EN İYİ ELEKTRİKLİLER

EN İYİ ELEKTRİKLİLER

Geleceği bugünden inşa eden araçlarla tanışın: Jeep Avenger ve Renault Scenic E-Tech! İki farklı yılın yıldızları, elektrikli ve hibrit teknolojilerle sınırları zorluyor.
Ahmet Said Özen

 

The Car of the Year 2024: Renault Scenic E-Tech’in

Her yıl düzenlenen ve 22 ülkeden 58 gazeteci tarafından belirlenen The Car of the Year 2024 (2024 Yılın Otomobili) ödülü Renault Scenic E-Tech’e verildi.

Cenevre Otomobil Fuarı, her yıl bir geleneğe ev sahipliği yapıyor. İçlerinde bir Türk gazetecinin de bulunduğu 22 ülkeden 58 otomobil gazetecisi her yıl yılın otomobilini seçiyor. Jüri üyeleri bu konuda oldukça hassas davranıyor ve bu prestijli ödüle karar veriyor. Bu yıl jürinin belirlediği aday otomobiller arasında elektrikli ve Hibrit motorlu araçların baskın olduğu gözlemlendi. Renault’un yıllardır ürettiği Scenic modeli de yüzde 100 elektrikli olarak üretiliyor. Renault Scenic E-Tech’te bu yılki adaylar arasında yer aldı. Otomobil gazetecilerinden oluşan 58 kişilik jüriden Scenic E-Tech 329 puanla 2024 yılının otomobili oldu.

Renault 7’inci Kez Ödüllendirildi
İlk kez 1966 yılında Renault 16, Yılın Otomobili seçildi. Ardından 1982 yılında Renault 9, 1991’de Clio, 1997’de Scenic, 2003 yılında Megane ve 2006 yılında Clio, markanın Yılın otomobili olan modelleri arasına girdi. Renault Scenic E-Tech, markanın 7’inci kez ödül alan modeli olmayı başardı. Scenic E-Tech, Yılın Otomobili ödülünü alan Renault’nun ilk tam elektrikli modeli olması ile dikkatleri üzerine çekiyor.

Fabrice Cambolive: Markamız için Bir Gurur
Renault CEO’su Fabrice Cambolive “ ‘Yılın Otomobili’ ödülünü kazanmak, Renault Grubu ve Renault markası bünyesindeki herkes için büyük bir gurur. Bu prestijli ödüle sahip olmak, doğru seçimler yaptığımızı gösteriyor. Rekor menzil, cömert iç hacim, üstün sürüş keyfi, yeni Solarbay panoramik açılır tavan ve daha birçok özelliği barındıran Scenic E-Tech yüzde 100 Elektrikli, Avrupa elektrikli araç pazarındaki konumunu güçlendirecek tüm doğru özelliklere sahip” dedi.

“0” Emisyonlu Aile Otomobili
Scenic E-Tech yüzde 100 Elektrikli, çok yönlülük arayan kullanıcılar için tasarlandı. Sıfır emisyona sahip Scenic E-Tech, şehir içi yollarda üstün performans sergiliyor. Scenic E-Tech yüzde 100 Elektrikli motoru ile ayrıca uzun yolculuklar için 625 km’ye kadar menzil, konfor, ferah iç mekan ve üstün teknolojileriyle gelişmiş bir sürüş deneyimi sunuyor.

The Car of the Year 2023: Jeep Avenger

Geçtiğimiz yıl Car of the Year ödülüne layık görünen jeep Avenger, markanın ilk elektrikli SUV’si olma özelliğini taşıyor. Avenger, kadın gazetecilerin oluşturduğu jüri tarafından WWCOTY-The Women’s World Car of the Year seçildi.

Jeep Avenger, üretildiği yıl olan 2023’te Avrupa’da Yılın En İyi Otomobili seçildi ve ardından pek çok ödüle layık görüldü. Dünyanın önde gelen dergilerinden BBC Top Gear tarafından “En İyi Elektrikli Şehir Otomobili” seçildi. Kadın otomotiv gazetecilerinin oluşturduğu tek ödül organizasyonu olan “Kadınların Dünyasında Yılın Otomobili” (WWCOTY-The Women’s World Car of the Year) Ödülleri’nde “En İyi Aile SUV’si” ödülünü kazandı. Farklı uzmanlar ve çeşitli bakış açılarıyla verilen bu ödüller Jeep Avenger’ın güçlü tasarım ve ürün özelliklerine sahip olduğunu, kullanıcıların ihtiyaçlarına en iyi yanıtı verdiğini gözler önüne serdi.

