KIŞTAN SONRA YAZDAN ÖNCE

KIŞTAN SONRA YAZDAN ÖNCE

Yazdan önce son çıkış! Fazlalıklarımızı daha fazla kalın kazaklarımızın altına sağlayamayacağız. Üstelik cildimiz de soğuk ve sert havanın etkisiyle bir hayli yoruldu. Şimdi mevsim, yazdan önce yenilenme ve tazelenme mevsimi. Uzmanlar, bölgesel fazlalıklardan ve selülitlerden en kolay şekilde kurtulmak; cildi güneşe hazırlamak için en etkili tavsiyelerini anlatıyor.
Serpil Çekin

 

YAZA TEPEDEN TIRNAĞA HAZIR GİRİN

Uzman Biyolog Dr. Çiğdem Üregen, Rebornia Center Medikal Direktörü
Hepimizin içini kıpır kıpır yapan, doğayı uyandıran ve sımsıcak yazın habercisi olan bahar, tomurcukları, mis kokuları, kuş cıvıltılarıyla doludizgin gelmeye hazırlanırken bizler de her yıl olduğu gibi baharın gelişine başta, cildimiz olmak üzere tüm vücudumuzu içten ve dıştan hazırlama telaşındayız. Elbette kalın giysilerin, Hoodie sweatshirt’lerin altında masumca sakladığımız minik göbeğimizden ve kış gecelerinin atıştırmalıklarına yenik düşen fazla kilolarımızdan kurtulmak, yazın crob top’larına, bikini ve mayolara vücudumuzu hazırlamak ilk önceliğimiz olacak. Forma girmeyi takiben kışın kuru ve soğuk havasından etkilenen cildimizi de sarıp sarmalayacak bakımlarla neme doyurup, yazın ve güneşin etkilerine karşı bariyer niteliğinde bir önlem almak kaçınılmaz. Bu amaçtan yola çıkarak, Rebornia’da bütüncül bir yaklaşımla, diyetten forma girmeye, cilt yaşlanmasının etkilerini azaltıp lekelerden, izlerden kurtulup hem fiziken hem ruhen rahatlayıp iyileşmeye hizmet etme gayretindeyiz. Tıpkı tohumun kış boyu olgunlaşıp baharda filizlenmesi gibi bizler de bize başvuran hastalarımıza bu bilinçle adeta yeniden doğmayı vaat ediyoruz. Elbette her türlü cilt ve vücut uygulaması her mevsimde yapılmadığından; sizler için bir “Bahara Hazırlık Ajandası” hazırlayıp, bu aylarda hangi uygulamalar yapılabilir* Sorusunun cevabını ana başlıklar halinde anlatmak istedim.

1- Cilt Lekelerini, İzleri Giderme, Kırışıklık Azaltma
Yaz bittiğinde, o pek sevdiğimiz sıcacık güneşin enerjisinin yüzümüzde, özellikle dudak üstü, yanaklar ve alında güneş lekelerini anı olarak bırakıyor ne yazık ki. Lekelerden kurtulup cildimizi yenilenmiş olarak yaza hazırlamak için, Hollywood ve Beverly Hills’te son yıllarda en popüler uygulamalardan olan ve Türkiye’de de sayılı estetik kliniğinde bulunan Morpheus 8 iğneli radyofrekans tedavisini öneriyorum. Cihaz mikro iğnelemeyle benzeri eski teknolojilerin aksine cildin alt katmanlarına kadar inip mikro travmalar yaratan bir başlık ve ayarlanabilen radyofrekans enerjisi sağlayan bir sisteme sahip. Bu sayede bağ dokuda kolajeni artırmayı ve sıkılaşmayı sağlayarak, cilt altı dokunun yenilenmesine katkıda bulunuyor. Uygulama, mikroiğnelerle ciltte ortalama 500-550 adet mikro kanallar açtığından, devam eden günlerde güneşten mutlak olarak korunmak gerekiyor. Uygulama yaz-kış yapılabilse de güneşin henüz çok yoğun olmadığı bahar ayları bunun için en uygun zaman. Morpheus 8 uygulaması, derinlemesine boyutta kolajen sentezini sağlayıp cildi gençleştirip lifting yaparken, aynı zamanda da cilt yüzeyinde önceden oluşmuş akne, yara ve dikiş izi gibi deformasyonları da gideriyor. Baharda yapılacaklar listenizin başına Morpheus8’i eklemelisiniz diye düşünüyorum; ben öyle yaptım.

