HERKES İÇİN PERU

HERKES İÇİN PERU

Tam Peru’yu iyi tanıdığınızı düşünürken, daha keşfedilecek çok şey olduğunu farkedersiniz. Peru’nun ziyaretçiler üzerinde bıraktığı etki bu…
Fotoğraflar Barış Aladar

Screen Shot 2015-03-07 at 13.46.56

Peru’nun turistik cazibe merkezleri, dünyanın her ülkesinden ve çok çeşitli ilgi alanlarına sahip ziyaretçilerin ilgisini çeker. Peru, iklim ve doğa olarak çok sayıda seçeneğe sahiptir, dağlar ve karlı zirveler, çöller, plajlar, ormanlar, yağmur ormanları ve sonsuz bir doğal yaşam çeşitliliği sizi karşılar. Bu doğal zenginliğin korunması gerektiğinin bilincinde olan devlet, ülkenin yüzde 20’sine yakın kısmını milli park ilan ederek koruma altına almıştır. Peru dünyada ekolojik çeşitlilik bakımından ilk 12 ülke arasında. 6 farklı karasal ekosisteme, 2 deniz ekosistemine ve üç de tatlı su ekosistemine sahip. Ayrıca ülkenin coğrafi yapısı dünyadaki 32 iklim türünden 28’ini barındırıyor. On bin yıllık tarihiyle Peru önemli antik uygarlık merkezlerinden biri. İnka öncesi uygarlıklar ve İnka uygarlığının bıraktığı izler bu gün 5000’i aşkın arkeolojik ören yerinde görülebiliyor, ve bu sayı yeni bulgularla gün geçtikçe artmakta. Peru hala canlı kalmış olan tarihi geçmişiyle, geleceğe umutla bakan zengin kültürüyle, ve kendini binlerce türkü ve dansta yansıtan gururlu, mutlu ve canayakın ulusal karakteriyle, burayı ziyaret eden herkesin bir parçasını kalbinde geri götürdüğü büyülü bir ülke.

Peru coğrafi olarak belirgin özelliklere sahip üç farklı bölgeye bölünmüştür: Kıyı bölgeleri, dağlık bölgeler ve Amazon.

Screen Shot 2015-03-07 at 13.39.10

Kıyı Bölgeleri

Pasifik kıyısında yer alan 3,000 kilometreyi aşkın uzunluktaki Peru sahillerinin plajları, koy ve körfezleri hem doğal güzellikleri, hem kaliteli iklimi hem de sularındaki balık bolluğunun getirdiği doyumsuz deniz mahsulleri mutfağıyla ünlüdür. Ama peru sahillerinin sundukları bunlarla sınırlı değildir. Bu bölge dalga ve rüzgar sörfü, kite-surfing ve balık avı gibi bir çok aktivite için de idealdir. Alternatif olarak ayaklarınızı uzatıp manzaradan yayılan huzur ve sükunetin tadını da çıkarabilirsiniz. Peru sahillerinde yer alan önemli İnka öncesi yerleşim yerlerinin kalıntıları size bu kültüre ait bir çok ipucu sunar.

Dağlar

And dağları Peru’nun omurgasını oluşturur. Görkemli zirveleri ve huzurlu bir yaşantının süregeldiği vadileri ruhunuzu yükseltir ve duyularınızı canlandırır. Ancak bu bölgeyi monoton manzaralardan ibaret sanmak hata olur. Tam tersine bölgenin her köşesi kendine özgü cazibe noktalarına ve özgün kültürel yapıya sahiptir. Her yerleşim bölgesi kendi özgün mutfağı, yerel kıyafetleri, müziği ve hatta arkeolojik ören yerleri ile kendine özgüdür. Peru’nun dağlık bölgeleri trekking, kano, kaya tırmanışı, dağcılık, dağ bisikleti, kayak gibi bir çok spor için idealdir. Kıyı bölgelerinde ve yağmur ormanlarında olduğu kadar, bu dağlık bölgelerde de manzaranın güzelliği nefes kesicidir. Özellikle her biri kendine özgü farklı bir renge sahip 3,000’i aşkın göl sizi büyüleyecektir.