Köklü Arazi Aracı Elektrikliye Dönüşüyor
80 yılı aşkın efsanevi miras üzerine inşa edilen özgün SUV markası Jeep, yeni elektrifikasyon stratejisiyle sürdürülebilir geleceğe emin adımlarla ilerliyor. Mevcut ürün gamının tamamı, elektrik enerjisiyle hareket edebilen hibrit modellerden oluşan Jeep şimdi de ilk tamamen elektrikli modeli Avenger’ı 2023 yılında pazara sundu. Böylece marka elektrikli SUV pazarında global liderlik vizyonu ve ‘Sıfır Emisyon Özgürlüğü’ felsefesiyle belirlediği 2030 hedeflerine doğru önemli bir adım attı.

Avenger, markanın hitap ettiği segment sınırlarını genişletirken işlevsellikten ödün vermeden modern, heyecan verici ve etkileyici özellikleriyle kompakt SUV segmentinde yeni bir sayfa açıyor.

Jeep Avenger, fonksiyonel tasarımı, gelişmiş teknolojileri ve arazi sürüş kabiliyetiyle kullanıcılarına mükemmel bir deneyim vaat ediyor. Hem şehir içi hem de uzun yol kullanımında ideal bir tercih olarak ön plana çıkarken, Jeep’in yenilikçi ruhunu ve çevreci yaklaşımını temsil ediyor.

Jeep Avenger, sınıfının en üst seviyesinde güvenlik özellikleriyle donatıldı. Seviye 2 otonom sürüş özelliklerine sahip Avenger’da, adaptif hız kontrolü, şerit ortalaması gibi özellikler standart olarak sunulurken, kör nokta uyarısı, yayalara ve bisikletlilere karşı otonom acil frenleme gibi teknolojiler ile güvenlik en üst düzeyde sağlanıyor. Ayrıca arka kamera ile 180 derece ve yukarıdan görünüm sağlanıyor. Bu özellikler, sürücülerin ve yolcuların güvenliğini maksimum seviyede tutarken, aynı zamanda sürüş deneyimini de kolaylaştırıyor.

Prestij ve estetik bir arada Jeep Avenger’ın özgün dış tasarımı, estetik ve dinamizmin mükemmel birleşimini sunuyor. Jeep’in geleneksel tasarım kodları, yenilikçi bir yaklaşımla yorumlanarak, tarz ve işlevselliği bir arada sunuyor. Elektrikli araçlar için özel olarak yeniden tasarlanan ikonik 7’li ızgara üzerindeki mavi renkli “e” harfi ile otomobilin elektrikli olduğu vurgulanıyor.

Avenger segmentinde çoğunlukla opsiyonel olarak sunulan pek çok premium özelliği standart hale getirerek fark yaratıyor. Eller serbest elektrikli bagaj kapağı, premium deri koltuklar, ısıtmalı ön koltuklar, 8 farklı renk seçeneğiyle sunulan çok renkli ambiyans aydınlatma, sürücü ve yolcular için üst düzey konfor ve şıklık sunuyor.

Ahmet Said Özen Kimdir?
1972 yılında İstanbul’da doğdu. Kariyerine 1989 yılında Dünya Gazetesi bünyesinde yayımlanan Otomotospor dergisinde başlayan Özen, daha sonra sırasıyla Auto Motor&Spor, Oto Haber ve Auto Show dergilerinde test editörlüğü yaptı. 2001 yılında Türkiye’de bir ilk gerçekleştirdi ve araç modifiyesiyle ilgili yayın yapan Tuning Türkiye Dergisi’ni kurdu. Daha sonra TR TUNING, TR AUTO ve MODIFY dergilerinin de Genel Yayın Yönetmenliğini yapan Özen, son olarak Car dergisinin Yazı İşleri Müdürlüğü görevini üstlendi. Özen,YouTube’ta Hayatım Otomobil adlı kanalda içerik üretiyor.