Hint Okyanusu’nun İncisi – SRİ LANKA

Hint Okyanusu’nun İncisi – SRİ LANKA

Sri Lanka, resmi adıyla Sri Lanka Demokratik Sosyalist Cumhuriyeti filler, tapınaklar, çay ve baharat bahçeleri, tropik plajları, baharatlı yemekleri ile bilinen bir adadır. ‘Hint Okyanusu’nun İncisi’ ve ‘Hindistan’ın Gözyaşı’ olarak anılır.

Güney Asya’da, Hindistan’ın 31 kilometre güneyinde Hint Okyanusu’nda bulunan bir ada ülkesi olan Sri Lanka, 1972 yılından önce Seylan olarak bilinirdi. Hint Okyanusu’nun incisi olarak da adlandırılan ülke 65.610 kilometrekarelik yüzölçümüne ve 21,5 milyon nüfusa sahiptir, 9 eyaletten oluşur. Özerk olan bu eyaletler, merkezi yönetim tarafından idare edilir. Başkenti Sri Jayawardenapura Kotte’dir. Ticari başkent Kolombo dışındaki şehirleri, Badulla, Nuwara Eliya, Jaffna, Kotte ve Matara’dır.

Etnik olarak Sri Lanka’nın yüzde 74,9’u Sinhala, yüzde 11,2’si Sri Lankalı Tamil, yüzde 9,2 Sri Lanka Müslümanı, yüzde 4,2’si ise Hint Tamili’dir. İnanç olarak Sri Lanka toplumu Budist (yüzde 70), Hindu (yüzde 12), Müslüman (yüzde 10) ve Hristiyan (yüzde 7) dinlerine mensuptur.

Güney Asya ülkesi Sri Lanka Portekiz, Hollanda ve İngiltere egemenliğinden sonra 4 Şubat 1946 tarihinde egemenliğine kavuştu. Sri Lanka bayrağı vişne çürüğü, yeşil, turuncu ve safran renginden oluşur. Vişne çürüğü Sinhala topluluğunu, turuncu Tamilleri, yeşil Müslümanları, safran ve Bo yaprağı ise Budizm’i temsil eder.

Bir inci gibi duran tropik ada Sri Lanka, plaj tatili sevenlere deniz ve güneş, tarih sevenlere tapınaklar, saraylar, doğa sevenlere de tropik ormanlar ve dağlar vaat ediyor. Bozulmamış doğası, muazzam tarihi yerleri, muhteşem Hint Okyanusu ve kumsalları, tropik bitki örtüsü, güler yüzlü insanları ile görenleri kendine hayran bırakan Sri Lanka’ya işte bu yüzden Hint Okyanusu’nun incisi denir.

Muson iklimi hakim olan ülkede ekonomi, tarım ve turizme dayanır. Çay ve pirinç yetiştiren Sri Lanka, en çok çay ihraç eder. Kaçak çay veya Seylan çayı olarak bildiğimiz çayların yetiştiği topraklardır. Sinhala, yani Seylanca ve Tamilce resmi dilleridir.

Fil Turizmi

Fil safarisi ülkenin olmazsa olmazıdır. Bu safaride, fil yetimhanesi, fil dışkısından kağıt yapımı, biberonla bebek fil besleme, file binip tur atma gibi filler hakkında birçok bilgiye sahip olabilirsiniz.

Filler, ormanın bir tonluk en ağır hayvanlarıdır. İnsana benzer özellikleri çoktur. 80 – 85 yıl ortalama ömürleri vardır. Hamilelik süreci 22 aydır. 15 yaşında yetişkin olurlar. 17 – 18 yaşından sonra doğurabilirler. Filler grup halinde yaşarlar. Erkek baba fil yalnız yaşar. Grubu dişi fil yönetir. Baba fil sadece gece uyumak için gruba katılır. Asyalı fillerin sadece yüzde 5 erkeklerinde fil dişi bulunur. Afrika fillerinde cinsiyet ayrımı olmaksızın fildişi tüm fillerde bulunur. Sıcaktan korunmak için çamuru bedenlerine sürerler. Çok sıcak sevmezler.

Çok hızlı koşabilen ve derin sularda dahi çok iyi yüzebilen filler, günde ortalama 200 kg. yemek ve 150 litre suya ihtiyaç duyarlar.

Sri Lanka’da uzun yıllar Tamillerle süren savaş sırasında yaralanan 5 fil için 1975 yılında bir yetimhane kurulmuş. Bugün ülkede 85 filin bulunduğu 2 adet yetimhane bulunmaktadır. Yetimhanede dünyaya gelen ya da bebekken getirilen filler vahşi yaşamı bilmediğinden ormana bırakıldığında insanların yanına gitmek istiyorlar. Ancak, insanlar bunu bilmediğinden korkudan bazan fillere zarar veriyorlar. Yaşam alanı olan yerlerde ve yol kenarlarında devlet tarafından yapılmış dikenli teller bulunmaktadır. Bu teller vasıtasıyla insanların bulunduğu bölgelere girerek zarar vermeleri engelleniyor.

