İKİ GENÇ GİRİŞİMCİDEN YENİ MARKA: MARMARA BARBER

İKİ GENÇ GİRİŞİMCİDEN YENİ MARKA: MARMARA BARBER

Türkiye’de 50 yıldır kolonya üreten Senso Kozmetik, erkek kişisel bakım ürünleri markası Marmara Barber ile dikkat çekiyor. Senso Kozmetik’in ikinci kuşak temsilcileri Gözde Yorgun ve Görkem Yorgun’un sokak grafiti sanatından ilham alarak erkek kozmetik sektörüne kazandırdığı ve 52 ülkeye ihraç ettiği Marmara Barber, artık Türkiye’de de stil sahibi erkeklerle buluşuyor. İki genç girişimci ile Marmara Barber’ın hikayesini konuştuk.

 

Öncelikle sizleri tanıyabilir miyiz? Kariyerinizden bahseder misiniz?

Gözde Yorgun: 1987 yılında İstanbul’da doğdum. Yeditepe Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümünden mezun oldum. Profesyonel sporcu olarak voleybol oynadım. Son yıllarda ise plaj voleybolu ile ilgileniyorum. Babam Nadir Yorgun, Türkiye’de eski ithalatçılarından… Marmara Kolonya markasını sahibi ve üreticisi. 2013 yılında üniversite son sınıfta şirkette çalışmaya başladım. İthalat bölümünde belli bir seviyeye geldikten ihracatta odaklandım. Senso Kozmetik’in genç ve dinamik markası Marmara Barber’ı kardeşim Görkem ile birlikte kurduk.

Görkem Yorgun: Ben de 1992 yılında İstanbul’da doğdum. Yeditepe Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü’nde başladığım eğitimimi Amerika Florida International University’de tamamladım. Profesyonel sporcu olarak futbol ve voleybol oynadım. Üniversiteden sonra aile şirketimiz olan Alkoman Kimya ve Senso Kozmetik’te çalışmaya başladım. 2017 yılında erkek bakım ürünleri markamız Marmara Barber’ı hayata geçirdik.

 

Marmara Barber markasını kurmaya nasıl karar verdiniz?

Görkem Yorgun: Senso Kozmetik’te çalışmaya başladığım ilk yıl, dünyadaki gelişmeleri ve trendleri takip etmek üzere Hong Kong’ta yapılan Cosmoprof Asia Fuarını ziyaret ettik. Ekip olarak yeni projeler ve Türkiye’ye getirebileceğimiz yeni ürünlerin araştırmasını yaptık. Dünyadaki yükselen trendlerine bakarak yeni bir alana girmemizin, halihazırda üretimini yaptığımız kolonyadaki uzmanlığımızı başka bir noktaya taşımaya karar verdik. Özellikle erkek kuaför ağına hitap etmek üzere bir proje geliştirdik. Çünkü kozmetik pazarında kadınlar için yüzlerce marka ve ürün olmasına rağmen erkekler için eksiklik olduğunu düşünüyorduk. Türkiye döndükten sonra hızlıca çalışmaya başladık. Çok iyi hazırlanıp, babama bir sunum yaptık. Ondan aldığımız destek ve güç bizi çok heyecanlandırdı. Hemen çalışmalara başladık. Hedef kitlemiz öncelikli olarak erkek kuaförleri olduğu için markanın adını Barber olarak belirledik. Ve yola çıktık.

Gözde Yorgun: Sokak grafiti sanatından ilham alarak yarattığımız, kozmetik sektörüne yeni bir trend getiren Marmara Barber, erkek bakımında global bir marka oldu. Üç yıl içerisinde dünyanın birçok yerinde kozmetik fuarlarına katılarak ürünlerimizi tanıttık. 52 ülkeye ihracat ettiğimiz Marmara Barber, özellikle Amerika’da çok ilgi görüyor. İhracat markamız Marmara Barber’ı bu yıl Türkiye’de de tüketici ile buluşturmaya karar verdik. Dünya markası olma yolunda emin adımlarla yola devam eden markamız Türkiye pazarına da hızlı bir giriş yaptı.

 

Babanız Nadir Yorgun bu konuda sizleri nasıl yönlendirdi?

Gözde Yorgun: Babam, ailesine çok bağlı biridir. Kardeşimle bana her zaman destek olur. Attığımız adımlarda manevi olarak en büyük destekçimizdir. Başarılı bir iş insanı olarak da yıllarca bize örnek oldu. Ondan öğrendiklerimiz ve gördüklerimizle Senso Kozmetik’te ikinci kuşak temsilci olarak sorumluluklarımızı bilerek bayrağı ileriye taşımak için çalışıyoruz.

Görkem Yorgun: Evde babamız ancak işte bizim için Nadir Bey’dir. İş konusundaki disiplini görerek büyüdük. İkimizin de profesyonel sporcu olması için bizi yönlendirdi. Bu sayede sporcu disiplini ve ciddiyeti büyüdük. Özellikle iş hayatında bunun ne kadar önemli bir değer olduğunu anlıyoruz şimdi. Yaptığımız çalışmalarda bize her zaman saygı duyar ve bizi destekler. Bu konuda çok şanslı olduğumuzu söyleyebilirim.

 

Aile şirketinde çalışmanın avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Gözde Yorgun: Babam ve kardeşimle birlikte çalışıyor olmanın en büyük avantajı her zaman birlikte olma şansımızın olması. Ve babamın tecrübelerine her zaman tanık olabilmemiz… Dezavantaj sayılır mı emin değilim ama bir araya gelince 7/24, saat kavramı olmadan çalıştığımız oluyor.

Görkem Yorgun: Evet, üçümüz bir araya gelince hep iş konuşuyoruz.

 

Marmara Barber hakkında bilgi verir misiniz? Ürün gamı v.b.

Gözde Yorgun: Marmara Barber, 2017 yılında önce üç çeşit tıraş losyonu ile piyasaya çıktı. Ürün kokusu ve berberlere özel olmasından dolayı farklılık yaratarak, sektörde berber kolonyası ile öncü oldu. İlk yılında kolonya çeşitliğini arttırıp, piyasada sağlam temeller attık. İkinci yılımızda kolonya dışında berberlerin ihtiyaçlarına yönelik ürünler ekleyip ürün gamımızı genişlettik.

Görkem Yorgun: Şu anda kolonya, parfüm, after shave, tıraş jeli, sakal yağı, saç şekillendiricileri, tarak, tıraş fırçası ve profesyonel kullanım için berber aksesuarları seçeneklerimiz var. İlerleyen zamanlarda ürün yelpazemize yeni ürünler ekleyeceğiz.