DR. Hakan Erbil’den Genç Gözlerin Sırrı

DR. Hakan Erbil’den Genç Gözlerin Sırrı

Günümüz estetik anlayışının yaygın uygulamalarından olan gözaltı ışık dolgusu ile ilgili sorularımızı Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. Hakan Erbil sizin için cevapladı.

Değişen, sürekli gelişen iş ve sosyal hayatımıza devam ederken, yaşa bağlı olmaksızın gözaltı çukurluğundan şikâyetçi olanların sayısı her geçen gün artıyor. Göz altlarında çukurlukların oluşmasının sebebi nedir ve Göz Altı Işık Dolgusu ile bu problem giderilebilir mi?

Genç ya da yaşlı ayırt etmeksizin gözaltı çukurlarının temel nedeni genetik yatkınlıkdır. Buna ek olarak yoğun iş temposu, yorgunluk, alkollü içecekler, yatış pozisyonu, uyku düzensizlikleri, bilgisayar ekranı karşısında uzun süreli çalışmak da bu durumu artırıcı faktörler olarak dikkat çekmektedir. Yıllar içerisinde deride kolajen ve elastin lifleri özelliğini kaybeder, ciltteki hyaluronik asit miktarı azalır. Bunun sonucunda yüzde belli bölgelerde yapısal ve hacimsel kayıplarla birlikte ciltte kırışıklıklar, çukurlar oluşur. Ayrıca yüz kemikleri ve kas yapısı küçülür, az da olsa hacim kaybederek gözaltı çukurunun belirginleşmesine neden olur. Bu çukur milimetrik de olsa, gözaltı daha derin ve koyu algılanabilir. Bu sebeple de kişiler olduğundan daha yaşlı ve yorgun görünür. Göz Altı Işık Dolgusu ile yanak ve gözaltları arasındaki oluklar ve çöküklükler başarıyla tedavi edilebilirken, içeriğindeki mineral, vitamin, aminoasit ve antioksidanlar sayesinde gözaltı koyulukları ve hafif torbalanmalarda da belirgin bir azalma sağlanır.

Gözaltı bölgesi derisinin ince olması ve yapılan dolguları belli etmesi sebebi ile bu bölgeye uygulamalar şimdiye kadar çok başarılı olamıyordu. Peki, Göz Altı Işık Dolgusu’nun diğer dolgulardan farkı nedir?

Günümüzde dolgu maddeleri estetik amaçlı olarak yüzün farklı bir çok alanında kullanılmaktadır. Yüzün diğer bölgelerine uygulanan dolgularda bulunan hyaluronik asit içeriği fazla su tuttuğu için ve gözaltı derisi kalınlığı burada diğer bölgelerden çok daha ince olduğundan, hacim artışı bu bölgede anormal derecede şişmiş bir görüntü veriyordu. Artık Göz Altı Işık Dolgusu sayesinde bu problemlerle karşılaşmıyoruz. Bunu diğer dolgu maddelerinden farklı kılan en önemli nokta içeriğidir. Bu optimal miktarda hyalüronik asit ve yeniden yapılandırma kompleksinden (8 amino asit, 3 antioksidan, 2 mineral ve 1 vitamin) oluşan özel bir dolgu maddesidir. Amino asitler, vitamin ve mineraller hücre korunması için yeniden yapılandırmaya yardımcı olur. Bu dolgunun uygulanması diğer dolgu uygulamalarına göre de özellik gösterir. Göz Altı Işık Dolgusu ile gözaltı çukurlukları doldurulurken aynı zamanda cildin ihtiyacı olan nem ve elastikiyetin artması sonucu cilt canlanarak parlaklaşır, elastikiyetini geri kazanır ve aydınlanır. Göz altı bölgesine aydınlık verdiği için de Işık Dolgusu olarak adlandırılmıştır.

Göz Altı Işık Dolgusu’nu herkes yaptırabilir mi? Göz Altı Işık Dolgusu hangi durumlarda tercih edilmelidir?

Göz Altı Işık Dolgusu özellikle gözaltı çukuru olan ve gözaltı çevresi elastikiyeti kısmen azalmış kişiler için idealdir. Bazen aşırı pigmentli koyu göz halkaları ve büyük gözaltı torbaları olan kişiler bu tedaviden fayda görebilir miyim diye müracaat ediyorlar. Bu kişiler için tedavi mutlaka cerrahi olmalıdır.

Göz Altı Işık Dolgusu’nu yaptırmadan veya öncesinde dikkat edilmesi gereken kurallar var mı, tedavinin bilinen herhangi bir yan etkisi var mı?

Uygulama öncesinde kan sulandırıcı ilaçlar, vitaminler ve yiyeceklerin ahırımdan kaçınılmalıdır. Aksi takdirde her enjeksiyonda olduğu gibi morarma ve şişme nadiren de olsa oluşabilir. Ancak bu yan etki 1 hafta içerisinde kaybolur. Bir de kişinin bilinen alerjik durumu var ise mutlaka doktorla paylaşmalıdır.

Göz Altı Işık Dolgusu işlemi ne kadar sürüyor, uygulamadan sonra kişi hemen sosyal hayatına dönebiliyor mu?

Uygulama yaklaşık 13 dakika sürüyor. Göz Altı Işık Dolgusu ince uçlu iğnelerle veya ince kanüllerle bölgeye enjekte edilir. Enjeksiyon iğne ile yapılırsa sonrasında morluk, şişlik, kızarıklık oluşabilir. Ancak oluşabilecek küçük morluklar rahatça fondöten ile kapatılabilir. Kanül ile uygulamalarda morarma hemen hemen hiç olmaz. Bu sebeple de kişi sosyal hayatına rahatlıkla devam edebilir.

Estetik uygulamalarda kullanılacak ürünün içeriğine ve markasına dikkat edilmesi gerekli midir?

Bu çok önemli bir nokta. Danışanlar kendilerine kullanılan dolgu maddesinin markasını doktoruna mutlaka sormalı, ucuzunu değil en kalitelisini tercih etmeli ve kullanılan dolgunun LOT numarası ve son kullanma tarihini içeren bandrolünü doktorundan istemelidir. Danışanların bu konuda dikkatli olması gerekir. Aksi takdirde bu durum pek çok komplikasyonu da beraberinde getirir. Dolgular için doğal görünüm ve başarılı sonuçlar tecrübe gerektirir. Uygulamayı yapacak kişi mutlaka bu konuda tecrübeli bir doktor olmalıdır. Dolguların doktor harici kişilere ve içeriğinin ne olduğu bilinmeyen maddelerin yaptırılması istenmeyen sonuçlara yol açar. Bu nedenle dolgunuzu ve yaptıracağınız doktorunuzu seçerken çok dikkatli olmanızı tavsiye ederim.

GÖZ ALTI IŞIK DOLGUSU UYGULAMASININ KALICILIK SÜRESİ NEDİR? NE KADAR SIKLIKLA TEKRARLANMALI?

Göz Altı Işık Dolgusu’nun etkisi 7-12 aya kadar sürebilmektedir. Ancak 18 aya kadar kullanım da gözlemlenmiştir. Göz Altı Işık Dolgusu için genellikle tek seans yeterli olur. Sadece hastaların küçük bir kısmında bir ay sonrasında rötuş gerekebilir.