İPEK ERSOY – İLK ADIMLARIN TASARIMCISI

İPEK ERSOY – İLK ADIMLARIN TASARIMCISI

Moda dünyasının tanıdık yüzlerinden, pek çok dergi, ünlü ve TV programı için stil danışmanlığı yapan İpek Ersoy, hazırladığı ‘PIA bébé&enfant’ markasıyla ayakkabı tutkusunu bebeklerin hayal dünyasıyla buluşturdu.

1Modaya olan ilginiz nereden geliyor?
Ben tek çocuğum. Tek çocuk olanlar oyunlarını hep kendi kendine oynarlar, bu da onlarda müthiş bir hayal gücü yaratır. Bu yüzden benim modaya ilgim çocukluk yıllarıma dayanıyor. Anneannemin dikiş öğretmeni olması, hayal ettiğim elbiseleri gerçeğe dönüştürmesi ve bundan duyduğum haz modanın benim için bir tutkuya dönüşmesinin en büyük nedeni. Devamında Saint Benoit Fransız Lisesi’nde aldığım eğitimin yanı sıra Fransız ekolünün aşıladığı moda gustosu ve İtalya’da yaşadığım 7 yıl bu ilginin tesadüf olmadığını kanıtlıyor.

Moda sektöründe dergicilik, styling gibi pek çok alanda adınıza rastlıyoruz. Kariyer hayatınızdan önce moda eğitimi aldınız mı?
Üniversitede yaratıcılık üzerine Reklamcılık Bölümü’nü tercih ettim ve onur derecesiyle bitirdim. Özellikle dergicilik kariyerime başlamamı Bilgi Üniversitesi’nde aldığım metin yazarlığı derslerine borçluyum diyebilirim. Ardından dünyanın en ünlü moda okullarından biri olan Milano Instituto Marangoni’de Moda ve Marka Yönetimi Master’ı yaptım.

Şimdi de kendinize ait PIA bébé&enfant markasını yarattınız. Bu süreçten biraz bahseder misiniz?
Zamanın her geçen gün daha da hızlandığı bu devirde modanın tek bir alanında yer almanız neredeyse imkansız. Marka Yönetimi tercih etmemin sebebi de buydu. Girişimci ruhluyum, işimin her alanında var olmayı ve farklı dinamiklerden beslenmeyi seviyorum. PIA’dan önce Butigo, Vario gibi bir çok ayakkabı markası ve online satış siteleri için danışmanlık ve satın alma yaptım. Milano’da içlerinde Missoni, Roberto Cavalli, Moschino, Karl Lagerfeld, No.21 gibi 50’ye yakın büyük markanın bulunduğu Massimo Bonini ayakkabı showroom’unda çalışmaya başlamam ise işi mutfağında öğrenmemi sağladı. Ardından her sene katıldığım defileler vizyonumu oldukça genişletti diyebilirim. PIA’yı yaratmaya karar verdiğim gün hiç tereddütsüz ayakkabı yapmak istediğimi biliyordum. İşin fark yaratan kısmı ise bebek ayakkabısını seçmem oldu.

PIA bébé & enfant Yaz 2016 koleksiyonunuzda dikkat çeken parçalar neler?
Koleksiyona ilham veren unicorn teması özgün tasarımlarla her parçada kendini gösterirken, 3 ana stile ayrılıyor. PIA by Yves Paique; altın, gümüş, bronz renklerinin ve kapitone detayların ağırlıklı kullanıldığı babet patiklerde renkli ponpon detayıyla şimdiden şıklığına düşkün bebeklere hitap ediyor. PIA & Friends; unicorn’a eşlik eden tavşan ve fare görünümleriyle rahatlığının yanı sıra öğretici oyun arkadaşı görevi de görüyor. PIA Star ise bağcıklı modellerde göze çarpan kalp, yıldız, kanat figürleri ve şeker gibi pırıltılı renkleriyle cesur bebekler için ideal. Koleksiyonun en önemli özelliği lastikli, cırt cırtlı ve bağcıklı olmak üzere her zevke ve tercihe uygun mevcut modellerin olması.

PIA bébé&enfant markanızı nerelerde göreceğiz?
Şu anda Harvey Nichols İstanbul, Harvey Nichols Ankara, Alexandre, Kids in Rock mağazalarında ve online olarak brandroom.com.tr’de görebilirsiniz.

PIA BÉBÉ&ENFANT MARKANIZ HAKKINDA BILGI VERIR MISINIZ?
PIA bébé&enfant, 18 – 21 numara aralığında yeni doğan bebek ayakkabıları sunuyor. İlhamını latince “Unicorn”, tek boynuzlu efsanevi attan alan koleksiyon; bebek ayak sağlığına uygun yumuşak ped tabanları, özel üretim yüzde 100 gerçek derileri, tay tüyü ve vizon kürk detaylarıyla bebeğinize ilk adımda özgün, şık ve sofistike bir stil kazandırmayı hedefliyor. Neden mi ilk adım? Çünkü ilkler önemlidir ve her zaman hatırlanır.

23