JUICING İLE TAPTAZE BİR HAYAT

JUICING İLE TAPTAZE BİR HAYAT

Sağlıklı Yaşam Koçu ve Juicing Uzmanı Cenk Kıral, “Juicing ile Gelen Sağlık” adlı kitabıyla taptaze bir hayatın kapılarını aralıyor. Juicing nedir? Nasıl yapılır? Juicing yaparken nelere dikkat etmek gerekir? gibi birçok sorunun cevabı ve Cenk Kıral’dan juicing tarifleri bu yazımızda.

Yaşadığı kilo ve sağlık sorunları nedeniyle bu gidişata “dur” deme ihtiyacı duyan ve The Institude of Integrated Nutrition’da aldığı sağlıklı beslenme eğitimiyle önce kendisi için Sağlık Koçu olan Cenk Kıral, deneyimlerini, juicing’in insan yaşamını nasıl değiştirip revize ettiğini ve doğanın özünden gelen şifa dolu tarifleri “Juicing ile Gelen Sağlık” adlı kitabında biraraya getirdi. Son yıllarda evde sebze ve meyvelerin sularını sıkarak elde ettiğimiz karışımlar; bir anda yıllar boyu çekilen sıkıntıları, hastalıkları adeta sihirli bir dokunuşla iyileştiren mucize olarak, özellikle sağlığını her gün ilaç yutarak sağlamaya çalışanların mutlaka anlaması gereken en doğal iyileşme metodu olarak belirdi. Cenk Kıral kitabında bu mucizeyi yaşayanlardan biri olarak, deneyimlerini aktarıyor.

Juicing nedir?

Juicing henüz Türkçede tam karşılığı olmayan bir olgu. İngilizce “juice” sözcüğünün yapılış halindeki fiili simgeleyen “juicing” birçok ülkede İngilizcedeki haliyle kullanılıyor. “Juice” doğadaki bitkilerden elde edilen en saf ve organik su. Meyve ve sebzelerin uygun oranlarla, bu amaca özel yapılmış cihazlarda (ki ülkemizde bunlara yaygın olarak katı meyve sıkacağı dense de, bu tanım sebzeleri kapsamadığı ve olayın özüne juicing dediğimiz için buna juicer demek daha doğru) liflerinden ve posalarından ayrılmasıyla elde edilen saf su hallerine verilen isim. Burada anlatılan şekilde “juice” elde ederek, bunları çeşitli kürler halinde içme sürecine de “juicing” deniyor.

Juicing Ne İşe Yarar?

Juicing sağlıklı, mutlu ve enerjik olmayı sağlıyor. Kilo vermeye, selülitlerden kurtulmaya, yaşlılıkla ortaya çıkan kırışıklıkları azaltmaya ya da çizgileri yok etmeye, daha da iyisi kronikleşmiş hastalıkları iyileştirmeye yardım ediyor. Günümüzde birçok kişi sürekli baş ağrısı veya ofiste sürekli oturmaktan dolayı bel ağrısı çekiyor. Uykusuzluk problemleri yaşıyor ya da sürekli olarak kendini yorgun hissediyor. Birçok kişi sürekli gaz problem, şişkinlik, kabızlık sorunlarıyla boğuşuyor. Alerji, astım veya sinüzit birçok kişinin yaşam kalitesini düşürüyor. Bağışıklık sistemimiz güçlü olmadığı için kolayca grip veya nezle oluyoruz. Tüm bu belirtiler bedenimizin dinlenmeye, yenilenmeye ihtiyacı olduğunu gösteriyor. Eğer sağlık sorunlarınız varsa ve daha sağlıklı olmayı özlediyseniz yapmanız gereken juicing uygulamalarını yaşamınıza sokmanız, juic oruçları yapmanız ve periyodik olarak detoks uygulayarak vücudunuzu rahatlatmanız.

