KLASİK TABUREYE MODERN YORUM

KLASİK TABUREYE MODERN YORUM

ZA ZA ZING markasının kurucusu Ceren Mocachen, “ZA ZA ZING Tabouret Z” ile IDA Uluslararası Tasarım Ödülleri 2021’de IDA International Design Awards (Honorable Mention) Şeref Ödülü’nün sahibi oldu. Ceren Mocachen ile markasının kuruluş öyküsünden aldığı ödüle, dikkat çeken tasarımlarının detaylarını konuştuk.

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

İstanbul’da doğdum. Marmara Üniversitesi’nde işletme bölümünden mezun olduktan sonra 90’lı yılların sonunda eski IPRA başkanı ve duayen Betül Mardin’in yanında çalıştım. Daha sonra Polonya’ya yerleştim. Polonya’da yaşadığım süre içinde dünyanın birçok yerinden gelen farklı milletten kişilerle Uluslararası Kadın Derneği’nde aktif bir süre geçirdim. Mathias ve Michel adında iki oğlum oldu. 2010’da Türkiye’ye döndüm ve kendi şirketlerimi kurudum. Bir dönem kurumsal şirketlerde çalışanları teşvik amaçlı orijini Fransız olan bir aktivite markası kurdum. Çocuklarım büyüyünce en büyük hayalimi gerçekleştirmek istedim ve uluslararası Kanada menşeili Lasalle Akademi’de İngilizce İç Mimarlık okudum. 2019 yılında da ZA ZA ZING ile tasarım hikayem başladı.

Markanızın hikayesinden bahseder misiniz?

Elektromanyetik titreşimler yayan fiziksel, zihinsel, duygusal ve ruhsal bedenlerimizin toplamı frekansımızı oluşturur. İnsan bedeninin doğal titreşim düzeyi dünya işleriyle fazlaca ilgili olduğunda düşer. Frekans yani titreşim düzeyi arttırdıkça kişilerin olağanüstü güçleri de artmaktadır. Arttıkça yaratıcılığımız, sanatsal gelişimimiz, şifalanma ve şifa verme gücümüz, etrafımızda olan her şeye olumlu yönden bir katkıda bulunma yeteneğimiz de artar. Ben tam da kendimle ilgili böyle bir çalışma yaptığım dönemde mesleki kariyerime sanatsal bir yön vermek için yine frekansı çok yüksek bir bölgede inzivaya çekilmiştim. ZA ZA ZING, bir inziva hikayesi aslında… İngilizce AMAZING’den türetilmiş titreşimi yüksek bir kelime. İsmi de bu tasarımlarla bütünleşti. ZA ZA ZING; içinde fazla detay barındıran, göz kamaştıran, ışığı yüksek, neşeli, rahat, gösterişli, insanları mutlu ortamlar yaratarak bir araya getiren ve çevresine de bunu yayan koleksiyonda, tabure, sehpa ve dekoratif objelerin yer aldığı bir marka.

Bize almış olduğunuz IDA International Design Awards ödülünden bahseder misiniz?

IDA Uluslararası Tasarım Ödülleri, dünyanın dört bir yanındaki tasarım endüstrisinden olağanüstü yetenekleri ortaya çıkarma misyonuyla hareket eden, mükemmel tasarım kreasyonlarını kavramsallaştırıp üreten efsanevi vizyonerleri tanımak, kutlamak ve tanıtmak için oluşturulmuş bir platform. 1985 yılından bu yana sanat, mimari, tasarım ve mülkiyet ödülleri veren önde gelen uluslararası bir organizasyon olan Farmani Group’un 2007 yılında kurduğu bir oluşum IDA International Design Awards. Mimari, İç mekan, Ürün, Moda, Grafik Tasarım disiplinlerinden her yıl 80’den fazla ülkeden gelen binlerce tasarımı değerlendirip ödüllendiriyor ve uluslararası platformlarda da tanıtıyor. Uluslararası özgün ve birbirinden heyecanlı bu tasarımların arasında olmak benim için gurur verici ve teşvik edici tabi. Ben de 2021 yılında, ZA ZA ZING olarak Tabouret Z ile katıldığım yarışmada IDA International Design Awards Şeref Ödülü alarak uluslararası platformda yer almış olmaktan mutluluk duyuyorum.

Tasarladığınız ürünleri nasıl tanımlarsınız?

Dönemsiz, özgün, konforlu, doğal çevreyle dost, renkli ve neşeli, yüksek standart tasarımlar olarak tanımlayabilirim.

Kullandığınız malzemelerin özellikleri nelerdir? (Kumaş, ağaç v.b.)

Bu yola çıkarken hep çevreye duyarlı malzemelere daha çok yer vermek istemiştim. Günümüzde gittikçe sürdürülebilirlik özelliği olan, sağlıklı, yüksek verimli mimari ve tasarımlar daha fazla yer ediniyor. Bu sorumluluk bilinciyle sağlığa ve doğaya uygun geri dönüştürülebilir malzemeleri kullanmayı tercih ediyorum. Klasik taburenin modern yorumu Tabouret Z ve koleksiyonu tamamlayan Tabouret Table’da hem iç hem dış mekanda kullanılabilecek ahşaplardan, doğal, kalitesi yüksek kumaşlardan ve yüzde 100 organik koton iplerden yararlanıyorum. Ahşaplarda kullanılan boyaların su bazlı, sağlığa zarar vermeyen boyalar olmasına da dikkat ediyorum.

Farklı ürün gamları tasarlamayı düşünüyor musunuz?

Günlük stresimizi üzerimizden atacak, kendi tarzımdan çıkmadan fiziksel bedenimizin rahat edeceği fonksiyonel, estetik mobilya tasarımları yapmayı düşünüyorum.

Bundan sonraki hedefleriniz nelerdir?

İyi ve özgün bir çalışma, bence tasarımcının aklına nadiren gelir. Daha büyük ölçekli tasarımlar düşünüyorum ve bu ürünlerle yurt dışına açılmak için çalışıyorum. Beni heyecanlandıran, yenilikçi teknikler ve deneylerle dolu bir mimari projede yer almak veya böylesine uluslararası bir yarışmaya katılmak orta vadeli hedeflerim arasında.