51’LİK DELİKANLI: IDRIS ELBA

51’LİK DELİKANLI: IDRIS ELBA

51 yaşındaki İngiliz oyuncu, DJ ve müzisyen Idris Elba, yeteneğiyle olduğu kadar yakışıklılığıyla da dikkatleri üzerine topluyor. Calvin Klein İlkbahar-Yaz 2024 moda koleksiyonu için kamera karşısına geçen Idris Elba, genç mankenleri adeta kıskandırdı. Modellik yapan karısı Sabrina ile Calvin Klein Eternity parfüm kampanyasında yer aldı.

Sierra Leonalı bir baba ve Ganalı bir annenin tek çocuğu olarak Londra’da doğup büyüyen Idris Elba’nın tam adı, Idrissa Akuna Elba. Okul yıllarında oyunculuğa soyunan Elba, okulu bıraktıktan sonra burs kazanarak Ulusal Gençlik Tiyatrosu’na kabul edildi. Oyunculuk kariyeri oturana kadar para kazanmak için lastikçilik, otomobil satışı, reklam satışı gibi işlerde çalıştı. 19 yaşından itibaren de DJ Big Driis takma adıyla gece kulüplerinde çalışmaya başladı. 20’li yaşlarında televizyon dizilerindeki roller için seçmelere katılmaya başladı.

Filmografi
Idris Elba, HBO dizisi ‘The Wire’ ve BBC dizisi ‘DCI John Luther’daki rolleriyle tanındı. Luther rolüyle Emmy ve Altın Küre ödüllerinde ‘En İyi Erkek Oyuncu’ ödüllerine dört kere aday gösterildi ve birer ödülü evine götürdü.

Idris Elba sinema kariyerinde ‘American Gangster’ (2007), ‘Obsessed’ (2009), Thor (2011), ‘Prometheus’ (2012), ‘Pacific Rim (2013), ‘Beasts of No Nation’ (2015), ‘Star Trek Beyond’ (2016), ‘Molly’s Game (2017), ‘The Mountain Between Us’ (2017), ‘The Harder They Fall (2021) ve ‘The Suicide Squad’ (2021) filmleriyle tanındı. 2013 yapımı biyografik film ‘Mandela: Long Walk to Freedom’da Nelson Mandela’yı canlandırdı. ‘Yardie’ filmiyse ilk yönetmenlik denemesi oldu.

Ünlü oyuncu, kendi oyunculuğunu eleştirme konusunda rakip tanımıyor. “Seyredemiyorum… Kendimi öylesine ağır eleştiriyorum ki, artık rol aldığım dizi ve filmleri izlememeye başladım. ‘The Wire’ dizisinin ikinci, dördüncü ve beşinci sezonundan tek bir bölüm bile izlemedim mesela. Üçüncü sezonun da çoğunu görmedim.”

2016 yılında Elba, ‘Dünyanın En Etkin 100 Kişisi’ni belirleyen TIME 100 listesinde yer aldı. Defalarca çeşitli dergilerin yayınladığı Dünyanın En Seksi Erkekleri listelerinin üst sıralarında yer aldı. Örneğin; People dergisinin seçtiği Dünyanın En Güzel 100 Kişisi’nden biri ve Yaşayan En Seksi Erkekler listesinde ilk sırada seçildi. Bir seks sembolü olmasıyla ilgili düşünceleri sorulduğunda gülerek yanıtlıyor. “Güzel insanlar her zaman, her yerde ilgi görür. Ama ben televizyonda yer alana kadar ilgi görmemiştim. Demek ki bu listelerde yer almamın tek nedeni televizyonda, sinemada görülmem. Pub’da kendi halimde otururken genellikle beni farketmezler, ilgi göstermezler. Ta ki biri benim kim olduğumu anlayana kadar. İşte o andan itibaren herkes benimle ilgilenmeye, sorular sormaya, sohbet etmeye başlar.”

Idris Elba müzik dünyasında da tanınan biri. Yıllardır oyunculuğun yanı sıra DJ Big Driis ya da Idris adıyla DJ’lik yapıyor ve rap şarkıcısı olarak sahne alıyor.

1980’lerde, henüz oyunculuk kariyeri start almamışken babasının çalıştığı otomobil firması Ford’da işe giren Elba, üne kavuştuktan sonra 2019 yılında Ford’un elektrikli otomobillerinin sözcüsü oldu. Bir Arsenal fanatiği olan Idris Elba, ayrıca sıkı bir Formula 1 takipçisi. Gençliğinde de bir hız tutkunu olduğunu itiraf ediyor.

Idris Elba’nın rol aldığı filmler bugüne kadar 9,8 milyar dolar hasılat yaptı. Bunun 3,6 milyar doları ise Elba’nın yaşadığı Kuzey Amerika’da elde edildi. Kariyeri için yerleştiği Kuzey Amerika’da en çok kazanan 20 aktör arasında yer alıyor.

 

İlk Görüşte Aşk
Idris Elba, Sabrina Dhowre’yle, 2017 yılında Kate Winslet ile birlikte rol aldığı ‘The Mountain Between Us’ filminin çekimleri için Kanada’da bulunduğu sırada Vancouver’da bir caz barda tanışmış. Elba için bu, ilk görüşte aşktı. Daha önce iki kez evlenen Idris Elba, asla tekrar evlenmeyeceğini söylese de yeminini bozdu, Somali ve Kanada asıllı Sabrina Dhowre’ye evlilik teklifinde bulundu. 2018 yılında Londra’da nişanlanan çift, 2019 yılında Marakeş’te evlendiler. Idris Elba’nın daha önceki bir evliliğinden ve yaşadığı bir ilişkiden olmak üzere bir kızı, bir de oğlu bulunuyor.

Moda İkonu
Calvin Klein İlkbahar-Yaz 2024 moda koleksiyonu için kamera karşısına geçen Idris Elba, 1.89’luk boyu ve düzgün fiziğiyle 51 yaşında olmasına rağmen yarı yaşındaki pek çok modele taş çıkartıyor. Fotomodel olan karısı Sabrina Dhowre Elba ile birlikte Calvin Klein Eternity parfümünün de reklam kampanyası için kamera karşısına geçti.