KIŞIN DA GÜZEL

KIŞIN DA GÜZEL

Kış, mevsimlerin en görkemlisi sanki… Gündüz güneşin enerjisi ile tazeleniyor, akşam üzeri tatlı esintilerin romantikliği çöküyor. Doğanın renkten renge geçişiyle güzelleşen ormanlar, bahçeler, bağlar… Ülkemizin her yerinde ayrı bir güzelliği var bu mevsimin. Ben de size çok kısa bir sürede 17 baskı yapan ve satış rekorları kıran “Butik Oteller” kitabımdan Trakya, Ege ile Akdeniz’den 7 adres seçtim. Yıl boyu açık olan bu oteller hem konumları hem hizmet kaliteleri hem de civarı keşfetme fırsatı sunmalarıyla çok sevdiğim yerler. Kitabımın instagram adresi olan @butikotellerturkiye’yi takibe alırsanız onlarca sıra dışı otele ulaşabilirsiniz.


TÜRKİYE’NIN EN BÜYÜĞÜ

Ülkemizdeki cazibesi son yıllarda yükselen “glamping” konforlu bir doğa tatili yapmak isteyenlerin tercihi. Çadır hayatını, temel ihtiyaçları kolaylıkla karşılayabilecek daha şık seçeneklere dönüştüren bu tatil anlayışının en başarılı temsilcilerinden biri olan Longosphere, Türkiye’nin en büyük glamping tesisi. 104 konaklama birimi var. Bunlardan 40 tanesini Kaplumbağa Çadır olarak adlandırmışlar. Tıpkı bir otel odası gibi düşünebilirsiniz. Kendine ait verandasıyla çadırdan çok bir bungalovda kalır gibisiniz. Sincap Çadırlar ise ahşap bir çadır olarak düzenlenmiş. Tepesinde cam tavan bölmesi ile geceleri çok hoş ama içinde banyo-tuvalet yok.

(0549 838 93 21)


BAŞROLDE DOĞA VAR

Bakucha Vineyard, Kırklareli Lüleburgaz’daki Hamitabat Köyü’nde yer alıyor. Otelden içeri adım attığınız andan itibaren fazla kelimesini unutmanız gerek. Burası başrolü doğaya veren ve rol çalmamak için sadelikle şekillenen bir otel. Doğa ve sessizlik öyle güzel ki hiçbir şey önüne geçmesin istenmiş. Ama konfor ve keyiften de ödün verilmemiş. SPA’sı da var, açık yüzme havuzu da… Otelin en güzel yanı, üreten ve sürdürülebilirliği yakalamaya çalışan bir adrese misafir olmanız. 350 dönümde 9 farklı çeşit üzüm yetiştiriyorlar. 120 dönüm armut bahçesi, 50 dönüm lavanta bahçesi, 10 dönüm bostan var.

(0288 473 44 17 – 0533 514 14 90)


BENZERSİZ BIR DENEYIM

Çıralı Sahili ile Olympos Antik Şehri’nin kalıntıları arasında kurulan Olympos Lodge, bilen gelsin, bilmeyenlere anlatsın ve sadece meraklısını ağırlasın diye düşünülmüş gizli saklı bir dünya. Kasım ayında gittim ve yaza vedanın en güzel halini yaşadım. Öyle benzersiz bir yer yapmışlar ki tavus kuşları da kurdukları dünyanın parçası, ördekler de… Portakal ağaçları da yer bulmuş kendine, palmiyeler de… Kapıları Akdeniz’in maviliğine açılan 15 dönüme yayılmış otelin sadece 14 odası var. Oda tipleri farklı ama ortak özellikleri geniş ve ferah konaklama alanları yaratabilmiş olmaları.

(0242 825 71 71 – 72)


PROVENCE VE TOSKANA HARMANI

2020’de misafir ağırlamaya başlayan çiçeği burnunda otel Zigo’s, Dalaman’da yer alıyor. Zevk ve sakinlik arayanların “iyi ki geldim” diyeceği bir adres. Binaların yapısında ve dekorasyonda hem Provence hem Toskana havası bulabiliyor ve o havanın Ege misafirperverliği ile buluşmasına şahit oluyorsunuz. Her birinin tasarımı ve büyüklükleri farklı 13 odası var. 2 odasına, kış keyfi için kuzine yerleştirilmiş.

(0252 285 71 71)


ÖMÜRLÜK MANZARA

Kabak Dome, Fethiye – Faralya’da inşa edilen ve 2020’de misafir ağırlamaya başlayan bir otel. Muhteşem Kabak Koyu’na tepeden bakıyor; zaten adını da buradan alıyor. Manzarası ve büyüklükleri ile birbirinden ayrılan 10 odası var. Hepsi birbirinden bağımsız olacak şekilde inşa edilmiş. Tüm odalar jakuzili ve kendine ait terasa sahip. Mimari itibariyle Kuzeyin iglolarını Akdeniz iklimine taşımış gibiler. Ama iglolardan daha güzeller.

(0532 390 68 48)


BODRUM HEP GÜZEL

Bodrum’un Eski Çeşme Mahallesi’nde kurulan ve adını da buradan alan Eskichesme Otel, ev konforunu yansıtan yerlerden… Daha lobisine adım attığınız andan itibaren, huzurlu bir havanın otel misafirliğiyle harmanlanmış halini buluyorsunuz. 2015’te açılan odelin 4’ü süit tipi 38 odası var. Bodrum merkeze yürüme mesafesi kadar yakın ama bulunduğu mahalle itibariyle sakin bir noktada.

(0252 316 25 00 – 02)


MASAL DÜNYASI GIBI
Muğla – Menteşe’de kurulan Yenice Vadi, masal dünyası gibi bir yer. Doğanın ortasında, her şeyin doğalını kullandıkları, taş ve ağacın en güzel halleriyle buluştuğu bir adres. Değirmeni, göleti, ağaç evleri ve çiftliğiyle insanı gülümseten bir atmosfer yakalanmış. Ana binadaki odaların bazılarında şömine, bazılarında jakuzi, bazılarında her ikisi de var. Ayrıca bungalov tipi evlerde de konaklayabilirsiniz. Açık havada taş ocaklar yapmışlar. Ateşin üzerinde yerel söyleyişle “gara dığan” dedikleri bakır ve toprak kaplarda pişiyor yemekler. Izgaralar da yine açık havadaki bu taş ocaklarda yapılıyor.
0532 270 35 64)