2- Cilt Temizliği ve Medikal Cilt Bakımı
Cildimiz en değerli giysimiz. Bu nedenle nasıl evimize, gardırobumuza bahar temizliği yapıyorsak; cildimizi de öyle ele alıp hem temiz hem taze ve dinç görünmesini hem de nefes almasını sağlamalıyız. Bunun için de medikal cilt bakımları yaptırmayı öneriyorum. Hydrafacial gibi uygulamalarla derinlemesine cilt bakımı yaptırmanın ve özel mezoterapi içeriklerinden faydalanmanın tam vakti. Yüzümüze kullanacağımız güneş koruyucu kremler su bazlı da olsa gözeneklerimizi dolduracak; üstelik güneş, deniz, kum gibi çevresel faktörlerle de karşılaşacak olan cilt, önceden temizlenmiş ve sebumu dengelenmiş olacak. Sağlıklı bir cilt, bahara ve yaza 1-0 önde başlayacak.

3- Cilt Gençleştirme için Kök Hücre Uygulaması
Kök Hücre uygulamaları, son yıllarda bilim insanları tarafından en çok araştırılıp, hızla gelişen bir medikal alan haline gelmiş durumda. Bu yöntem; kanserden, alzheimera, parkinsondan eklem hastalıklarına pek çok hastalığın tedavisinde kullanılıyor. Medikal estetik alanında da cilt gençleştirmeye çok iyi sonuçlar veriyor. Özellikle son aylarda daha popüler hale gelen ve bir Kök Hücre yöntemi olan Eksozom uygulamalarıyla, ağrısız, acısız bir şekilde tüm hücreleri yenilemenin konforunu yaşıyoruz. Tek seanslık bir uygulama olan Eksozom, kolajen miktarını işlemi takip eden 3 ay boyunca artırıyor. İnsan göbek kordonunun Wharton Jölesi adı verilen kısmından, özel nitelikli kök hücre laboratuvarlarında elde ediliyor. Çoğaltılmış hücrelerin yara iyileştirici ve cilt dokusunu yenileyici içeriği olan “eksozom” adlı kesecikleri izole ediliyor ve güvenlik testlerinden geçirildikten sonra tedavi için direkt olarak uygulanıyor. Güneşin etkilerinden, yaşlanmaya karşı önleme kadar sayısız fayda ve görünür fark sağlıyor.

