En Sevilen Korsan Johnny Depp

En Sevilen Korsan Johnny Depp

Johnny Depp bugün kitleler tarafından tanınıyorsa, bunu yönetmen Oliver Stone ile çalışmasına ve Karayip Korkanları film serisindeki Kaptan Jack Sparrow karakterini canlandırmasına borçlu. Dile kolay, seri tam beş filmden oluşuyor. Yaz baŞmda vizyona giren serinin beşinci filmi “Karayip Korsanları 5: Salazar’ın İntikamı” ilk günden büyük bir ilgiyle karşılandı.

RENKLİ KARAKTERLER

Johnny Depp, filmlerinde birbirinden zıt, görsel olarak renkli ve tipik karakterleri canlandırmasıyla tanınıyor. Ayrıca Karayip Korsanlarının dördüncü filmi Karayip Korsanları Gizemli Denizlerde filminde oynamak için 75 milyon dolar alarak bir film için en çok ücret alan oyuncu olarak Guiness Rekorlar Kitabı’na girdi. Toplamda ise son 10 yılın en çok para kazanan oyuncusu oldu. Bunu da kesinlikle Karayip Korsanları serisine borçlu. Dünya sinema tarihinde 1 milyar dolardan fazla gişe elde eden 12 filmden 8 tanesi Johnny Depp’e aittir. Şimdiye kadar çektiği filmlerin toplam hasılatı 8 milyar dolardan fazla. Her yıl Amerika’da düzenlenen ve kazananları halk tarafından seçilen People Choice’s Awards’da (Halkın Seçimleri) 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2010, 2011, 2012, 2014 yıllarında Halkın Favori Aktörü seçilmiştir.

HAYATI

1963 yılında Owensboro, Kentucky’de doğan Johnny Depp, Florida’da büyüdü. 12 yaşında annesinin aldığı gitarla, çevredeki gruplarda gitar çalmaya başladı. 15 yaşında bir rock müzisyeni olma umuduyla okulu bıraktı. Aynı sene anne ve babası boşandı. Henüz yirmi yaşındayken 1983 yılında evlendi. Müzik kariyeri umduğu gibi gitmedi. Los Angeles, Kaliforniya’da eşinin yardımıyla Nicolas Cage ile tanıştı ve ilk filmi A Nightmare On Elm Street’de 1984 yılında oynama şansı buldu. 1985 yılında ise Lori Anne Allison’dan boşandı.

1986 yılında Oliver Stone’un Platoon filminde ufak bir rol aldı. Depp 1987 yılında 21 Jump Street adlı diziye başladı. Dizinin başarı kazanmasıyla birdenbire Depp gençlerin idolü haline gelmişti. Ancak bu Depp’in istediği birşey değildi. Diziyle anlaşması bittiğinde sadece kendi istediği rollerde oynamaya karar verdi.

Oyuncunun bugüne kadarki doruk noktası Karayip Korsanları: Siyah İnci’nin Laneti filminde olmuş ve bu film sayesinde 2004 yılında Akademi Ödülleri’nde En iyi Erkek Oyuncu ödülüne aday olmuştur.

30 yıla yakın sinema kariyeri süresince sürekli basının gözdesi olan Depp, birçok ünlü isimle ilişkiler yaşadı. Şöhrete kavuşmadan önceki kısa süreli evliliğinin ardından Jennifer Grey ve Sherilyn Fenn ile nişanlılık dönemi geçirdi. 1990’da Edward Scissorhands filminde tanıştığı Winona Ryder ile ilişki yaşayan, hatta adını vücuduna dövme yaptıran Depp, 1994-98 yılları arasında ise İngiliz süpermodel Kate Moss ile beraber oldu.

1998 yılında, Dokuzuncu Kapı filminin çekimleri için bulunduğu Fransa’da tanıştığı şarkıcı ve aktris Vanessa Paradis ile uzun yıllar süren bir birliktelik yaşadı. Bu ilişkiden Lily-Rose Melody Depp ve John Christopher “Jack” isimli iki çocuğu olan Depp, 2012 yılında Paradis’den ayrıldığını duyurdu.

Depp, kendisinden 23 yaş küçük aktris Amber Heard ile 2012 yılında nişanlandıktan sonra 2015’te evlendi. İkili, Tutku Günlükleri filminin setinde tanışmıştı.

2016 Mayıs’ında annesi Betty Sue Palmervefat etti. Birkaç gün sonra da Amber Heard, boşanmak amacıyla mahkemeye başvurdu.

Johnny Depp’in Karayip Korsanları serisinin beşinci filmiyle kazanacağı başarı ise herkesin merak konusu…