İpek Yolunda Yürümek – Özbekistan

İpek Yolunda Yürümek – Özbekistan

Tarihi yapısı, modern şehirleri ve bize tanıdık olan kültürüyle Özbekistan, İpek Yolu güzergahında olan ve dönemin ticari hayatına yakından şahitlik etmiş bir şehir. Mısır ve Roma gibi döneminin kadim medeniyetlerine ürünlerin ulaştırılması için kullanılan bu ticaret ve kültür yolu, pek çok medeniyetten izler taşıyor.

Özbekistan, şimdilerde yeniden keşfedilmeyi bekliyor.Tarihte Doğu ile Batı’yı İpekYolu üzerinden bağlayan, kültürlerin, dinlerin ve ticaretin kesişme noktası olan Özbekistan; tarihi ve kültürel zenginlikleriyle göz kamaştırıyor.

Popüler Yerlerden Sıkılanlar için

Özbekistan’ın doğal, tarihi dokusu korunmuş şehirleri Buhara, Semerkant ve Taşkent; misafirlerinin yüzyıllar öncesine giden biryolculuğa çıkmasını sağlıyor. Özbekistan’da mutlaka görülmesi gereken herbiri birbirindenfarklı bu şehirlerde her kültürden birize rastlamak mümkün. Popüler yerlerden sıkılıp yönünü doğuya çevirenler için hem tarihi doku hem kültürel ve dini değerlere sahip gizemli ülke Özbekistan, gezginler tarafından keşfedilmeyi bekliyor. Öte yandan Özbekistan mutfağının en ünlü, en lezzetli bölümünü hiç kuşkusuz pilavları oluşturuyor. Büyük İskender zamanından bu yana yapılan ve her bir aşçının kendi bulduğu bir özelliği ekleyerek zenginleştirdiği pilavların çeşitliliği bölgeden bölgeye değişiklik gösterse de, hepsinin ayrı birlezzeti, ayrı bir özelliği bulunuyor.