek ve aynı zamanda yüzünüzün canlılığını ve yumuşaklığını korumaya yardımcı olmak üzere tasarlanmış, kırışıklık doldurucu, patentli ve çapraz bağlı hyaluronik asit bazlı özel bir ürün. “Resilient” Hyaluronik Asit adlı patentli üretim tekniği sayesinde yüz hareketlerine bağlı germe veya sıkılaştırma esnasında ortama uyum sağlıyor ve pergörünümü kaybetmeden mimik çizgilerinin düzeltilmesi konusunda kolaylık sağlıyor.

Diğer uygulanan dolgu işlemlerinden farkı nedir?

Dinamik dolgu ile artık belirginleşen mimik çizgileri doğal görünüm sağlanarak ortadan kaldırılıyor. Hem kolay hem de güvenilir bir yöntem olan Dinamik Dolgu; özellikle alın çizgileri, kaş çatma çizgisi, göz kenarlarındaki gülümsemeyle oluşan çizgiler, dudak ve dudak üzeri çizgiler, nazolabiyal çizgilerve boyundaki çizgilerin açılmasını sağlar. Uygulama ile birlikte ciltte derin kırışıklıkların oluşmasını engelleyerek zamanın etkisini durdurmuş olur. Cilt daha taze, dinlenmiş, aydınlık ve ışıltılı bir görünüme kavuşur. Yani kısacası cilt kalitesi artar. Uygulandığı yerde hareket özgürlüğü sağladığından dolayı Dinamik Dolgu son zamanlarda el üstünde yaşlanmaya bağlı deri kalınlığının azaldığı durumlarda da kullanılmaya başlandı ve etkili çözümler sunuyor. Hatta geçenlerde bir hastam ayaklarına dolgu yaptırmak istediğini söyledi. Çünkü ayak üstündeki damarları çok çıkık ve belirgin olduğu için bundan rahatsız olurdu. Daha önce hiç yapmamıştım ama RHA uygulamasıyla başarılı sonuç aldık.

 

İşlem ne kadar sürüyor, uygulamadan sonra kişi hemen işine, normal hayatına dönebiliyor mu?

Kalıcılık süresi 12 -18 ay olan Dinamik Dolgu işlemin tamamı mimik çizgilerinin durumuna göre 10 ila 20 dakika arasında sürüyor. Dinamik Dolgu daha önce de belirttiğim gibi ödem ve şişlik açısından oldukça güvenli. Hastalar uygulamadan hemen sonra sosyal yaşamlarına dönebiliyor. Her enjeksiyonda olduğu gibi kızarıklık, morarma ve şişme nadiren de olsa oluşabilir. Bu yan etkiler, makyajla kolayca kapatılacağı gibi, 3-5 gün içinde kaybolur.