“Fashion & Travel Magazine İlkbahar 2023” Çıktı

Travmanın Ardından…

Şubat ayında yaşadığımız depremler, 11 ilde toplam 15 milyon kişiyi doğrudan olmak üzere hepimizi etkiledi. Toplum olarak yasa büründük. Uzmanlara göre böyle bir felaketten sonra toplumsal yastan çıkmak en az bir ay alıyormuş. Gerçekten de hepimiz işimizi gücümüzü bırakıp deprem bölgesine yardım etme telaşına düştük. Bir ayı aşkın bir süre başka hiçbir şeyle ilgilenemedik. Hayat durdu adeta.

Yas sırasında genel olarak çaresizlik, suçluluk, acizlik, aşırı kaygı gibi belirtiler görülebiliyor. Hatta bu belirtilere uyku problemlerini, çabuk sinirlenme ve olayı hatırlatan unsurlara karşı aşırı hassasiyeti ekleyecek olursak Travma Sonrası Stres Bozukluğu, yani TSSB yaşanıyor olabilir demektir.

Travma yaşayanlar için ‘hafıza’ çok önemli. Hatırlamanın kişiler için de, toplumlar için de iyileştirici etkisi bulunuyor. Bizim de toplum olarak iyileşmeye çok ihtiyacımız var. Onları anlamaya, ders çıkarmaya ve alternatif çözümler üretmeye çalışmalıyız. Hepimizin yaşadığımız bu travmayı anlamamıza ve atlatmamıza yardımcı olacağını düşündüğümüz bir dosya hazırladık. Farklı uzmanlara danışarak hazırladığımız bu yazının hepimizin iyileşme sürecine katkıda bulunmasını dilerim.