KARL LAGERFELD

Tam bir parfüm tutkunu olan moda gurusu, bize iki yeni parfümünü anlatıyor.

FASHION&TRAVEL Uzun bir aradan sonra yeni parfümlerinizin lans-manı oldu. Bu size neler hissettiriyor? Özellikle iki parfümün birden aynı zamanda lanse edilmesinin önemi nedir?
KARL LAGERFELD Ben parfümleri seviyorum, daha önce de bunu yapmıştım. Şimdi ise muhteşem koşullarla yeniden yaptığım için çok mutluyum. Aynı zamanda bir çok lansmana karşıyım ama bu kez bir kadın ve bir erkek kokusu çıkardım, farklı hikayeler… Bence ikinci parfümü lanse etmek için 6 ay ya da i yıl beklemeye gerek yok. Kadın parfümleri büyük bir pazar. Fakat erkek parfümleri de artık kadın parfümleri kadar önemli rol oynuyor pazarda. Parfüm parfümdür.

F&T Reklam kampanyanız çok seksi ve şehvetli. Bunu günlük hayata nasıl yansıtıyorsunuz?
KL Ben bu fotoğrafın özellikle şehvetli olmasını istedim çünkü aslında parfümlerde şehvetli bir şeyler olması gerekiyor. Parfümü sadece daha iyi kokmak için değil ayrıca seksi hissetirmesi için de kullanırsınız. Çünkü güzel kokmak istersiniz.

F&T Sizce moda ve parfüm arasında nasıl bir bağlantı var? Yeni parfümünüzde nelerden esinlendiniz?
KL Günümüzde moda sadece kıyafet demek değil. Sadece el çantası, güneş gözlüğü ya da parfümden ibaret değil. Moda bir bütünü kapsar. Dünyadaki tüm önemli markaların artık bir parfümü olmalı. Bence kıyafetler kadar parfümlerin de önemi büyük. Sonuçta yeni bir kıyafet görünümünüz için ne kadar önemliyse, parfüm de teniniz için bir o kadar önem taşıyor.

Screen Shot 2015-03-13 at 20.03.37

F&T Yeni parfüm şişelerinizde nelerden ilham aldınız?
KL Yüksek teknolojiyi ve klasiği birleştirdim denebilir. Yüksek teknoloji, bir klasik olan cama dokundu ve parfüm şişelerine mükemmel şeklini verdim.

F&T Günlük hayatınızda parfümün yeri nedir ve size ne ifade ediyor?
KL Aslına bakarsanız parfümsüz bir hayat düşünemiyorum. Parfüm kullanmak tıpkı yüzünüzü yıkamak kadar gerekli bir şey bence. Günümüzde parfüm kullanmak bir zorunluluk Bence gü zel kokmamak diğer insanlara yapılan bir saygısızlık. Ben kokulan seviyorum, parfümleri seviyorum, kadın parfümlerini seviyorum, erkek parfümlerini seviyorum ve ben parfümlerin hayatımızı, bir şekilde güzelleştirdiğini düşünüyorum. Parfüm, burnun modasıdır.

F&T Parfüm ritüeliniz nedir?
KL Parfümü çok fazla kullanmayı seviyorum. Artık kokularını alamadığım için çok fazla parfüm kullanırım. Adeta dökerim üzerime ama tenime değil, gömleğime… Çok nadir olarak tenime sürerim, belki banyodan sonra ama o kadar. Bazen çok fazla sıktığım oluyor. Çünkü her şeye parfüm sıkıyorum ve her yerin parfüm kokmasını seviyorum. Tenimde değil, en çok gömleklerimde, çalışma kağıtlarımda, havlularımda… Kısacası, her yerde kullanmayı seviyorum. Günümüz insanları parfümlerini genellikle sprey tarzında kullanıyorlar. Ancak ben kokuyu sanki suymuş gibi kullanmaya bayılıyorum. Üstüme döküyorum. Sonuçta koku, bir Eau de Toilette!