Sri Lanka’da yaklaşık olarak 4000 fil bulunuyor. Çevreci biri olarak amacım file binerek zarar vermek değil; bakıcısına file yemek alması için yardımda bulunmaktı. Çünkü gururlu olduklarından sadece para verip binmeyelim dediğimizde paramızı kabul etmediler.

Sri Lanka’da filler başka hayvanlara saldırmıyorlar. Vejetaryen hayvanlar ot ve meyve ile besleniyorlar. Filler su içmek için ya da yüzmek için suya girdiklerinde bazan timsahların saldırısına uğruyorlar.

Yemek Kültürü

Hint, Çin ve Malay mutfağının etkisi altında kalmış bir yemek kültürü vardır. Yemeklerde bolca baharat kullanılır. Pirinç ve köri temel besinleridir. Deniz ürünleri ve her tür tropik meyve bulunur.

Hint Okyanusu

Hindistan, Afrika ve Okyanusya tarafından çevrili dünyanın üçüncü büyük okyanusu, Hint Okyanusu’dur. Asya’nın güneyinde, Afrika ile Avustralya arasında bulunur. Yüzölçümü kollarıyla beraber 74.900.000 kilometrekareyi bulur. Babel Mendeb Boğazı ile Kızıldeniz’e, Hürmüz Boğazı ile Basra Körfezi’ne uzanır. Hint Okyanusu’nun büyük bir kısmı Güney Yarım Küre’dedir. Hint Okyanusu’nda ortalama derinlik 3500 metredir. En derin yeri 7455 metre ile Sunda Çukuru’dur. Önemli adaları ise Madagaskar, Mauritius, Maldiv ve Laccadiv’dir.

Başkent Kolombo

Kolombo, Sri Lanka’nın başkentidir. 2009 yılında Tamir gerillalarıyla olan iç savaşın bitmesiyle gelişerek, turizm ve finans şehri oldu. Gündüz nüfusuyla gece nüfusu farklıdır.

Civar küçük yerleşim yerlerinden çalışmaya gelenlerle gündüz nüfusu iki milyonu bulur.

Portekiz ve Hollandalılar’dan sonra şehri ele geçiren İngilizler, liman olması ve ticareti liman vasıtasıyla daha da geliştirmek adına Kolombo’yu ülkenin başkenti yaparlar. Küçük olan liman, ticaretin gelişimiyle büyür.

Bugün gökdelenlerin ve dünyanın birçok bankasının bulunduğu modern bir başkent olma yolundadır. Bu modernliğin yanında gelişmekte olduğunu gösteren tezat görüntülerle de dikkat çekmektedir. Lüks kuyumcu mağazalarının önünde tuk tuklar, kente özel bir görüntü verir.

Tarihi dokusu, tapınakları, camileri ve kiliseleri ile her dine mensup kardeşçe yaşayan halkı son derece güler yüzlü ve yardımseverdir. Tertemiz sokakları, lüks otelleri, gökdelenleri, ibadethaneleri, gölü ile görülesi huzurlu bir başkenttir.

Sinhagiri Kalesi

Sigiriya ya da Sinhagiri, Sri Lanka’nın Orta Vilayeti’ndeki Dambulla kentinin yakınlarındaki Kuzey Matale Bölgesinde bulunan eski bir kaya kalesidir. Adı, yaklaşık 200 metre yüksekliğinde büyük bir kaya sütunun hakim olduğu tarihi ve arkeolojik önemi olan bir siteye atıfta bulunmaktadır. Sigiriya aslan kayası demektir. Başkentten 161 km uzaklıkta bulunan önemli bir Budizm merkezidir. Beşinci yüzyılda inşaa edilmiş olan Sigiriya Kalesi, Unesco’nun dünya kültür mirasları listesinde yer alır.

Bentota Nehri’nde Safari

Sri Kanka adeta bir açık hava hayvanat bahçesi gibidir. Nerede hangi canlı ile karşılaşacağınız belli olmuyor. Yaptığımız nehir safarisinde timsah, su monitörü, yarasa, maymun çok çeşitli kuş türü ve su canlısı gördük. Safari iki saat sürüyor. Sonunda da harika bir jet ski ile keyfimizi taçlandırdık. Bentota Nehri 65 km uzunluğunda. Sri Lanka’nın ortasında doğup güneyinde Hint Okyanusu ile buluşur. Etrafında lüks oteller, villaların yanı sıra cami, budist, hindu tapınakları ve kilise bulunur. Sri Lanka nüfusunun dörtte üçü Budist Sinhaliler oluştururken 3 milyon Hindu Tamil, 2 milyon Müslüman vardır.

26 Yıllık İç Savaş

Tamil Kaplanları isimli ayrılıkçı örgüt, Tamil etnik grubunun yaşadığı bölgede bağımsız bir devlet kurmak için 26 yıl süren iç savaş ile hükumet güçlerine karşı verdiği savaşı 2009 yılında kaybetti. Sonrasında ülkenin turizme açılmasıyla her geçen yıl daha çok turist ağırlıyor.