Screen Shot 2015-03-07 at 13.42.43

Amazon

Dünyanın doğal harikalarından biri olan Amazon bölgesi Peru’nun en büyük doğal alanı olup, düşük nüfus yoğunluğu ve bitki ve hayvan türlerinin çeşitliliği ile öne çıkar. Bölgede yaşayan canlı türlerinin büyük kısmının henüz keşfedilmemiş olması araştırıcı kişilikler için büyük bir cazibe oluşturur. Peru yağmur ormanlarını ziyaret edenler canlı renk ve seslerle dolu yepyeni bir dünya ile karşılaşırlar. Bölgeyi bir damar sistemi sibi saran nehir ve kanallar manzarayı daha da güzelleştiren bir ferahlık sağlar.

Tarih

Antik Peru uygarlıklarının kültürel zenginliğini kavramanın en iyi yolu arkeolojidir. Machu Picchu’nun teraslarına tırmanarak veya Inka Yolu’nu yürüyerek bu güçlü imparatorlukla bir bağ kurabilir ve İnkaların doğal çevrelerine mükemmel bir şekilde uyum sağlayan mimarisini hayranlıkla izleyebilirsiniz. Cusco sokaklarında dolaşarak yerli ve İspanyol etkilerinin benzersiz karışımını, özellikle de eski İnka tapınaklarından dönüştürülmüş kiliseleri keşfedebilirsiniz. İnka öncesi kültürlerin mirası da aynı derecede etkileyici. Sipan Hükümdarının yanına gömülen hazineler Moche aristokrasisinin sürdüğü ihtişamlı hayata bir pencere açarken, Chavin de Huantar veya Pachacamac gibi hac ve kehanet merkezleri de Peru halklarının yüzyıllar içerisinde içselleştirdiği ruhani ve mistik karakterini yansıtıyor.

Screen Shot 2015-03-07 at 13.44.28

Yaşayan Kültür

Geçmişin mirasi günümüzde de Peru halkı tarafından yaşatılmaktadır. Yaklaşık 3 milyon kişi İnka’ların dili olan Quechua konuşur ve yüzbinlerce kişi de 46 yerel dilden birisiyle iletişim kurarlar. Kırsal bölgeleri gezerek ve yerel aktivitelerin bir parçası olarak saygının ve topluma hizmet etmenin birlikte uyum içerisinde yaşamanın gereklilikleri olduğunu görmenize yardımcı olur. Pachamama yani Toprak Ana için düzenlenen adak törenleri şükür etmenin önemini anlamanı sağlar.

Tanrılara olan sorumluluk yerine geldikten sonra artık büyük kutlamalara geçilebilir. Yıl boyunca, çoğu koruyucu azizlere şükran sunmak için düzenlenen 3000’den fazla bayram kutlanır. Gerekli yeteneğe sahip olmadığınızı hissetseniz de Peru halkının hareketli danslarına katılarak onların neşe ve mutluluğunu paylaşmanızı öneririz.

Doğal Güzellikler

Peru, dünyada bulunan 117 yaşam kuşağının 84’üne ev sahipliği yapar. Peru’nun fiziki coğrafyasında, kıyı kesimlerinin kuru ormanları ve tropikal bataklıkları, And Dağları’nın yüksek zirveleri ve kanyonları, yağmur ormanı bölgelerinin devasa ovaları eşi bulunmayan bir bitki ve hayvan çeşitliliği barındırır. Peru’nun doğal güzelliği duyuları canlandırır ve bambaşka bir farkındalık yaratır. 3000 orkide türü ve 1800’den fazla kuş türü ile cenneti andıran Peru doğası kuş izlemek için de benzersiz bir imkan sunar. Yüzlerce memeli ve sürüngen türü ve binlerce böcek türü de bu zenginliğin bir parçasıdır. Amazon bölgesi bu çeşitliliğin en büyük kısmına sahiptir. Bu yüzden fotoğraf makinenizin belleğini arttırmanızı ve her anın tadını çıkarmanızı tavsiye ederiz.

Macera

Maceracı kişiler için Peru zorlu ve adrenalin yüklü serüvenlerin ülkesidir. Ekstrem sporların heyecanı doğal güzelliklerle birleşerek macera arayan gezginlerin rüyalarının yolculuğunu gerçeğe dönüştürür. Sörf, yamaç paraşütü, delta kanat uçuşu, kano ve trekking seçeneklerden sadece bazıları. Peru’nun vahşi doğası adeta macera için yaratılmıştır, ve uzman rehberlerin yardımıyla onu keşfedebilirsiniz.

