EN IŞILTILI YILBAŞI ROTALARI

EN IŞILTILI YILBAŞI ROTALARI

Yeni yıl beraberinde yeni umutlar ve yeni keşifleri de getirir. Yeni yılda dünyanın en ışıltılı ve büyülü rotalarıyla adeta bir yılbaşı masalı yaşayabilirsiniz.

2017’yi karşılarken, yepyeni yerler, farklı kültürler keşfedebilir, ışıl ışıl sokaklarda rengarenk yılbaşı pazarlarıyla, eşsiz müzik şovlarıyla ve vazgeçilmez yılbaşı balolarında yeni yıla girmenin keyfini yaşayabilirsiniz. Avrupa’nın en özel şehirlerinde, renkli yılbaşı pazarlarını keşfetmek ve masalsı kutlamalara ortak olmak isteyenler için üç gün süren yeni yıl festivaliyle şatolar diyarı Edinburgh,
16. yüzyıldan beri “Noel’in başkenti” olarak tanınan Strasbourg, Almanya’nın sanat şehri, nam-ı diğer Küçük Paris Leipzig öne çıkıyor. 31 Aralık gecesi, geçen tüm seneyi yılbaşının klasikleşmiş
Avrupa şehirlerinde geride bırakmak isteyenler için popüler yeni yıl rotalarından Paris, Londra, Barcelona, Berlin, Prag, Roma-Vatikan ve Viyana’ yı da özel turlarla daha önce hiç keşfedebilirsiniz. Yeni yıl coşkusunun ünlü festivallerini yaşamak ve eğlencesi bol bir kutlama yapmak isterseniz, her sene dünya çapında partilere ev sahipliği yapan New York, Rio, Sydney ideal… 2016’yı hızla geride bırakmak ve bir an önce 2017’ye de hızlı bir giriş yapmak istiyorum diyenler içinse, coğrafi konumu itibariyle dünyada yeni yıla ilk giren PasifikAdalarsize benzersiz bir deneyim yaşatacak. Size bu yazıda üç öneri sunuyoruz.

STRASBOURG

16. yüzyıldan beri tüm dünyada Noel’in başkenti olarak tanınan Strasbourg’un en büyük katedrali olan Nötre – Dame’da her sene yeni yıl dönemi çok özel bir Noel pazarı kuruluyor. Bu renkli pazar, başta şehrin yaşayanları, ardından da turistler tarafından yoğun ilgi görüyor. Başka hiçbir yerde bulamayacağınız yeni yıl hediyeleri, bölgenin en özel lezzetleri, yılbaşının vazgeçilmez geleneksel tatlarının öne çıktığı ve her birinin adeta masaldan çıkmış hissi verilen özel çadırlarda sergilendiği bu pazarı bu yılbaşında keşfedebilirsiniz.

LEIPZIG

Almanya’nın ünlü sanat şehri, dünyada bilinen bir diğer adıyla “Küçük Paris” Leipzig, çok fazla tanınmayan ama seyahat severlere benzersiz deneyimler yaşatan en özel rotalardan biri… Peri masallarını anımsatan bu şehrin her adımında bir sanatçıyla karşılaşırsınız.

Ruhunda ve özünde sanat yatan bu şehir, ziyaretçilerine ilham verir; zaten Johann Sebastian Bach’m doğduğu ve büyüdüğü bir yer için de aksi düşünülemez. Bu masalsı şehrin bir de yüzyıllardır süregelen Avrupa’nın en özel Noel pazarları var ki, her biri bir hikayeden çıkmış hissi veren süslü kulübelerde ziyaretçilerini ağırlıyor.

Alışılmışın dışında farklı bir rotada yeni yila girmek isteyenlere renkli bir masal yaşatan Leipzig’i, yerel tatlari, sokak sanatçılarının size özel çizdiği resimlerle keşfedebilirsiniz.

EDINBURGH

İngiliz kraliyet ailesinin göz bebeği, Oscar’lı unutulmaz film Braveheart’m ilham kaynağı, ünlü edebiyatçıların biricik şehri, şatolar diyarı Edinburgh… Bu şehir her dönemde ambiyansı ve ruhu ile masalsı deneyimler yaşatan dünyanın en özel rotalarından…

Müzeleri, pubları, doğası, kasabaları, geleneksel lezzetleri ile seyahat severler için fark yaratan oldukça asil bir şehir. Her adımında kendinizi asilzade hikayelerinin bir baş kahramanı gibi hisseder, şatolarında çocukluğunuzdan kalma masalların karelerini anımsarsınız. İşte bu asil şehir yeni yılda bambaşka bir büyüye kavuşur. Keşfettikçe doyamayacağmız detayları yeni yılda adeta ışıltılı peri masallarına dönüşür. Yüzbinlerce kişinin katıldığı, üç gün süren, şehrin en büyük meydanı Parlamento meydanında gerçekleşen festivali da mutlaka deneyimlenmesi gerekenlerin başında gelir.