4- Bölgesel Yağlardan Kurtulma
Elbette bahar demek hava şartlarının düzelmeye başlamasına bağlı olarak outdoor aktivitelere, sportif egzersizlere daha çok imkan bulabilmek demek. Yanı sıra incecik kumaşlı ve vücudumuzun güzelliğini olduğu gibi, her türlü kusurunu da gösteren yazlık giysileri de özgüvenle giymek istediğimiz bir dönem bahar… Hem bedensel hem ruhsal sağlığımızı etkileyen en temel faktör de düzenli uyku yanı sıra beslenme… Bu nedenle hem sağlığımız hem de görünümümüz için yaza hazırlıkta ideal kiloya ulaşma geri sayımı başladı… Elbette yaşam tarzınıza, metabolizmanıza uygun bir diyeti bir uzman kontrolünde yapmaya başlamak, ihtiyacınız olan spor dalına yönelmek düzenli egzersizler yapmak bunun için esastır. Ancak “ Ne kadar diyet, ne kadar spor yapsam da şu fazlalıklar bir türlü erimiyor” diyenlerdenseniz, güvenilir ellerde ameliyatsız bölgesel zayıflama uygulamalarını tercih edebilirsiniz. Tabii ki etraftan çok fazla cihaz adı ve uygulama duyuyor ve muhtemelen kafa karışıklığı yaşıyor olabilirsiniz. Bu durumu aydınlatabilmek için bölgesel yağ yakımı işlemlerini 2 ana dala ayırmak isterim. İlki; sıcak Lipoliz, ikincisi soğuk Lipoliz. Sıcak Lipoliz’de Trusculpt Id uygulamasıyla, uygun beslenme stilini kombine ettiğimizde, 2-3 hafta gibi kısa sürelerde karın ve basen bölgesinden 3.5-4 cm incelme sağlayabiliriz. Tek seansta yapılan Sıcak Lipoliz’de ise, ısı ve radyofrekans enerjisinin etkisiyle yağ hücrelerini apopitozis dediğimiz hücre parçalanmasına tabii tutup doğal yoldan vücuttan atılmalarını sağlıyoruz. Bu nedenle devamında hastalarımızın günlük ortalama 2 litre su içmelerini tavsiye ediyoruz. İşlem 1 saat kadar sürüyor ve domino taşlarının ilk dokunuşu gibi başlangıcı yapıyor. Devamında etki üçüncü ayın sonuna kadar devam ediyor.

5- Kırışıklıklara Önlem
Her yeni yaz, hem güneşin ve hem yer çekiminin etkisiyle daha fazla kırışıklık anlamına da geliyor. O nedenle yaz öncesi ve tam da bahara hazırlık ajandasında yapılması gerekenler arasında Botoks mutlaka sayılmalı. Elbette artık şu bilince erişildi ki Botks, yeterli ve kontrollü dozlarda yapıldığında kişinin doğal görünümünü bozmadan kırışıklıkları gideriyor. Düzenli uygulamada bu durum kalıcı da olabiliyor.

6- Gıdı Toparlama ve Selülit Görünümünü Azaltma
Mayolardan, şortlardan hatta ince elbiselerden dahi göze çarpan selülit görünümünü ortadan kaldırma işlemi olan Venüs Legacy radyofrekans uygulaması, son zamanlarda iyi sonuçlar aldığımız bir yöntem. Bu uygulama hem yağları derin planda yakıyor hem de derinlemesine cilt altı radyofrekans etkisiyle kollajen, elastin gibi bağ doku elemanlarını aktive ediyor. Bu sayede de ciltteki sarkıklık, kilo alıp vermeye bağlı deformasyon ve “strech marks” dediğimiz vücut çatlaklarının görünümünü azaltmaya yardımcı oluyor. Vakumlu başlığı da bulunan Venüs, bir bakıma lenf drenaj da sağlayarak, masaj etkisiyle selülit görünümünü, oluşumunu azaltıyor. Seansların etkisini göstermesi için uygulamanın, ortalama 3 hafta düzenli bir şekilde yapılmasını öneriyoruz.

 

ŞİMDİ YAZA HAZIRLIK ZAMANI

Medikal Estetik Hekimi Uzman Dr. Merih Tombul
Kış aylarında soğuktan kuruyan cildimize, kapanan gözeneklerimize nefes aldırma zamanı. Üstelik yaz aylarında denizde ve havuzda geçirilen süre ve güneşin etkisiyle cilt ve saçlar cansızlaşıyor. Bu nedenle yaz gelmeden cildimizi ve vücudumuzu yaza hazırlamamız büyük önem taşıyor.

