EN GÜZEL NEW YORK MANZARASI BURADA! – NEW JERSEY

EN GÜZEL NEW YORK MANZARASI BURADA! – NEW JERSEY

New York’un Manhattan adasına 2 tünel ve 1 asma köprüyle bağlanan küçük ama bol eğlenceli New Jersey eyaletini yakından tanımaya ne dersiniz?

 

ABD’nin en küçük eyaletlerinden biri olan New Jersey, ılıman iklimi nedeniyle yıl boyunca ziyaret edilmeye oldukça elverişli. Özellikle nisan ve ekim ayları arasında New Jersey’de çok sayıda festival düzenleniyor. Bu dönem içerisinde neredeyse her gün eyaletin herhangi bir yerinde bir festival karşınıza çıkabilir. Bu sayısız festivallerden birini seçip tatilinizi bu döneme göre planlamayı tercih ederseniz hem eğlenceli hem de unutulmayacak bir deneyime dönüştürebilirsiniz. Kısacası bu eğlenceli eyalet sadece festivalleri için bile ziyaret edilebilir. Lakin ben kış aylarında gitmeyi planlıyorum diyorsanız New Jersey bu dönem için de güzel alternatifler sunuyor. Kuzeybatısında 1 o tane kayak merkezi bulunan New Jersey, aynı zamanda rafting ve kamp gibi etkinlikler de sunuyor.

 

Atlantic City

Yaz aylarında bolca ziyaretçi alan New Jersey’nin en güzel yanlarından biri ise hiç şüphesiz Sandy Hook’tan Cape May ve Ocean City’ye kadar uzanan Atlantik Okyanusu kıyısındaki plajların keyfini çıkarmak olacaktır. Eyaletin en güneyinde yer alan tatil yöresi Cape May ile birlikte ‘Jersey Shore’ 1800’lerden bu yana popülerliğini sürdürmeye devam ediyor. Hatta eyalette bulunan en ünlü tatil yeri olan Atlantic City, eyaletin kendisinden bile ünlü… Çılgın eğlenceleriyle ünlü olan Atlantic City, pek çok tatilcinin tutkusu haline gelmiş. Hatta küçük ama moda severlerin oldukça büyük olabilecek bir dipnot da ekleyelim. New Jersey, özellikle de Atlantic City, alışverişseverlerin de rotasında. Gucci gibi birçok ünlü markanın outlet mağazalarını bulabilirsiniz. Hatta birçok kişinin sırf bu outletler için New Jersey’e akın ettiğini de söyleyebiliriz.

 

Yeşilin ve Mavinin Buluşması

New Jersey tüm bu alternatiflerinin dışında görsel bir şölen de sunmayı başaran yerlerden. New Jersey, ABD’nin kuzeydoğusunda, Atlas Okyanusu kıyısında, yeşilliği ve uzun sahilleriyle ünlü bir eyalet. New Jersey Amerika’da, yeşil alanlarının bolluğu nedeniyle ‘Garden State’ yani ‘Bahçelik Eyalet’ olarak da anılıyor. Yüzölçümü bakımından Amerika’nın dördüncü en küçük eyaleti olmasına karşın nüfus olarak, en kalabalık 11. eyaleti. New Jersey, farklı kültür, ırk ve dinden göçmenlere tarih boyunca kucak açmasıyla da biliniyor. Latin Amerika, Avrupa ve Afrika’dan çok sayıda göçmeni barındıran eyalette daha az sayıda da olsa Asyalılar, Ortadoğulular ve Türkler de yaşıyor. Her yıl binlerce turist, Liberty Eyalet Parkı’na gelerek hem tarihi bir bölgeyi gezme, hem de New York’un aşağı Manhattan bölgesini en güzel noktadan izlemenin keyfini çıkarıyor.

Sözün özü hem kışın hem de yazın gidebilecek güzel bir tatil destinasyonu olan New Jersey’i görülecekler listesine eklemenizi şiddetle tavsiye edebiliriz. Üstelik artık THY’nin yeni rotalarından biri. Kısacası hem aktarmasız bir yolculuk yapabilir hem de eyaletin size sunduğu bol seçenekleri gönlünüzce değerlendirebilirsiniz.

 

NEW JERSEY’DE MUTLAKA GÖRÜLMESİ GEREKEN BEŞ YER

NEWPORT BÖLGESİ : Alışveriş yapmayı sevenlerin buluşma noktası haline gelen Newport Bölgesi, güzel havalann tadını çıkarmak için de harika bir nokta. Deniz kıyısında bulunan yürüyüş parkurları, yeşil alanlan ve huzurlu atmosferiyle öne çıkan bu bölge, NJ’nin en popüler yerlerinden biri.

LIBERTY PARK : Amerika’nın sembolü olan Özgürlük Heykeli’ne NJ’deki Liberty Park üzerinden de ulaşım sağlanabiliyor. Özellikle haftasonlarında oldukça kalabalık olan bu parkta, biraz mola vermek, keyifli yürüyüşler ve piknik yapmak mümkün. Aynca fotoğraf meraklılan da bu parka gelip, hoş görüntüler yakalayabilir.

ATLANTIC CITY : ABD’nin Las Vegas’tan sonraki ikinci büyük eğlence şehri olan Atlantic City, birbirinden hareketli eğlence mekânları, restoranlan, yürüyüş parkurları, lüks markaların mağazalarıyla dolu alışveriş merkezleri ve yaz aylarını keyifli zamanlara dönüştüren plajlan ile turistlerin ilgi odağı.

ELLIS ADASI : Özgürlük Anıtı’na giden teknelerin mola noktası olan Ellis Adası (Ellis Island), eskiden göçmenler için bir transit merkezi olarak kullanılıyormuş. Hudson Nehri ağzında yer alan Ellis Adası’nın büyük bir kısmı New Jersey eyaletine ait Jersey City şehir sınırları içerisinde kalsa da, ufak bir kısmı da komşu şehir New York City’de bulunuyor.

HUDSON NEHRİ : Günbatımı saatlerinde oldukça kalabalıklaşan Hudson Nehri, Hoboken ile Fort Lee arasında kalıyor. Ziyaretçilerine büyüleyici bir Manhattan manzarası sunan nehir kıyısı, çevresinde bulunan parklar ve yürüyüş parkurlarıyla göz alıyor.