EVİNİ SEVENLERİN ALIŞVERİŞ ADRESİ

EVİNİ SEVENLERİN ALIŞVERİŞ ADRESİ

Kaliteli yaşamı seven ve tasarım gustosu gelişmiş olan ziyaretçiler ve mimarlar için addresistanbul, 2005’ten beri özgün, farklı tasarım ve dekorasyon markalarıyla buluşabildikleri ve dünya trendlerinden ilham alabildikleri bir buluşma noktası. 2021’de addresistanbul hem çehresini hem de marka karmasını dünyaca ünlü ithal markalarla yeniledi. Addresistanbul’un Genel Müdürü Seçilay Yıldız ile hem addresistanbul’un yenilenen yüzünü hem de 2022 dekorasyon trendleri üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Addresistanbul’un Genel Müdürü olarak ne zaman göreve başladınız?

Merhaba, addresistanbul ailesine katılalı bir buçuk sene oldu.

Daha önceki tecrübelerinizden bahseder misiniz?

Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi mezunuyum. 27 senedir aktif olarak iş hayatındayım ve sanırım hiçbir zaman duramayacak bir karaktere sahibim. Ernst& Young’da başlayan kariyerim, pazarlama, satış ve perakende üzerine evrildi. Sekiz sene yaşadığım Milano’da Leo Burnett İletişim Ajansı’nda yönetici olarak çalıştım. Türkiye’ye geri döndükten sonra sırasıyla Beymen ve Demsa’da yöneticilik yaptım. Demsa’daki son görevim Genel Müdür olarak şekillendi. Perakende ve Ticari Gayrimenkul yönetimi alanında Emaar İstanbul ve Antalya projelerinin açılış sürecini yönettikten sonra tüm tecrübemi aktarmak üzere addresistanbul’da olmanın mutluluğunu yaşadığımı söyleyebilirim.

Pandemi sürecini addresistanbul olarak nasıl geçirdiniz?

Pandemi her birimizi, iş yapış şekillerimizi, önceliklerimizi farklı alanlarda etkiledi. Kişiler üzerindeki bir farklılaştırması da, yenilenme, değişme ve yaşam alanlarına daha çok değer verme ihtiyacı oldu. Biz de bu zamanı addresistanbul olarak hem fiziki görünümümüzü hem de marka karmamızı güçlendirerek değerlendirdik. Elbette pandemi sürecinde ziyaretçilerimiz için tüm önlemleri aldık ve halen uygulamaya da devam ediyoruz. Öncelikle i2bin metrekare alanda 35 mağaza ile alanımız geniş ve ferah. Ayrıca her bir misafirimiz için 50 metre mesafe kuralı ile teması minimuma indirdik. Antimic dezenfeksiyon düzenli olarak yapılıyor. Yüzde 100 temiz hava ile çalıştırılan soğutma ısıtma sistemiyle eviniz kadar güvenli bir ortam sağlama gayretindeyiz.

Addresistanbul’daki yenilenmeden bahsedebilir misiniz?

İthal markaların yanı sıra tasarımcı kimliği ile öne çıkan Türk markalarına ilk mağazalarını açma konusunda önayak olduk. Bir tasarım merkezi olan addresistanbul markasının dış cephesinin de yine bir tasarım anlayışı ile yenilenmesi gerektiğine karar verdik. Hedefimiz mobilya ve dekorasyona ait tüm unsurların tek bir çatı altında toplandığı bir merkez olduğumuzu görsel çalışmaya yansıtabilmekti. Bunu anlatırken içimizdeki eğlenceli tarafı da vurgulamak istedik. Bu amaç ile önümüzdeki yıllar içerisinde daha da trend olacağına inandığımız illüstrasyon çalışmasını kullanmaya karar verdik. Uzun arayışlar sonunda ödüllü tasarımcı Ayşegül Oğuz ile dış cephe çalışmamızı tamamladık. Ayrıca ziyaretçilerimize ilham vermesi için bir kreatif alan oluşturduk. Her ay farklı markalarımız bu alanı kullanıp öne çıkan ürünlerini sergiliyor. VIP hizmetimizle hem münferit müşterilerimize hem de mimarlara projeleri konusunda ücretsiz hizmet vermeğe başladık.