Beslenme çok önemli. Güzel ve sağlıklı cilde sahip olmak için vücudumuzun yeterli vitamin ve minerale sahip olması gerekir. Sebze ve meyve ağırlıklı beslenmek, alkol ve gazlı içeceklerden uzak durmak, bolca su içmek olmazsa olmazlarımız. Vücudumuzda biriken toksinlerden kurtulmanın en basit yollarından biri bol bol su içmektir; bu sayede tüm vücudumuz bir yenilenme döngüsüne girecek, en çok göz önünde olan cildimiz daha parlak, daha sağlıklı görünecek. Fakat ne yazık ki insanoğlu olarak toprağımızı, havamızı, suyumuzu kirletmemiz sebebiyle yediğimiz bitkiler, içtiğimiz su vücudumuzdaki bu yenilenme döngüleri için yeterli olamıyor. Bu nedenle gıda ile alamadığımız bazı elzem vitamin ve minerallerin ağızdan ve damar yolu ile takviye edilmesi gerekiyor. Bunlardan en önemlileri vitamin D, vitamin B12, C vitamini, magnezyum. Bu vitamin ve minerallerin destekleniyor olması çok önemli. D vitamini ve B12 yetmezliği özellikle depresyon benzeri bulgular veriyor. Çünkü bu vitaminler hücrelerimizin enerji bankaları dediğimiz mitokondri ile direkt ilişkili. Bunların yanında yaza hazırlanırken damar içi vitamin C takviyesi, bazı durumlarda glutatyon takviyesi (bazı durumlarda diyorum çünkü glutatyon, ağızdan öncüllerini alarak oluşturabileceğimiz bir molekül), bazen sinir sistemimizi yenilemek için damar içi NAD ve NMD takviyeleri; saçımız, cildimiz, tırnağımız için damar içi biotin takviyeleri, bağışıklık ve sistem düzenlemesi için ozon terapileriyle vücudumuzun yenilenme için gereksinimlerini büyük oranda karşılamış oluyoruz.

Ağız yoluyla alınan kolajen seçiminde özellikle ürünün kaynağı önemli, mesela çiftlik havuzlarında üretilmiş balıklardan elde edilen kolajen ağır metal ve yüksek GDO içeriyor. Eğer kullanılacaksa da iyi akreditasyondan geçmiş ürünlerin kullanımını öneriyorum.

Yanı sıra yaza hazırlanırken güneş ışınlarının zararlı etkilerinden olabildiğince korunmak birincil amaç. Bir insanın yaşlanmasına neden olan en önemli sebepler, genetik faktörler ve güneştir. Genetik faktörleri henüz değiştiremiyoruz, fakat güneşe karşı birkaç önlem alarak zararlı etkilerinden korunmak mümkün. Özellikle göz çevresi ve dudaklar kışın soğuğundan yazın sıcağından en fazla etkilenen bölgelerimiz. Göz ve çevresini kapatan, geniş ve kaliteli camlı güneş gözlüğü, geniş spektrumlu (hem UVA hem UVB korumalı) bir güneş kremi ve güzel nemlendirici, yaza girmeden olmazsa olmazlarımız. Soğuktan ve sıcaktan kuruyan dudaklar için güzel içerikli doğal yağlardan oluşan dudak balmları kullanılabilir. Güneş koruyucu ürünlerin kullanımına da dikkat etmek gerekir. Güneş lekelerinin tedavisi çok zahmetli ve zor olduğundan oluşmamasını sağlamak en önemli detay. Cilt bakımı ve koruyuculuk açısından güneş kremlerinin dışarıya çıkmadan yarım saat önce sürülmesi gerekir. İdeal bir güneş koruyucusu tere ve ıslanmaya dayanıklı olmalıdır. Bazı kremlerin su geçirmez özelliği bulunsa da gün boyu koruma sağlamaz, bu nedenle 2-3 saatte bir yenilenmelidir. Günümüzde güneşlenmekten ziyade solaryumu tercih eden hastalarımız var. Ancak hem ileride cilt kanserleri hem de cilt yaşlanmasına yol açabileceği için solaryumu kesinlikle önermiyoruz. Ne kadar çok ultraviyole ışınlarına maruz kalırsanız, o kadar çok hücrelerinizde DNA hasarı ve cilt yaşlanması olacağını unutmamak gerekiyor.