Juicing’in Faydaları

Evrenin sahip olduğu en organik ve saf su ortamı

 • Vücudu en kısa zamanda ciddi anlamda kendini iyileştiren/onaran seviyeye çıkarıyor.
 • Klorofil sayesinde hücresel bazda yenilenme ve ağır metallerden arınarak ciddi ölçüde detoks yapılmasını sağlıyor.
 • Vücudu yüksek asit birikiminden koruyan alkali reaksiyon oluşturuyor (vücut pH seviyesini artırıyor).
 • Vücudun hemoglobin üretmesini stimule ediyor.
 • Kilo verme anlamında çok ciddi çözüm oluyor.
 • Genel olarak enerji artışı sağlanıyor.
 • Konsantrasyon bozukluklarının giderilmesine yarıyor.
 • Cildi tazeleştirip daha sağlıklı görünüme kavuşturuyor ve kırışıklıkların ortadan kalkmasını sağlıyor.
 • Şeker, tansiyon, insülin direnci, otoimmun bozuklukları, alerji, migren, obezite, kalp-damar, sindirim sistemi ile ilgili bozukluklar ve daha birçok konuda kesin çözüm yaratıyor.

Juicing Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

 • Juicing hiçbir zaman ciddi rahatsızlıklar ve hastalıkların tedavisinde doktordan bağımsız ve mucizevi tedavi olarak alınmamalı.
 • Şeker, damar tıkanıklığı, kalp, tiroit gibi sorunları olan kişiler özellikle oruç sürecine girmeden önce bütünsel tıp yaklaşımı ve derin beslenme bilgisi olan bir doktora danışmalı.
 • Juicing’in hayatımıza getireceği çok fayda var ama her konu gibi onun da prensipleri ve kuralları mevcut. Konuya tek dokunuşta mucize yaratan yaklaşım olarak yaklaşılmamalı ve bütünsel bakışa sahip tıp bilimi ile entegre edilmeli.
 • %80 sebze, %20 meyve olacak şekilde malzeme ayarlanmalı.
 • Meyve ve sebzeler sıkılırken oda sıcaklığında olmalı.
 • Sabahları daha çok enerji vermesi için meyve oranı yükseltilebilir.
 • Juicing ile birlikte alınan juice miktarının üçte biri kadar, alkali oranı 7.4 üzerinde olan su alınması önerilir.
 • Koyu yeşil içeriği yoğun olan sebzeleri dönüşümlü
  kullanmak daha faydalı.
 • Haftalık oruç uygulamalarında özellikle de spor yapılıyorsa araya mutlaka pancardan yapılan Red Juice eklenmeli.
 • Sebze ve meyveler mümkünse organik olmalı ve sıcak suyla değil, normal oda sıcaklığındaki suyla iyice yıkanmalı ve çiğ olarak sıkılmalı.
 • Şeker, damar sertliği, kalp, nefes, ileri seviye alerji, ruhsal depresyon sürecinde olanlar, kanser tedavisi görenler, yakın zamanda ağır bir ameliyat geçirmiş olanlar, hamileler juicing sürecine başlamadan önce doktoruna danışmalı.

 

juice10

MİSA DETOX’LA TANIŞTINIZ MI?

Pınar Sabancı’nın kurduğu MİSA Mutfak, evlere detoks içecekleri servisi yapıyor ayrıca formda kalmak isteyenlere 5 öğün sağlıklı yemek hizmeti de sunuluyor. Misa Mutfak’ta soğuk sıkım sıvı detoksu yapmak isteyenler ve sebze ağırlıklı beslenmeyi tercih edenler için rengarenk detoks kürleri bulunuyor. MİSA Detox’un soğuk sıkım içecekleri ile içten dışa temizlenebilir; sağlık, vitamin ve lezzet deposu bu kürlerle hafifleyebilirsiniz. Detaylı bilgi için Instagram’dan @misamutfak hesabını takip edebilir ya da info@misa.com.tr adresine e-posta gönderebilirsiniz.

TARİFLER

MORNING RESET JUICING

juice9

1 yeşil elma
1 limon
1 salatalık
1 avuç kadar nane yaprağı
1 başparmak kadar zencefil

Faydası: Sabahları uyanır uyanmaz enerji veren tazelik, A, B, C vitaminleriyle yüklü, alkali deposu ve aynı zamanda antienflamatuvar bir karışım. Elma, limon ve zencefil eğer organik değillerse kabukları soyularak juicer’a atılmaları önerilir. Eğer elmalar çok küçükse, 2 tane ile yapılabilir. Haftalık kürlerde bu juice karışımından sabah kalkar kalkmaz ve yine sabahın ilerleyen saatlerinde olmak kaydıyla günde 2 bardak içilebilir.

Hangi öğünde: Sabah

 

KARPUZLU JUICE

juice4

1 dilim karpuz
1 yeşil elma
1 limon
1.5 cm zencefil
1 salatalık

Faydası: Karpuzda hem A, B ve C vitamin var hem de likopen, sodyum, potasyum. Likopen sayesinde prostat kanseri riskini azaltıyor.

