JIM PICKELL: YENİ TATİL TRENDİ: EV DEĞIŞ TOKUŞU

JIM PICKELL: YENİ TATİL TRENDİ: EV DEĞIŞ TOKUŞU

Homeexchange.com sitesinin başkanı Jim Pickell, İstanbul’da bir akşam geçirdi ve başkanı olduğu siteyi ve tatil trendleriyle ilgili görüşlerini bizimle paylaştı.

Röp: Leyla Melek

FASHION&TRAVEL Bize biraz kendinizden söz eder misiniz?
JIM PICKELL Tabii ki! Ben mevcut iş modellerini yıkıp yeni ve daha verimli iş yapma yöntemleri yaratmayı seven bir girişimciyim. Sony’deyken dijital dağıtımın başındaydım ve ilk dijital film, e-kitap ve müzik dağıtım platformunu geliştirdim. 2007’de ayrılarak OpenEnglish.com’u kurdum. Şu anda OpenEnglish.com 2000’i aşkın öğretmen ve 200,000 öğrenci ile Latin Amerika’nın en büyük internet okulu durumunda. Bundan sonra ne yapacağım üzerinde kafa yorarken ev değişimi konseptini araştırıyordum. Bu sırada kurucu ve CEO Ed Kushins ile tanıştım. Sistemi geliştirdik ve şimdi ben de başkan ve ortak olarak onunla birlikte çalışıyorum. Bu konsept seyahat etme şeklimi ve genel olarak hayatımı bir çok anlamda değiştirdi.

F&T Homeexchange.com hakkında ne söyleyebilirsiniz?
JP İnsanlar genelde sisteme biraz tasarruf edebilmek için üye oluyorlar ama edindikleri tecrübeler hayatlarını değiştiriyor. Bu yüzden de hep geri dönüyorlar. En az bir ev değişimi tecrübe etmiş olan üyelerimizde geri dönüş oranı yüzde 95 civarında. Diğer benzer sistemlerden farkımız tüm çalışanlarımızın da ev değişimi yapmış olmaları. Ayrıca üyelerimize 15 dilde telefon, email ve canlı konuşma ile 7 gün 24 saat destek veren 20 kişilik bir ekibimiz var.

F&T Üyeleriniz kimler?
JP Aslında yatacak bir yeri olan herkes diyebiliriz ama tabii topluluğumuzun içinde bazı gruplar öne çıkıyor. Örneğin; daha uygun şartlarda seyahat etmeyi seven, değişik kültürlere ilgi duyan ve yazları tatil olan öğretmenler. Zamanları daha esnek olduğundan evden çalışan kesim. Dünyayı gezmek isteyen ama düşük bir bütçe ile hareket eden aktif emekliler. Hatta sistemimizin insanları erken emekli olmaya cesaretlendirdiği söyleniyor. Evcil hayvanları olam kişiler ya hayvan dostlarını hayvanlara açık evlere yanlarında getirebiliyorlar ya da değişim yaptıkları evin hayvanına bakarken kendi evcil hayvanlarına da iyi bakıldığından emin oluyorlar. Bütün bunların dışında çok sayıda oda, bir mutfak, bulaşık ve çamaşır makinesi isteyen aileler var. Çok zaman mama sandalyesi, bebek yatağı, bebek arabası, oyuncak gibi talepler de oluyor. Ben bu servis sayesinde inanılmaz kayak köşkleri ile değişim yaparak çocuklarıma kayağın da makul bütçelerle yapılabileceğini gösterdim.

home2

F&T Homeexchange.com’un büyüklüğü nedir?
JP 150’den fazla ülkede 66,000’i aşan büyüklükte bir portföyümüz var. Son 3 yılda 2 katın üzerinde büyüdük diyebilirim.

F&T Homeexchange.com’da işe başladığınızda ilk yaptığınız şey neydi?
JP Geçmişten tanıdığım bazı çok başarılı kişileri transfer ederek şirket içinde gelişimi hızlandırdım. Şirketimizi 23 yaşında hayata yeni başlayan bir genç gibi görmek istiyorum. Güçlü geçmişimize oldukça bağlı olsak da sürekli kendimizi yeniden tanımlamazsak ve değişimi kucaklamazsak evrimimizi durdurmuş oluruz. Bu yüzden de yeni başlamış birinin hızıyla hareket ediyoruz.