Screen Shot 2015-03-13 at 20.16.15

F&T Teniniz üzerinde?
KL Bazen doğrudan tenimde kullanırım parfümü ama her zaman değil… Banyo sonrasında mesela, fakat en çok gömleklerimin üzerinde kullanırım.

F&T Hangi kokulardan daha çok etkilenirsiniz?
KL İris’i seviyorum. Deri ve meyve notalarının dokunuşlarını seviyorum. Hatta sigara kullanmadığım halde bile, tütünü de seviyorum. Aslında bunların karışımına bayılıyorum. Sevdiklerim arasında şeftali notaları da yer alıyor. Gül ve benzeri kokulardan pek hoşlanmam çünkü çok sıradan. Bu tür klasik parfümlerden yeterince var ama bu benim tarzım hiç değil. Ben parfümde modern yaklaşımlardan hoşlanıyorum. Günümüz de bunu gerektiriyor. O tarz parfümler çok güzel ve birer klasik belki ama kimse benden bu tarz bir parfüm yaratmamı beklemiyor zaten.

F&T Güzel anılarınızı aklınıza getiren kokular var mı?
KL Bana çocukluk yıllarımı hatırlatan kokular var. Ama o zaman klasik kokuları anlatmam gerekir ve kimse bunu bana yaptıramaz!

F&T Sizce her kadının kendi imzası haline gelen bir kokusu mu olmalı? Yoksa değişik kokuları da kullanmalı mı?
KL*’Koku anlıktır” bu kadının felsefesi olmalıdır. Bence bu çok önemli. Ama söylediğiniz şey erkekler için de geçerli. Neden böyle cinsiyet ayrımcılığı yaptınız anlamadım!

F&T Parfüm kampanyanızdaki modelleri nasıl seçtiniz?
KL Baphisteve Katie. Reklam kampanyası için bir erkek ve bir kıza ihtiyacım vardı. İkisinin de, bu kampanya için istediklerimi sunabilecek mükemmel bir ikili olacaklannı düşündüm. Baphiste, markamın da bu sezonki kampanya yüzü. Katie de gelecek kampanyada yer alacak. Bence muhteşem seçimler oldu. Başkalarını kullandığımı düşünemiyorum bile.

Screen Shot 2015-03-13 at 20.17.07

F&T Karl Lagerfeld markasını biraz anlatabilir misiniz?
KL Tabii ki anlatırım. Dünyanın her yerinde bir çok pahalı marka var. Ama bence asıl önemli olan, kıyafetlerin hem güzel, hem de aynı zamanda çok pahalı olmaması. Ben kendi markamda hep bunu yapmak istedim. Ben oldukça popülerim. İnsanlar, benim tasarımlanmı kredi kartlanyla sorun yaşamadan alıp giyebilmeli.

F&T Sürekli nelerden ilham alırsınız?
KL iddialı olmaya devam etmemi mi istiyorsunuz? Kendimden. Korkanın ki kendi “Benim” kendi üslubum ile buluşuyor ve kendi bakış açımla.

F&T Her kadının ihtiyaç duyduğu kıyafet parçası hangisi sizce?
KL Bence bu herkes için önemli; jean’ler, güzel bir t-shirt ve ceket. Bunlara herkes ihtiyaç duyar; genç kızlar, erkekler, orta yaş ve üzeri hanımlar, beyler, herkes… Günümüzde gardrobumuzun temel taşları bunlar: güzel bir gömlek, t-shirt, jean, hoş bir ceket ve bir kız için belki birde etek.

F&T Sizce bir kişi görünümünü hangi Karl Lagerfeld aksesuarıyla tamamlamalı?
KL Ben saatleri çok seviyorum fakat artık herkes saatin kaç olduğuna telefonundan bakıyor. Bence saatler en güzel aksesuardır. Üstelik çok pahalı ve üst segment olmak zorunda da değiller. Saat takmayı seviyorum çünkü güzel, modern ve muhteşem gözüküyorsa bence en modern ve değerli mücevherdir.