KARAKOY’ÜN EN İYİ MEKANLARI

KARAKOY’ÜN EN İYİ MEKANLARI

Zamanla gözden düşen ancak parıltısını asla kaybetmeyen İstanbul’un otantik yüzü Karaköy, son yıllarda şehrin en hip bölgesi haline geldi. Karaköy’ün en iyi 10 yeme-içme mekanını seçtik.

karakoy6

Ops Cafe

Ops Cafe; günün her saatinde lezzetli, sağlıklı yiyeceklerin hazırlandığı açık mutfağı, Julies Meinl kahvesi, dinamik ekibi ve rahat iç mi- mari tasarımıyla, güzel müzikler dinleyebi- leceğiniz bir mekan. Menülerinde; Makedon kuru et, Çatalca köy yumurtası, Elazığ tereyağı, Gemlik zeytinleri, Ezine beyaz peyniri, Trakya eski kaşarı gibi çeşitli yörelerden özel olarak gelen organik besinlerin olduğu hızlı ve pratik hazırlanan yiyecekler bulunuyor.

karakoy4

Bej Karaköy

Karaköy’ün gözdelerinden Bej, İstanbul Modern ve çevre galerilere yapacağınız ziyaretlerde, kalabalık- tan uzak, keyifli bahçesi, sade ama özgün lezzetlerden oluşan kahvaltı ve öğlen menüsü ile güzel bir alter- natif sunuyor. Akşam yemeği servi- sinde, Türk ve Avrupa mutfağından oluşan menüsündeki leziz yemek- ler küçük ve büyük tabaklar olarak ikiye ayrılıyor. Özenle hazırlanmış şarap menüsünden seçebileceğiniz dünya şarapları ile küçük tabak- lardan bir ziyafet yaratabilirsiniz. Akşamüstleri taze meyvelerle hazırlanmış özel kokteyller günün yorgunluğunu atmanız için ideal.

karakoy5

Colonie Bistro&Bar

Neo-Bistro konseptiyle günün her saati yaşayan bir yer olarak kurgu- lanan Colonie, farklı lezzetleri ve özel kokteylleriyle öne çıkıyor. “Öz- gür mutfak” olarak da tanımlanabilecek Colonie’nin menüsünde çiğ böreği de var, anne köftesi ve risotto da… Sadece yemek menüsüyle değil zengin içki menüsü ve mekana özel kokteylleriyle de özgürlük hissi veriyor. Menüsünde, tasarımında ve ruhundaki çeşitliliği her detayda hissettiren Colonie, müzik seçimleriyle de başarılı. Müzikte de iddialı mekanın müzik direktörlüğünü Murat Tokuz üstleniyor.

karakoy7

10 Karaköy

Morgans Grup’un yeni oteli 10 Karaköy, A Morgans Original’in içerisinde konumlanan Rudolf, Akdeniz ve dünya mutfağının en leziz örneklerine yer veriyor. Dünyaca ünlü şef Rudolf Van Nunen, 22 yıldır aşina olduğu Türkiye’de ilk restoranı Rudolf için “Duyguların hayat bulduğu, ruhunuzun yenilendiği, günün tamamında her öğüne tat ve duygu katmaya kendini adamış bir mekan.” diyor. Slow Food konsepti ile hizmet veren Rudolf, do- ğallık ve lezzetin ön planda olduğu menüsüyle beğeni topluyor, modern iç dekorasyonunu misafirler de çok seviyor.

karakoy2

Ferahfeza

Mimarlar Odası’nın terasında bulunan Ferahfeza restoran, bar ve lounge alanlarıyla hizmet veriyor. İstanbul’un iki cephesine de hakim olan Ferahfeza’nın yüksek tavanı ve açık mutfağı mekana farklı bir hava katıyor. Akdeniz’in farklı mutfaklarından bir derle- me yapan menüde, soğuk mezeler, yöresel peynirler, sıcak atıştırmalıklar, ana yemekler ve tatlılar tek tek denenmeyi hak ediyor. Mücver, tarçınlı yeşil mercimek püresi, trüf mantarlı köz patlıcan, deniz tarağı risotto, peynirli irmik helvası ve sufle tatmanız gereken lezzetlerin başında geliyor.

karakoy8

Dem Karaköy

Dem Karaköy, çay bağımlılarına özgün bir deneyim vaat ediyor. Beyaz, yeşil, oolong, si- yah, tütsülenmiş, pu-erh, kırmızı çay ve bitki çayından oluşan 60 çaylık yelpazesi ve 3 farklı ev yapımı buzlu çayıyla bu mucize bitkinin her halinin, ait oldukları kültürü yansıtan özel sunumları da yapılıyor. Dem Karaköy’de, çaylara eşlik eden özgün tatlılar, atıştırmalık- lar ve zengin kahvaltı seçenekleri de mevcut.

karakoy3

Lokanta Maya

Maya, Gram’dan aşina olduğumuz Didem Şenol’un Karaköy’deki adresi. Maya’ya her mevsim yeni lezzetler denemek için gidebilirsiniz zira Didem Şenol, Ege ve Akdeniz mutfağından lezzetler sunan menüsünü mevsimlere göre hazırlıyor. Hatta menü her gün değişiyor. Maya’nın öğle menüsünde mevsim yemekleri servis edilirken akşam menüsünde ise mezeler ile içki yanında iyi giden lezzetler var.

karakoy9

Naif

Naif köy sofrasından, şehir sofrasından, Anadolu’dan yitip git- miş azınlık yemeklerine uzanan ‘tanıdık’ lezzet- lere yer vermeye özen gösteriyor. Hilesiz, gele- neksele saygılı ve gerçek içgüdülerden esinlenen bir mutfak sunuyor. Menü, mevsime göre ye- nileniyor, tamamen yerli malzemeler kullanılıyor. Haftanın her günü açık. Öğlen servisinde mevsi- minden sürprizler günlük menüye ekleniyor.

karakoy10

Sofra London

Londra’da Mayfair ve Oxford Street’te, İstanbul’da ise Karaköy’de hizmet veren Sofra London Türk mutfağını modern yorumlarla sunuyor. Hüseyin Özer’in sadece lezzetiyle değil ruhuyla da ünlü restoranı Sofra ihtişamlı bir kav, görkemli bir koleksiyon ve sommelier Tamer Büyüksağnak eşliğinde farklı bir deneyim sunuyor. Menüsünde zengin meze çeşitleri, balık ve deniz mahsullerini içeren ana yemek alternatifleri ile birbirinden leziz Türk tatlıları bulunuyor. Sofra London iki ayrı barında lezzetli kokteylleri ve DJ müzikleri eşliğinde keyifli ve eğlenceli gecelere ev sahipliği yapıyor.

karakoy1

Unter

Bohem ve yerel olmayı becerebilen gizemli mekan Unter, herkesi kendine çekmeyi başarıyor. Gösterişten uzak sıcak, samimi ve rahat bir mekan yaratan Unter’de lezzet demek yaşamın her yerinden bir tat demek! Esnaf yemeklerini bile ayrı bir güzel sunan Unter’de ci- ğer, çevirme tavuk, kiş ve sandviç çeşitleri de yer alıyor. Menüsü sü- rekli değişen Unter’e her gidişinizde şaşırmanız mümkün! Üç katlı mekânın orta katı lounge, en üst katı ise partiler için kiralanabiliyor. Cuma ve cumartesi akşamları yapılan Unter partileri de meşhur.