DÜNYANIN EN İLGİNÇ 12 PLAJI

DÜNYANIN EN İLGİNÇ 12 PLAJI

DÜNYANIN EN İLGİNÇ 12 PLAJI

Dünyanın neresinde olursa olsun gittiğiniz herhangi bir plajda 3 şey bulursunuz – kum, güneş ve dalgalar. Kaya büyüklüğünde ejderha yumurtaları, deniz kabuklarından oluşmuş plajlar ya da pembe sahil şeritleri ise bulamayacaklarınız. Bu plajları bulabilmek için dünyanın her yanındaki en uzak ve egzotik yerleri ziyaret etmeniz gerekir. İşte İzlanda’dan Avustralya’ya kadar dünyanın en ilginç 12 plajı.

Papakolea Plajı, Hawaii

Papakolea’ya ulaşmak için çaba harcamak gerekiyor. Plaj Hawaii’nin ve tüm Amerika Birleşik Devletleri’nin en güney noktası olan Ka Lae’ya yakın konumlanmış. Plaja ulaşmak isteyenlerin yaklaşık 4 kilometre boyunca sıcak ve engebeli deniz kayalıklarında yürüyüş yapmaya tahammül etmeleri gerekiyor. Ödül ise yolculuğun yeşil bir kum plajıyla sonuçlanması. Plajın üzerinde volkanik bir koni, yeşil mineraller ve saf olivin taneleri bulunuyor.

Bowling Ball Beach, Schooner Gulch, Kaliforniya (Bowling Topu Plajı)

Bu size bowling toplarıyla dağılmış bir plaj gibi görünebilir ancak tekrar bakın. Schooner Gulch State plajındaki kayaçlar, katılaşma denilen doğal sürecin sonunda mükemmel yuvarlak şekli almışlar. Bu Moeraki’deki ejderha yumurtası şekli almış kayaları oluşturanla aynı süreç.

Jökulsárlón Gölü, İzlanda

Kum bu plajda dert edeceğiniz son şey. Bu buzul gölü Vatnajokull Milli Parkı’nda yer alır ve kıyısı buzdağının büyük parçalarıyla doludur. Ama bu plajı benzersiz kılan asıl şey, kışın nefes kesici Kuzey ışıklarını görmek için mükemmel bir yer olması.

Punalu’u Plajı, Hawaii

Simsiyah kumlar bu güneyin büyük adasındaki plaja oldukça gizemli bir görünüm veriyor. Neyse ki yeşil deniz kaplumbağalarının arada bir görünmesi modunuzu yükseltiyor. Ziyaretçiler yıl boyunca kıyının keyfini çıkaran ve neredeyse kayalar kadar iyi kamufle olmuş ya da kenarda yüzen büyük sürüngenler bulabilir. Plajdaki kaplumbağaları sevmek ya da onlara binmekle ilgili uyarı ise şaka değil. Bu kaplumbağaların nesli tükenmek üzere ve onlara dokunmak yasalara aykırı.

Hidden Beach, Marieta, Meksika (Gizli Plaj)

Bu plaj bir kıyıda değil delikte bulunuyor. Bu nadir görülen mucizenin, 1. Dünya Savaşına hazırlık için Meksika hükümeti tarafından oluşturulan 1900lerin bomba alanlarından bir kalıntı olduğu söyleniyor. Bugün ise ulaşılması zor olan bu plaj dünyanın en olağandışı yerlerinden biri.

Sea of Stars, Vaadhoo Adası, Maldivler (Yıldızların Denizi)

Burada yıldızları görmek için gökyüzüne bakmanız gerekmiyor. Maldivlerdeki bu plaj, bioluminescent phytoplankton (ışıldayan bitki planktonu) olarak adlandırılan mikroskopik organizmalar sayesinde parlar. Bu organizmlar sudaki değişimlerden etkilenir, böylece gezi tekneleri arkalarında oldukça etkileyici bir ışık izi bırakırlar.

Hot Water Beach, Coromandel Yarımadası, Yeni Zelanda (Sıcak Su Plajı)

Bu plajda, kumun içinde sıcak bir küvet oluşturmak mümkün. Kumdan yukarı sızan yeraltı kaplıcaları sayesinde, konuklar deniz alçalırken kumu kazarak kendi sıcak su havuzlarını oluşturabiliyor. Suyun sıcaklığı ise 147 dereceye kadar çıkabiliyor.

Benagil Plajı, Algarve, Portekiz

Kim muhteşem mağaralardan birinin içinden bir gölge kaptıktan sonra plaj şemsiyesine ihtiyaç duyar ki? Portekiz Alvarge’de bulunan bu cennet gibi plaj herkesi profesyonel fotoğrafçı gibi gösterecek birkaç deniz mağarasına oldukça yakın.

Glass Beach, Fort Bragg, Kaliforniya (Cam Plajı)

Bu plajda denizkabuğu aramayı unutun, cam bulma ihtimaliniz çok daha fazla. 1967 yılında yasaklanana kadar Fort Bragg sakinleri plajın üzerindeki uçurumu çöplerini dökmek için kullanıyorlardı. O zamandan beri dalgalar ve kum yuvarlak, pürüzsüz cam parçalarıyla bozulmuş halde.

Pink Sands Beach, Harbour Adası, Bahamalar (Pembe Kum Plajı)

Harbour Adası sadece 5.5 kilometre uzunluğunda ve 2.4 kilometre genişliğinde ama Bahamalar’ın bu küçük dilimi Karayipler’in en güzel plajlarından birine sahip. Adanın doğu kıyısında 4 km boyunca pembe kumlar uzanıyor. Tek hücreli deniz hayvanları olan kırmızı kabuklu foraminiferalar ile adanın beyaz kumunun karşımı bu tatlı gül rengini ortaya çıkarıyor.

Shell Beach, Shark Bay, Avustralya (Kabuk Plajı)

Aslında ismi her şeyi söylüyor. Bu plaj ince taneli kum yerine binlerce coquina bivalve shells (çift kabuklu yumuşakçanın kabuğuna) ev sahipliği yapıyor. Ve bu kazara oluşmuş bir durum değil. Buranın suyu, kabuklu canlıları çeken yüksek tuz konsantrasyonuna sahip.

Gulpiyuri Plajı, Lianes, İspanya

Burası aslında plaj olmayan en hoş plaj olmalı. Playa de Gulpiyuri suyunu Cantabrian Denizi’nden gelen tuzlu su tarafından oyulmuş bir dizi yeraltı tünelinden alan, sular altında kalmış bir obruk aslında. Nadir görülmesi nedeniyle, İspanya’nın bölgesel ağının koruma altına alınmış doğal alanlarından biri.