Cilt temizliği çok önemli. Temizleyici seçerken cilt tipinize uygun olmasına özen gösterin. Önce yağ içerikli bir temizleyici le güzelce temizleyip ardından su bazlı bir temizleyici kullanılabilir. Günlük makyajınızı, yatmadan önce mutlaka temizleyin. Günlük rutinde temizleme ardından tonikleme yapılması nemin korunması açısından önemli. Tonikleme için çok basit iyi damıtılmış, uygun Ph’da gül suyu bile kullanabilirsiniz. Haftada bir tonikleme öncesi cilt tipinize uygun bir maske yapabilirsiniz. Bunun yanında profesyonel cilt bakımınızı ayda bir yaptırmanızı tavsiye ediyorum. Profesyonel bakımlarda normalde ev bakımında kullanamadığımız cildin ihtiyacı olan peelingler, temizleyici solüsyonlar, maskeler ve cihazlardan faydalandığımız için cildin yenilenme ve canlılığını koruma kapasitesini artırmış oluyoruz. Tabii ki bir dip ayrıntı olarak profesyonel cilt bakımlarının da uygun ürünlerle ve deneyimli merkezlerde yapılmasını öneriyorum.

Cildimizin nemli olması; cildin canlılığı, parlaklığı yanında yaşlanmasını önlemek için de birincil şart. Bol su içmek nem dengesini korumak amacıyla çok önemli. Cilt tipinize uygun nemlendiriciler yardımıyla yaz-kış cildinize destek olun. Cildimizi nemlendirmek için bazen nemlendiriciler yeterli olmaz. Yaş aldıkça cildimiz elastikiyetini, tonusunu kaybediyor. Maalesef bu kayıpları dışarıdan yaptığımız bakımlarla ya da ürünlerle sağlayamıyoruz. Bu kayıpların restorasyonu için uzman doktorlar tarafından yapılacak cilt altına enjekte edilen hyalüronik asit içeren enjeksiyonlar kullanılabilir. Ben kliniğimde cildin ihtiyacına göre mezoterapi seansları düzenliyorum. Bu seanslarda ciltteki nem dengesi için nem aşıları, ciltteki ince kırışıklık ve yaş alma belirtileri için gençlik aşıları, renk tonu eşitleme ve leke tedavisi için leke önleyici ve leke açıcı ürünler kullanıyorum. Sarkmaların önlenmesi için biyolojik peptitler, kalsiyum hidroksiapatit dediğimiz kolajen sentezini artırıcı moleküllerle cildi destekliyorum. Leke tedavileri için uygulanan açıcı mezoterapilerin nisan ayına kadar yapılmasını öneriyorum. Nisan ayı sonrasında sadece nem ve elastikiyet dengesini koruyucu tedavilerle devam edilmesini tavsiye ediyorum. Yaz aylarında fraksiyonel lazer veya kimyasal peeling gibi işlemlerden kesinlikle uzak durmak gerekiyor. Mart sonuyla ekim başına kadar bu işlemlerin yapılmaması önem taşıyor. Özellikle yüz bölgesinde kıl, tüy işlemleri yaptıracak olanların işlem sonrası o bölge kızarıkken asla güneşe çıkmaması leke oluşmaması için dikkate alınmalı. Özellikle bıyık bölgesinde oluşan lekelerin en büyük sebebi, bu tür bir işlem sonrası güneş görmektir.

Botoks, dolgu ve hyalüronik asit içeren uygulamalar vücudun su kaybeden bölgelerinde nem tutabilmek ve kazandırmak amacıyla önem taşıyor. Botoks, yaz aylarında özellikle göz çevresi ve kaş arasındaki bölgelere yapılarak yazın güneş ışığından dolayı gözümüzü kıstığımız için söz konusu bölgedeki kırışıklıkları önlemek açısından önemli. Kışın soğuğa maruz kalmış dudakları nemlendirmek için dudaklarda hyalüronik asit kullanımı etkili bir yaşlanma karşıtı yöntem olarak öne çıkıyor. Botoks ayrıca terleme önlemede etkin bir tedavi, yazın koltuk altı, el ve ayak terlemesi olanlara yapıldığında hayat kalitesini artırdığını söyleyebilirim.