F&T Sizi neler zorluyor?
JP Karşılaştığımız en büyük zorluk konseptimizin reklam vermeye çok uygun olmaması. İnsanlar evden ziyade tecrübe değiş tokuşu yapıyorlar. Yeni üyelerimizin çoğu da bu hikayeleri dinleyerek sistemimize dahil olmaya karar veriyorlar. Bu hikayelerin yayılmasını daha çok teşvik etmeliyiz. Şansımız büyüdükçe topluluğumuz içinde hikayelerin yayılma hızının artması. Bu güne dek bir milyondan fazla ev değişimine aracılık ettik ve en az bu sayıda hikayenin de dolaşıyor olması lazım.

F&T TripAdvisor ile olan işbirliğinizden söz eder misiniz?
JP Önceliklerimizden biri de üyelerin bir değişim için lokasyon bulma süresini kısaltmak. Değişim işinin eğlenceli kısımlarından biri de giriş yapacak olan üyelerimizin yardım isteklerini karşılamak, ki bu da çoğu zaman üyenin tanımadığı bölge veya mahallelerde gerçekleşiyor. Üyelerimize bir bölge hakkında nasıl bilgi edindiklerini sorduğumuzda hemen hemen hepsi seyahat konusunda en güvenilir markalardan biri olan TripAdvisor’dan söz ettiler. Bundan dolayı onların bilgilerini sitemize entegre etmemiz doğal bir seçimdi.

F&T Homeexchange.com paylaşım ekonomisine iyi bir örnek. Paylaşım ekonomisi neden bu kadar önemli ve sizce ne kadar yaygın?
JP Her ne kadar paylaşım ekonomisinin söylendiği kadar heyecan verici ve yenilikçi bir trend olduğunu düşünmesem de yeni gelişmeler önemli bir değişim ortaya çıkarıyor. Bunu teknolojinin kişisel ilişkilerin yerine geçmesinden ziyade onları daha kolay hale getirmesi olarak tanımlıyorum. Yüzü olmayan aracılar vasıtasıyla iletişim kurmak yerine artık insanlar teknolojiyi kullanarak gerçek insanlarla tanışıp gerçek ilişkiler kurabiliyor ve gerçek tecrübeler ortaya çıkarabiliyor. Gördüğüm şu ki insanlar internetin ilk aşamasının onların elinden bir şeyi aldığını hissediyor ve ve şimdi de bunu geri almaya çalışıyorlar. Ev değişimi konsepti basılı kataloglar ile başladı ve başvurular da pullarla, zarflarla, postayla yapılıyordu. Biz de başlangıçtan beri bu insani iletişimi sağlamaya çalıştık. Şimdi bunu gittikçe artan sayıda insana daha verimli olarak sunabiliyoruz ve bu da heyecan verici.

home3

F&T Türkiye’de homeexchange ile ilgili ne söyleyebilirsiniz?
JP HomeExchange’e ilgi Türkiye’de arttıyor. Şu an 165 ev kaydı bulunuyor. Bu ev kayıtlarının 80’i İstanbul’dan, diğerleri de İzmir ve çevresi, Bodrum ve Antalya’dan. Üyelerimiz 30 yaş ve 70 yaş arası değişiyor. Aralarında doktor, fotoğrafçı, şirket sahipleri ve yöneticiler bulunuyor. İstanbul’dan bir üye olan Reci Behar bugüne kadar 18 değiş tokuş yaptı. Diğer bir üye Zeynep Billi ise bu sene 6 ay boyunca değiş tokuş yaparak güney Amerika ülkelerini gezdi.

F&T Homeexchange.com için gelecek planlarınız neler?
JP En çok odaklandığım konu hizmetimizi sezgisel, ulaşılabilir, kişisel ve verimli hale getirmek. Üyelerimiz hizmetlerimize erişmek için cep telefonlarının yanı sıra TV cihazlarını da kullanabilecek. Bir parmak hareketiyle karar verebilecekler. Bir kayak evi ararken 56 adet arama filtremizi kullanmak yerine arkalarına yaslanıp kişiselleştirilmiş bir kayak evi koleksiyonunu karıştırabilecek, daha önce hayal etmedikleri kapıları açabilecekler. İhtiyaçlarına cevap verecek önerilerde bulunacağız. Ve “kendi işini kendin gör” modelini benimsemeyenlerin de ihtiyaçlarına kişisel bir seviyede cevap verebilmek için mevcut destek sistemimizi geliştirmeye de devam ediyoruz.