DR. HASAN İNSEL’DE “YAŞASIN HAYAT” DEDİ

DR. HASAN İNSEL’DE “YAŞASIN HAYAT” DEDİ

Türkiye’nin ilk check-up merkezi olan İrtermed’in Kurucu Başkanı Dr. Hasan İnsel, Şile’de kapılarını açan Yaşasın Hayat Kliniği ekibine katılarak Mayr Diyeti konusunda danışmanlık vermeye başladı. Dr. Hasan İnsel ile sağlıklı yaşam üzerine bir sohbet gerçekleştirdik.

Yaşasın Hayat Kliniği ekibine nasıl katıldınız?
Osman Müftüoğlu yakın arkadaşımdır. 20 yıldır arkadaşız. Bir gün Bodrum’da bana Yaşasın Hayat Kliniği’ni açacağını söyledi. Bu, onun bir hayaliydi. Sonra bana “Bu proje sensiz olmaz” dedi. Mayr Diyeti danışmanı olarak ekibe katılmamı istedi. Hatta ısrar etti. Böylece dostluğumuz iş alanına da taşınmış oldu. Osman Müftüoğlu’nun bu hayalini gerçekleştirmesine faydam olmuşsa eğer bu beni çok mutlu eder.

Peki nasıl bir yer Yaşasın Hayat Kliniği?
Yaşasın Hayat Kliniği, Osman Müftüoğlu’nun en az 15 yıllık hayali. Böyle bir merkezi kurması, idare etmesi çok zor. Osman Müftüoğlu, uzun çalışmalar sonucunda Türkiye’de eşi benzeri olmayan bir sağlıklı yaşam merkezi çıkardı ortaya. İstanbul’a yakın, Şile’de bir nefes alma merkezi. Merkezin Medikal Direktörü de aile hekimi olan Murat Keklikoğlu. Kilo kontrolü bu merkezde yatarak gerçekleştirilecek. Kısa hafta sonu programlarından uzun programlara kadar farklı pek çok program bulunuyor. Ama Yaşasın Hayat Kliniği, çok kapsamlı bir merkez. Burada holistik sağlık, enerji, çin tıbbı metodları da mevcut. Kişiye özel bir program hazırlanıyor. Tedaviye katılan kişi doktor, beslenme uzmanı ve aktivite uzmanıyla görüşüyor. Ve programı ona göre çıkartılıyor. Bu arada bu tedavileri sürerken havuz, yüz, vücut bakımı gibi estetik yöntemlerden de faydalanabiliyor. Size Yaşasın Hayat Kliniği’ni şöyle tanımlayabilirim: bir Hayat Okulu. Biz burada insanlara sağlıklı yaşamayı öğretiyoruz. Holistik açıdan bakacak olursak; insanlar aslında birer ruh, o ruhların da birer bedeni var. Eğer biz o ruhları eğitemezsek, bedeni de eğitemeyiz. Kişi de sağlıklı olamaz. Yaşasın Hayat Kliniği’nde işte biz bunu yapıyoruz.

Sizin Yaşasın Hayat Kliniğindeki göreviniz tam olarak nedir, anlatır mısınız?
Kliniğin Mayr Diyeti danışmanı olarak görev yapıyorum. Mayr Diyeti, Yaşasın Hayat Kliniği’nde uygulanan üç diyetten biri. Onun dışında merkezde Osman Müftüoğlu’nun çok sağlıklı sonuçlar alınan Hayat Diyeti ve Vegan Fasting 5/2 Diyeti uygulanıyor. Yani, 5 gün bilinçli yiyecek, 2 gün oruç var bu diyette. Oruç deyince hiç yemek yenmediği gelmesin aklınıza. Diyetteki normal kalori aliminizin yüzde 30 azını tüketiyorsunuz. Düşük kalorili çorbalar gibi yiyecekler veriliyor. Özellikle İngiltere’de çok popüler. Mayr Diyeti de Avusturya’dan çıkma, eğitimi de orada veriliyor. Avusturya’da olduğu gibi başka Avrupa ülkelerinde de son derece popüler.

Mayr Diyeti ne zaman uygulanmaya başlamış? Bir doktorun adıyla anılıyor sanırım…
Dr. F. X. Mayri 1875-1975 yılları arasında yaşamış AvusturyalI doktor. 1900’lerde Tıp Fakültesi’ndeyken babası ölüyor. Aile, inek alıp satıyor. Genç Mayr, inekleri incelemeye başlıyor. Çimen yiyip gece ahırdan kalan inekler daha sağlıklı oluyor ve çok para ediyor. Buna dikkat ediyor. Sonra sağlık için pek çok konuda ölçütlerimiz olduğunu ama “batın” için sağlıklı olma ölçümlerimizin olmadığını farkediyor. Düşünün Dr. Mayr’ın ilk kitabının adı; Bağırsak ve Güzellik. Ona göre, bizi hayatta tutan ne yediğimiz değil, ne hazmettiğimizdir. Bir sürü sağlık sorunumuz bağırsakların fonksiyon bozukluklarından kaynaklanıyor. Nasıl ağaçların kökleri varsa insanların kökleri de bağırsaklarıdır. Vücudumuzu dinlendiriyoruz ama bağırsaklarımız hiç dinlenmiyor. Akşam ağır yemek yiyoruz, bağırsaklarımız gece biz uyurken de çalışıyor. Abur cubur ve sık yemek de bağırsağı yoruyor. Mide çok dolduğunda besinlerin fazlasını bağırsaklara atıyor. Buradan kana karışmaması gereken proteinler atılım sonucu karışıyor. Sonuçta; vücudun çeşitli yerlerinde inflamasyon olur. Yorgunluk, bitkinlik hissi, şeker hastalığı, bağırsak hastalıkları, eklem problemleri meydana gelir. En önemli sağlık problemlerinden bunlar. Mayr beslenme düzeniyle bu sorunlardan kurtuluyorsunuz.