Cilt derken yalnız yüzden bahsetmek olmaz tabii ki;  eller, dizler, kollar, dekolte bölgemiz de yaş alırken nasiplenen ve en çok göz ardı ettiğimiz yerler. Vücudumuz için haftada bir ya da iki defa peeling yapılması, cildi ölü deriden arındırmada ve cildin nefes almasında çok önemli. Bunun yanı sıra vücut için uygun nemlendiriciler kullanmalıyız. Nem dengesini desteklemek için yine bu bölgeler için mezoterapi ve nem aşıları yapılmasını öneriyorum.

Saç sağlığımızı da haftada bir nem maskeleriyle destekleyerek, beslenmeyle saçın sevdiği ve yapıtaşı olan mineral desteklerini sağlayarak, yaza girerken PRP ve mezoterapilerle saçımızın gücünü artırarak koruyabilir, daha parlak, daha sağlam olmasını sağlayabiliriz. Eğer günlük 100-150 telden fazla bir saç dökülmeniz varsa uzman bir doktora danışmanızı tavsiye ediyorum.

 

KIŞTAN ÇIKAN CİLDE ALTIN ÖNERİLER

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrah Op. Dr. Bora Özel
Her mevsim kendi içinde güzel! Ancak yağmur, kar, soğuk hava derken cilt bakımlarımızı ihmal ediyoruz. Kıştan çıkıp bahara girerken, yaz öncesi cilt bariyerini güçlendirmek gerek. Bunun için benim kliniğimde uyguladığım ve en iyi sonuç aldığım iki uygulama Altın İğne Radyofrekans ve Somon DNA Gençlik Aşısı. Total cilt yenilenmesi sağlayan Altın İğne, cilt tonunun düzenlenmesi, ince kırışıklıkların tedavisi ve cilt sarkmalarının engellenmesi amacıyla bu mevsimde sıklıkla tercih ediyorum. Altın İğne yönteminde uzunluğu 3.5 mm olan 36 adet altın mikro iğne içeren başlıkla yüz taranıyor. Bu tarama, acısız ve ağrısız bir işlem. Bu şekilde yaşla deforme olan kolajen ve elastinde yenilenme ve artma meydana geliyor. Somon DNA ise, bilimsel araştırmalarla etkinliği kanıtlanmış olan bir tedavi. Cilt yapısının güçlenmesini, cildin sıkılaşmasını ve nem seviyesinin artmasını sağlıyor. Sistem, somon DNA’sında bulunan ve cildin doğal elemanlarından olan polinukleotıdler ve cildin nemini sağlayan doğal hyalüronik asit moleküllerinin bir arada kullanılması prensibine dayanıyor. Ciltteki olumlu değişiklikler ilk seanstan itibaren gözlense de birkaç ayda bir yapılan tedavilerin sayısı arttıkça cildin kalitesi de artıyor.

Ben de kıştan çıkan cildimize iyi gelecek, bahara ve yaza hazırlık yapmamız gereken şeyleri sizin için özetledim.

1- Bölgesel Fazlalıklar İçin Sağlıklı Beslenme Programına Geçin
Siz de benim ve toplumun yüzde 65’i gibi kışın kilo alan, yazın zayıflayanlardansanız, kışa elveda derken sağlıklı beslenme konusunun önemine değinmek isterim. Çünkü ne kadar sağlıklı beslenirsek o kadar genç kalıyoruz. Bu çok geniş bir başlık. Neleri kapsadığına baktığımızda proteinden zengin işlenmiş karbonhidrattan fakir beslenmek, organik beslenmek ve antiaging özellikleri fazla olan gıda ve gıda takviyelerini yeterinde almak şeklinde özetleyebiliriz.