Addresistanbul’da alışveriş yapmak tüketicilere ne gibi avantajlar sağlıyor?

Ziyaretçilerimiz addresistanbul’un çatısı altında pek çok uluslararası markanın yanı sıra yerli markalara da kolaylıkla ulaşmanın keyfini yaşayabiliyor. Özellikle yeni dönem marka kimliğini burada oluşturan pek çok yerli marka ve tasarımcıya da ev sahipliği yapıyoruz. Farklı tarzlar ve ihtiyaçlara göre 35 mağaza ve yüzlerce markayı bünyesinde bulunduran Avrupa standartlarında bir merkez olduğumuzu söyleyebilirim. Türkiye’de yine bir ilk olan VIP hizmet departmanımızla da müşterilerimizin hayatını kolaylaştırmayı hedefliyoruz. VIP hizmet tamamen ücretsiz ve yalnızca addresistanbul’da olan bir uygulama. Uzmanımız talep eden müşterilerimize eşlik ederek, mağazalarımızdan ihtiyaçlarına göre alışveriş yapmalarını sağlıyor. Böylelikle danışanlar kolaylıkla ve hızla ihtiyacı olan ürünlere erişmiş oluyor.

Yaşam alanlarımızı daha sade, doğal dekore etmek istememiz gibi yeni trendlerin ortaya çıkışı pandemi sonucu mu gerçekleşti size göre?

Salgın öncesinde günün çoğunu dışarıda geçirdiğimiz hayatlarımız pandemi ile birlikte değişti. Evlerimiz temel ihtiyaçlar için gerekli olan bir alandan her anımızı geçirebileceğimiz bizi sarmalayan doğal bir koruyucuya dönüştü. Tabi ki bu eğilim iç mekânları ve dekorasyon tarzlarını da etkiledi. Pandemi süreci dışında küresel ısınma, kaynaklarımızın hızlıca tükeniyor olması da trendleri önemli ölçüde etkileyen ikinci bir faktör.

Yeni dekorasyon trendlerinde teknolojinin payı nedir?

Tasarım ve teknoloji birbiri ile el ele ilerleyen iki alan olarak hayatlarımızda önemli bir yer alıyor. Hayallerimizle başlayan süreç teknolojinin desteği ile hayat buluyor. Geri dönüşüm ile üretilen malzemelerden, mobil uygulamalar sayesinde kontrol edilen ev aletlerine, duvarlarımızı süsleyen dijital sanattan, farklı formda ve malzemede ürünlerin hayatımıza girmesini sağlayan en önemli faktör olarak teknolojinin bize sunduğu imkânlar olarak karşımıza çıkıyor. Retro stiller bile içerisinde teknolojik unsurlar barındırarak farklılaşıyor. Son yıllarda hızla gelişen teknoloji sayesinde hayatlarımıza yansıyan çok farklı tasarım ve dekorasyon anlayışlarını görmeye ve benimseye devam edeceğiz.

Addresistanbul için gelecek planlarınız neler?

Türkiye’nin ilk ve tek tasarım merkezi addresistanbul olarak yeni marka ve tasarımcıya ev sahipliği yapmaya ve ilham vermeğe devam etmek istiyoruz. Ziyaretçilerimizin dünyaca ünlü ithal markaların yanı sıra a’dan z’ye proje üretebilecek, özel tasarım yapabilecek farklı çözüm ortakları bulabildikleri; mobilyadan, aksesuara, yaşam alanları için gereken tüm ihtiyaçlarına kolayca ulaşabildikleri, kısacası ‘evini sevenlerin tek adresi’ sloganımızı güçlendirmek için çok çalışacağımızı söyleyebilirim.