Siz nasıl Mayr danışmanı oldunuz?
Uluslararası Mayr Hekimleri Derneği, Avusturya’da bir dernek. Mayr metodunu kullanmak bu doktorlara has birşey. Dünyada Avusturya’da tek bir yerde eğitimi veriliyor. Avusturya’da eğitim gördüğüm için Mayr Metodu’ndan haberdardım. Hep ilgimi çekmiştir. Sonunda eğitimini almaya karar verdim. Mayr eğitimi 1, 2 yıl sürüyor. Sertifika eğitimine gittiğimde katılanların da Mayr Diyeti uygulamasının bir ön koşul olduğunu gördüm. Hatta, bu diyete uyamayacağımı düşündüğüm için bir süpermarkete gidip atıştırmalıklar aldım ve gizlice odama soktum. Bulunmasın diye de bu atıştırmalıklarımı gündüz eğitime giderken bavuluma kitliyordum. Mayr eğitimi almadan bir takım rahatsızlıklarım vardı. Kilom, bel çevrem fazlaydı, sürekli yorgundum ve insülin direncim yüksekti. Eğitimdeyken atıştırmalıklarıma hiç ihtiyacım olmadı. Mayr Diyeti’ni çok kolay uygulayabildim. Üç, dört ay içinde de kendimde müthiş farklar gözlemledim. 10 kiloya yakın zayıfladım. Yorgunluğum geçti, kendimi son derece enerjik hissediyorum. Daha önce kilo verdiğimde herkes ne kadar çökmüşsün derdi. Bu kez bir kişi bile öyle demedi. Ben bu işi yapmasam Osman Müftüoğlu’yla bu işe girişemezdim.

Mayr Diyeti’nin gereklerini hala yerine getiriyor musunuz? Bugün kahvaltıda ne yediniz mesela?
Biz Mayr’da avokadoyu çok seviyoruz. Avokado yedim bu sabah. Yanında öğütülmüş badem, ceviz, kaju. Bazen peynir de yiyorum.

Mayr Diyeti nasıl bir sistem uyguluyor? Bize birez bilgi verebilir misiniz?
İnsan vücudunda 1,5-2 kilo kadarbakteri bulunuyor. Çoğu da bağırsakta. Aslında bizim için yararlı olan ama yanlış beslendiğimiz için; mesela fazla şeker aldığımızda vücudumuzda azalan iyi bakteriler var. Bu durumda vücudumuzdaki kötü bakterilerin sayısı da artıyor. Biz Mayr Diyeti’nde kötü bakterileri aç bırakıyoruz. Probiyotik, yani iyi bakteri verip, kötü bakteriyi öldürüyorüz. Süt (laktoz), fruktoz, glüten ve histaminler (alerjenler). Bu dördünün alınmamasına dikkat ediyoruz.

Mayr Diyeti’nde neyin ne zaman ya da neyle yendiği de önemli mi?
Mayr’da sabah kahvaltısı krallara layık, öğlen yemeğiyse prenslere layık beslenmelisiniz. Akşam yemeğinde az yemelisiniz, cimrilik yapın. Ara öğün yok. Öğünler arası 4, 5 saat birşey yenmemeli, mide dinlendirilmeli. Öğleden sonra 4’ten itibaren çiğ sebze, meyve tüketmemelisiniz. İlkgünden itibaren rahatlama hissedeceksiniz. Ama Mayr Diyeti 3, 4 hafta süreyle uygulanacak birşey. Sonra hayatınıza, bizim hayat okulumuzda öğrendiklerinize dikkat ederek devam ediyorsunuz.

