DÜNYANIN EN ETKİLEYİCİ TREN YOLCULUKLARI

DÜNYANIN EN ETKİLEYİCİ TREN YOLCULUKLARI

Gizemli ve nefes kesen destinasyonları keşfetmek için tren yolculuğundan daha iyi ne olabilir ki? Eğer siz de gerçek bir tren yolculuğu tutkunuysanız vereceğimiz rotalara mutlaka göz atın!

BAHAR ŞAHINBAŞ

WEST HIGHLAND LINE Büyüleyici Hogwarts Ekspresi

Tren yolculuğunu seven birçok gezgin için dünyanın en güzel manzaralarından geçen West Highland Line vazgeçilmez bir deneyim. Tren yolculuğu, Glasgow’dan başlayarak İskoçya’nın muhteşem doğasını keşfe çıkıyor. Harry Potter hayranlarına bu tren görüntüsü tanıdık gelebilir; çünkü kendisi Hogwarts Ekspresi’nin ta kendisi! Her ne kadar bu tren sizi Hogwart’a ulaştıramayacak olsa da, bu yolculuk da en az onun kadar büyüleyici olacak. Bu tren yolculuğunun rotası İskoçya’nın sadece trenle keşfedilebilecek manzaralarına tanık olmanızı sağlıyor. Loch Lomong ve Trossachs Ulusal Park’ından geçen tren Crianlarich’ten sonra iki farklı rota şeklinde ilerliyor. Buradan sonra ister Loch Awe’ten Oban’a doğru ilerleyebilirsiniz, isterseniz de Rannoch Moor’dan tırmanarak Fort William üzerinden Mallaig’e ulaşabilirsiniz. Her iki rotası da birbirinden etkileyici olan tren, İskoçya’nın doğal güzelliklerini keşfetmenin en güzel yolu.

THE FLÅM RAILWAY Norveç Fiyortlarına Yolculuk

Norveç’in en ünlü tren rotası sene boyunca sefer düzenliyor; bu sayede Norveç’in harika manzaralarına tanık olmak için istediğiniz bir dönemi tercih edebilirsiniz. Myrdal ve Flam arasındaki tren rotası kıvrılan nehirleri, akarsu ağızlarını, şelaleri ve karlarla kaplanmış tepeleri takip ederek Flam Vadisi’ne ulaşıyor. Dahası bu tren yolculuğu sayesinde dünyanın en uzun fiyortu olan Sognefiyortu’nun bir kolu olan Aurlandsfiyot fiyortunu da keşfedeceksiniz.

KARS DOĞU EKSPRESI Turizmin Can Damarı

Kars Doğu Ekspresi treni son zamanlarda gerçek bir Instagram fenomeni oldu. Geç keşfedilmiş bir tren rotası olarak Ankara’dan Kars’a doğru ilerleyen bir rotası var. Kars Doğu Ekspresi ile 24 saatte 7 farklı şehirden geçecek, batısından doğusuna Türkiye’nin farklı coğrafyalarına tanık olacaksınız. Trende kompartımanlı, pulman, örtülü kuşet, yataklı ve yemekli vagon bulunmaktadır. Ankara’dan her gün saat 18:00’de kalkan tren ertesi gün aynı saatte Kars’a ulaşmaktadır. Aynı şekilde, Kars’tan her gün saat 08:00’de yola çıkan tren yine ertesi gün aynı saatte Ankara’ya ulaşmaktadır.

TRANZALPINE Yeni Zelanda Alpleri’ni Keşfetmek

Yeni Zelanda’nın Christchurch ve Greymouth şehirleri arasında yolculuk eden TranzAlpine treni, Yeni Zelanda’nın muhteşem manzaralarına tanık olmanızı sağlıyor. Yeni Zelanda’ya gitmişken ziyaretinizi başkent Wellington’la kısıtlamayın ve Yeni Zelanda’nın eşsiz doğal güzelliklerini keşfe çıkın. Hayatınız boyunca unutamayacağınız bu muhteşem tren seferi her sabah 08:15’te Christchurch’ten yola çıkarak, Greymouth’ta 1 saat ara vererek, akşam 18:30’da Christchurch’e ulaşmış oluyor.

GHAN Avustralya Çöllerine Yolculuk

Bu inanılmaz tren yolculuğu yüzyıllarca Avustralya’yı keşfe çıkmış kaşiflerin ve öncülerin ayak izlerini takip ediyor. Avustralya’nın Ghan treninde tercih edebileceğiniz 2 farklı rota var.

Adelaide-Darwin Rotası: İlk seçeneğiniz bütün yıl boyunca sefer düzenleyen Adelaide’den yola çıkarak Darwin’e ulaşan tren rotası seçeneği. Bu tren sayesinde 3 gün 2 gece boyunca Avustralya’yı güneyden kuzeye keşfedebileceksiniz.

Darwin-Adelaide Rotası: Darwin üzerinden Adelaide şehrine, yani güneyden kuzeye ise sadece aralıklı olarak Nisan-Şubat ayları arası sefer düzenlendiğini aklınızda bulundurmakta fayda var. 4 gün 3 gece süren bu rota boyunca isteğinize göre Katherine ve Alice Springs’ten de geçerek toplamda 2,979 km yol kat edebilirsiniz.

TRANS SIBIRYA Rusya’nın Doğu Ekspresi

Moskova’dan başlayan ve tüm Rusya’yı geçerek doğudaki liman kasabası Vladivostok’a kadar devam eden Trans Sibirya Demiryolu dünyanın en ünlü tren yolculuklarından biridir. Rota 9.289 km’lik hayret verici bir uzunluğa sahiptir ve yedi saat dilimi boyunca uzanır. Yolculuk sırasında, Novosibirsk şehrinin yanında Obi Nehri’nden geçecek ve dünyanın hacim bakımından en büyük tatlı su gölü olan Baykal Gölü de dahil olmak üzere Sibirya’nın en ücra ve güzel bölgelerini göreceksiniz.

GLACIER EKSPRESI İsviçre Alpleri’nin Büyüleyici Zirveleri

Glacier Ekspresi İsviçre’nin doğasını keşfedebileceğiniz en etkileyici rotalardan biri. 8 saat süren tren yolculuğu, İsviçre’nin en lüks kayak merkezlerinden biri olan St. Moritz’den başlayarak, İsviçre’nin “Büyük Kanyon”u olarak adlandırılan Rhine Gorge’tan geçiyor. Matterhorn Dağı manzaralı Alp Dağları’nda bir dağ kasabası olan Zermatt, Solis ve Landwassser viyadükleri de rota üzerinde görülebilecek güzelliklerden.