Screen Shot 2015-03-07 at 13.43.55

Mutfak

Peru dünyada hiçbir ülkede olmayan sayıda yerel yemeğe sahiptir. Dünyanın sayılı gurmelerine de heyecan veren yüzlerce tat, koku, doku ve renge sahip olan Peru mutfağı lezzetlerini paylaşmak için sizi bekliyor. Ünlü Ceviche, sonsuz patates çeşidi (300’den fazla), biberler, meyveler ve mısırlar sizi baştan çıkaracak. Deneyince bayılacağınız şu lezzetleri iyi hatırlayın: Anticucho, chupe de camarones, pachamanca, causa, inchicapi…
Peru’nun zengin tatlı seçenekleri de bu deneyimi taçlandıracak. Özgün bir Peru yemeğinin Peru’nun 400 yıllık geleneksel içeceği olan bir şişe Pisco veya bu ulusal içecekle yapılan Pisco Sour kokteyli olmadan eksik kalacağını da unutmamak gerekir.

Kent Yaşamı

Doğal Güzelliklerin yanı sıra Peru hareketli, modern şehirlere de sahiptir. Sayıları gittikçe artan alışveriş merkezleri, sanat galerileri, müzeler, sinemalar, tiyatrolar ve kitabevleri kültürel etkinlik ve eğlence seçeneklerini genişletmektedir. Geleneksel içkievleri “barrios”, pub ve barlar, ve özellikle folklorik gösterilere ev sahipliği yapan müzik kulüpleri olan “penas” yerel eğlence kültürünü keşfetmek için ideal seçenekler. Cusco, Arequipa ve Iquitos gibi şehirlerin gece hayatı özellikle keşfetmeye değer. Gittikçe kozmopolitleşen Lima da kendine özgü bir cazibeye sahiptir.

Screen Shot 2015-03-07 at 13.44.59

ALPAKA

Antik çağda yaşayan Perulular Alpaka yününün tanrılara yaraşır bir iplik olduğuna inanıyorlardı. Kolomb-öncesi halklar ve İnkalar Güney Amerika’ya özgü, devegillerden olan bu hayvanı evcilleştirerek yününü işlemişler ve giysilerinde ana malzeme olarak kullanmışlardır. Bugün dünya üretiminin yüzde 80’ine yakını Peru’da gerçekleşmekte olan bu yüksek kalitede yün iplik uluslararası piyasalarda kaşmir ve moher ile yarışmaktadır. Kalitenin yanı sıra çeşitliliği ile de öne çıkan Alpaka beyaz, gri, kahverengi, bej ve siyah renklerde ve 10 değişik doğal tonda üretilmektedir. Kalite kriterlerine ve teknik spesifikasyonlara göre Alpaka yünü bebek Alpaka, orta tüylü Alpaka, huarizo Alpaka, kalın Alpaka ve kısa tüylü Alpaka gibi sınıflara ayrılmıştır. Alpaka ipeksi, yumuşak, dayanıklı ve içindeki mikroskopik hava boşlukları sayesinde benzersiz termal özelliklere sahip bir yündür. Bu hava boşlukları sıcak günlerde kumaşın nefes almasını sağlayarak giysinin serin tutmasını, soğuk havalarda ise vücut ısısını içinde tutarak sıcak tutmasını sağlar. Aynı zamanda elastik olması ve yanmama özelliği ile de öne çıkar. Alpaka üretimi canlı hayvanların ıslahı ve yetiştirilmesi ile başlar. Kırkılan yünler gerek el sanatlarında gerekse kumaş sanayinde kullanılmak üzere işlenir. Üretilen iplik ve yünler moda sektöründe kullanmak üzere piyasaya sürülür. Peru’lu moda tasarımcılarının başarılı çalışmaları sayesinde bu kaliteli ve özgün doğal yün, uluslararası alanda da hak ettiği yeri bulmuş, ve dünya çapında tanınır hale gelerek moda dünyasında seçkin markalar tarafından tercih edilir hale gelmiştir.