2- Gıda Takviyesi ve Kolajen Kullanımına Başlayın
Dünya Sağlık Örgütü üç ay boyunca günlük 10 gram kolajen kullanım kürünü, yaşlanma karşıtı olarak öneriyor. Kullandığımız kolajenler mutlaka, peptit kolajen dediğimiz hidrolize edilmiş küçük yapı taşları şeklinde olmalı. Büyük kolajen molekülleri ne yazık ki vücut tarafından emilemiyor. Bunun yanında, hücreler serbest radikallere ne kadar az maruz kalırsa o kadar genç kalacaktır. Serbest radikaller, değişik birçok reaksiyonla hücre ve dokularda oluşuyor. Bu radikaller proteinler, lipitler, karbohidratlar ve nükleik asitleri yıkıma uğratabiliyor. Birçok hastalıkta doku yıkımı serbest radikaller ve lipit peroksidasyonu sonucu oluşuyor. Bunu önlemek için de antioksidan vitamin ve moleküllerin dışardan takviye gıda olarak alınması çok önemli. Ben de kendi klinik pratiğimde, alfa lipoik asiti ve reduced glutatyonu bu amaçla kullanıyorum; hem hastalarıma öneriyorum hem kendim kullanıyorum. Sporda ise L-Glutamin takviyesi alıyorum. Hem kas gelişimime destek oluyor hem de bağırsak hücreleri için önemli bir yakıt görevi görüyor.

3- Egzersize Zaman Ayırın
Vücut metabolizmasını hep ayakta tutmak lazım. Bunun için de egzersiz en vazgeçilmez eleman. Sadece kas yapmak gibi düşünmek yanlış olur. Yürüyüş yapmak, yüzmek ve pilates, kasların hacimce büyümeden ama yoğun bir şekilde çalışmasını sağlayarak metabolizmamızı hızlandırır. Özellikle pilates, kasların içinde biriken laktik asitleri uzaklaştırarak kas metabolizmasını hızlandırıyor hem formda hem de daha genç kalmamızı sağlıyor. Burada küçük bir ayrıntı vermek isterim; oksijensizliğe en dayanıksız hücrelerimiz kas hücreleridir. Yani kas yaşlanması yaşlanmanın ilk durağıdır demek yanlış olmayacaktır.

4- Düzenli Uyku Çok Önemli
Günde 6-8 saat arasında uyumamız lazım. Hücre yenilenmesi uyku esnasında gerçekleştiği için hayat kalitemizde uykuyu ilk plana koymalıyız. Bu süreçte hem hatalı üretilen hücreler yıkılıyor hem de kolajen sentezi gibi vücut proteinlerimizin üçte birini oluşturan yapı taşları sentezleniyor. Dolayısıyla ne kadar çok kolajen o kadar yavaş yaşlanma demek yanlış olmaz. Kışın çok daha fazla uyuduğumuz aşikar. O yüzden yazın uykusuzluğa bağlı gözaltı problemleri artıyor. Bunun önüne geçebilmek için bahar başlangıcında gözaltı mezoterapilerini ve gereken hastalarda dolgu uygulamalarını önerebilirim.

5- Evde de Cilt Bakımını İhmal Etmeyin
Cilt vücudun dış ortama maruz kalan vücudun en büyük organı.  Temizlenmeye nemlendirilmeye ve beslenmeye ihtiyacı vardır. Bunu tıpkı diş fırçalama rutini gibi her gün ev bakım ürünleriyle zaman zamanda biz plastik cerrahların ya da dermatologların kliniklerinde profesyonel cilt ve saç bakım uygulamalarıyla yapılması gerekiyor. Cilt bakımı rutinimizi basit tutmak ama düzenli yapmak en önemlisi. Ben bunun için basit bir bakım kiti oluşturdum; danışanlarım da çok severek kullanıyor. Yüz yıkama köpüğüyle cildi temizleyip sonrasında enzim peelingle ölü derileri uzaklaştırmak; üçüncü adımda azelaik asit serumla cildi beslemek ve son olarak da cildi nemlendirmek gerekiyor. Bu ürünlere trendyol ve hepsiburada e-ticaret sitelerinden ve eczanelerden ulaşabilirsiniz.