Not: Karpuz çekirdeği içindeki cucurbocitrin sayesinde kan basıncını düşürüyor. Koyu renk çekirdeği olanları tercih edin ve kurutup ezerek tüketin. İstenirse çıkan juice’u daha önceden içinde buz kırılmış blendır’da 1 dakika çırparak daha da serin şekilde servis yapabilirsiniz.

Hangi öğünde: Sabah

 

ENERJI VERICI JUICE

juice5

1 pancar
1 elma
1 salatalık
1 demet ıspanak
1-1.5 cm zencefil
Faydası: Yüksek potasyum içerdiği için pancar suyu içmek yüksek tansiyonu düşürdüğü gibi, vücudun enerji depolarını dolduruyor. Doktorlar yoğurtla yendiğinde vücudun enerji depolarının daha iyi dolacağını söylüyor.
Hangi öğünde: Her öğünde

 

LIGHT GREEN JUICE

juice3

1 salatalık
4 dal kereviz sapı
2 yaprak marul
1 avuç nane yaprağı
2 lime
1 avuç ebadında ve
1 parmak kalınlığında ananas
1 yeşil elma

Faydası: Kilo sorunu olanların yazın deneyebilecekleri ve çok yararlanabilecekleri bir tarif.

Not: Bunu Green Smoothie yapmak için tariften elmayı ve ananası çıkarıp oluşan juice’u içinde bir muz, bir kivi ve bir avuç yabanmersini olan blendır’a katıp 2 dakika döndürün.

 

SAĞLIKLI BIR BAŞLANGIÇ

Juice Los Angeles meyve-sebze suları binlerce tonluk basınç ile sıkıldıkları için, evde hazırlananlardan 5 kat daha fazla vitamin, mineral ve enzim taşıyorlar. Hiç bir katkı maddesi, koruyucu, renklendirici ya da ilave şeker içermeyen detoks içecekleri 3 gün boyunca tazeliklerini koruyor. Lezzetli ve sağlıklı Juice Los Angeles içeceklerini, İstanbul içerisindeki tüm bölgeler için ertesi gün adresinize teslim edilmek üzere www.juice.la web sitesinden sipariş edebilirsiniz.

 

YAZ GREEN JUICE’U

juice6

1 salatalık
1 demet maydanoz
150 gr roka
1 parmak kadar zencefil
1 limon
1 avuç ebadında ve 1 parmak kalınlığında ananas (eğer tadı çok koyu olursa 1 yeşil elma eklenebilir)

Faydası: Geleneksel turpgiller familyasına dahil olan roka A ve C vitamin deposu. Karotenoid,
kalsiyum ve folat içeriyor. Kilo verdirirken cinsel isteksizliğe de iyi geliyor.

Not: Ananası alırken taze olmasına dikkat edin. Yaprağı koyu yeşil olanlar tazedir.

ARINDIRICI LİMONATA

juice8

1 litre kaynak suyu
2 limonun suyu
1 tutam rafine edilmemiş deniz tuzu
0.5 cm rendelenmiş taze zencefil

Faydası: Hindistan’da Ayurveda geleneklerinde yeri olan bu arındırıcı limonata sindirim sistemini rahatlatmak ve bağırsak emilimini güçlendirmek için kullanılıyor. Bu tarife bir avuç maydanoz ve kişniş de ekleyebilirsiniz.

Hangi öğünde: Öğle veya akşam

KARACIĞER DETOKS JUICE

juice7

1 greyfurt
1 limon
2-3 ceviz kadar zencefil
4 diş sarımsak
1 çay kaşığı kadar zeytinyağı
½ çay kaşığı kadar Cayenne ya da kırmızı pulbiber
1 havuç

Faydası: Karaciğerin temizlenmesini sağlar, detoks yapmamıza yardımcı olur.

Hangi öğünde: Öğle ya da akşam

Greyfurt ve limonun üst kabukları soyulmalı ancak beyaz kısımları kalmalı. Sarımsakların da kabukları alınmalı ve juice olarak maksimum fayda alınması için juicer’a kesilmiş limon parçalarının arasına yerleştirilmeli. Greyfurt, limon, zencefil, sarımsak juicer’dan çıkınca oluşan karışıma zeytinyağı ve biber tozu ilave edilip iyice karıştırılmalı.