Başka neler önemli?
Mesela Mayr Diyeti’nde çiğneme çok önemli. Çok çiğnemek ve tükürükle ıslatarak çiğnemek önemli. Biz merkezde bunun eğitimini veriyoruz. Besini parçalamak için iyi çiğnemek önemli tabii. Ayrıca tükürüğümüzde Amilaz enzimi bulunmakta. Bebeklikte süt emerken kullandığımız, sonra kullanmayı bıraktığımız birenzim bu. Bağırsağa gitmeden, hazmedilmeden yiyeceklerin bu enzime maruz kalması önemli. Lokmamızı ağzımızda çevirerek, tükürüğümüzle ıslatarak çiğnemeyi öğretiyoruz burada. Ama Yaşasın Hayat bir Mayr Kliniği değil. İntegratif tipin ön planda oduğu bir wellness ve sağlıklı yaşam merkezi ve okulu. Mayr Diyeti sadece işin bir bölümü. Yaşasın Hayat Kliniği’nde asıl amacımız İstanbul Wellness İnsiyatifi’ni başlatmak. Bir de sağlık turizmine önem veriyoruz. Yurt dışından gelen hastalara hizmet vermek istiyoruz.


DR. HASAN İNSEL’İ TANIYALIM

İstanbul’da doğan Dr. Hasan İnsel, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdikten sonra Almanya’da dahiliye ihtisasını tamamlamış; sağlıklı yaşam ve önleyici tıp konusunda çalışmıştır. Türkiye’ye döndüğünde, İntermed Polikliniği’ni kurmuştur. Merkezi Viyana’da olan ESAAM-Avrupa Önleyici Tıp ve Antiaging Derneğinin kurucu üyesi olan Dr. Hasan İnsel, WAAAM-World Academy of Anti Aging Medicine’in de Akademik Kurul üyesidir. Columbia Cornell Üniversitesi, NewYork Presbyterian Hastanesi’nin internasyonal Bölüm Senior Danışmanlığı görevinde bulunmuş olan Dr. İnsel, Merkezi Michigan’da bulunan ve sağlıklı yaşam programları ve eğitimleri organize eden “International Association of Physicians for Healthy Living LLC” nin de Yönetim Kurulu Başkamdir, iç Hastalıkları uzmanlığının yanında NLP, Hipnoz ve Quantum eğitimleri de almış olan Dr. insel, sağlıklı yaşam ve vücut-zihin ilişkileri konusunda çalışmalar yapmaktadır. Uzun yıllar Milliyet Gazetesi Cadde ekinde “Saatleri Durduralım” isimli köşesinde sağlıklı yaşam ve önleyici tıp konularını işlemiş, HTV de “Vip and Fit” programını hazırlayıp, sunmuştur.

Dr. Hasan insel, Avusturyada F.X. Mayr eğitimi almıştırve Uluslararası MayrHekimleri Derneği (International Society of Mayr Physicians) üyesidir.

Halen kurucusu olduğu İntermed’in Onursal Başkanı olan Dr. Hasan insel, Yaşasın Hayat Şile’nin de Mayr Konsept Danışmanlığını yapmaktadır. Instagram: #drhasaninsel Email: hasaninsel@gmail.com


YAŞASIN HAYAT/ŞİLE

İstanbul’un deniz ve orman beldesi Şile’de faaliyetlerini sürdüren BW Şile Gardens Oteli, Yaşasın Hayat Kliniği’ne ev sahipliği yapıyor. YAŞASIN HAYAT/ ŞİLE sadece Türkiye’de değil, uluslararası alanda da iddialı bir “wellness / detoks” merkezi olmayı amaçlıyor. Yaşasın Hayat Şile’de sadece kilo kaybı programları yok. Faaliyet gösterdiği diğer alanlar şöyle:

* Bedensel ve Ruhsal Detoks,

*Holistik ve Geleneksel Sağlık Uygulamaları,

*Sağlıklı Yaşlanma,

*HastalıkÖnleyici Sağlık Bilinci,

*Doğal HayatAktiviteleri,

*Sağlıklı Yaşam Yaklaşımlarının tartışıldığı “Hayat Okulu”

YAŞASIN HAYAT/ ŞİLE, sağlıklı beslenmenin yanı sıra daha iyi bir uyku düzeni, zinde bir vücut yapısı ve üretken bir ruha kavuşmayı öğretecek. Bu merkez rutinleşmiş yaşamı gergin ve hızlı ritminden çıkarıp, daha keyifli, huzurlu bir sürece dönüştürmeyi amaçlayan “İstanbul Wellness inisiyatifi” konseptini geliştiren Osman Müftüoğlu’nun birikim ve tavsiyelerinin profesyonel sağlık uzmanları tarafından hayata geçirildiği bir okul olacak. Tecrübeli beslenme danışmanları ve ödüllü mutfak şefleri tarafından hazırlanan gurme diyet programları, wellness merkezi konuklarına özel olarak hazırlanmış gurme restoranda servis edilecek. Konuklar ayrıca kendilerine özel olarak hazırlanmış Lounge’da birbirleriyle sohbet edip sosyalleşebilecek. Aktivite, dermal ve body terapi uzmanları kişiye özel egzersiz aktiviteleri, orman, çim ve kumsal yürüyüşleri, aqua gym, yoga, sauna, özel cilt ve beden terapi paketleri gibi yenilikçi metotlarla bambaşka bir sağlık programı sunacak. Sağlıklı dokunuşlarla yapılacak enerji verici ve relaks terapiler, vücut maske ve peeling’leri, hamam, cilt bakımları ruh ve bedene şifa verecek.