 

YAZA FİT GİRMEK İÇİN SON TEKNOLOJİ EMRİMİZDE

Güzellik Uzmanı Pınar Uysal Sarıkaya, Arya Esthetic Kurucusu
Arya Esthetic olarak açıldığımız günden bu yana butik hizmet vererek tüm danışmanlarımızı hayallerindeki benliklerine ulaştırmak; buna vesile olmak paha biçilemez… Kıştan çıkıp yaza hazırlandığımız şu dönemde hem erkek hem de kadın danışmanlarımızın en sık başvurdukları işlemlerin başında bölgesel zayıflama uygulamaları geliyor.

Diyet ve sporla birlikte en çok zorlandığımız bir türlü veremediğimiz bölgesel yağlanma problemini ortadan kaldırmak için son teknoloji ürünleri ve alanının en iyisi cihazlarıyla kısa sürede maksimum sonuçları almaya çalışıyoruz.

Slim X ve Emshape kombinasyonuyla bölgesel zayıflamaya; vücut şekillendirme ve selülite meydan okuyan G5, Pasif Jimnastik, Lenf Drenaj gibi cihazlara da inatçı yağlanma problemini ortadan kaldırıyoruz. Bu cihazlar, aynı zamanda kas oranının da artmasına yardımcı olarak daha sağlıklı ve dinç vücuda sahip olma şansı sunuyor. Bu noktada kullanılan cihazlar kadar, uygulamayı yapan kişi de çok önemli; işlemlerin, mutlaka işin eğitimini almış uzmanlar tarafından yapılması, uygulayıcıların bilgili ve tecrübeli olmaları çok önemli.

Slim X; kalıplamış erimesi zor olan özellikle karın, bel, popo, sırt, kol ve gıdı gibi bölgelerdeki yağları hedefleyen zayıflama yöntemi. Cilde zarar vermeden yağ hücrelerini eritip parçalayarak vücuttan atılmasını sağlıyor. İşlem, her bölge için yarım saat sürüyor; haftada iki gün ve her bölge için yarımşar saatlik seanslardan oluşuyor. Yaklaşık 1,5- 2 ay gibi kısa sürede de hayal edilen vücuda ulaşılıyor.

Emshape cihazı ise Slim X sonrası, kas oranını artırmak aynı zamanda yüzde 16 yağ yakımına destek vermek için kullanmış olduğumuz; Japonya’dan ithal edilmiş tesla 7 teknolojisi ile üretilmiş bir cihaz. Emshape’in en önemli özelliği 30 dakika içinde 20.000 squat ya da mekik çekme etkisi yaratması. Kas dokularını uyarıp aktive eden Emshape, bu sayede hedeflenen bölgede hem yağ yakımı hem de kas oluşumu sağlıyor.

Son olarak yaza hazırlık yapılan bu dönemin istenmeyen tüyler için de harika bir dönem olduğunu hatırlatmak isterim. Son teknoloji ürünü olan, buz başlıklı Diode lazer epilasyon cihazı, ağrı, acı hissetmeden istenmeyen tüylerden kurtulmanızı sağlıyor. Cihazın en büyük avantajlarından biri de her mevsim uygulanabilmesi, her ten ve kıl tipine göre uygulanabilir olması. İnce ya da kalın kıl tipi ayırt etmeksizin rahatlıkla kullanılabiliyor ve hepsinde etkili sonuçlar yaratıyor. Ortalama 8-10 seans önerilen işlem, haftada bir uygulanabiliyor.