LOUIS VUITTON İLE GEZİN

LOUIS VUITTON İLE GEZİN

Önlü moda markası Louis Vuitton,.dünya gezginleri için güvenilir yol arkadaşları olan Şehir Rehberi koleksiyonunu 2014 yılında genişleterek, Berlin, İstanbul, Milano, Rio de Janeiro, Singapur ve Şangay rehberlerini de yayınladı. Ayrıca mimar Frank Gehry’nin konuk editörlüğünde Paris Rehberi’ne de yeni bir bakış sundu. İstanbul’un bu özgün şehirlere katılması heyecan verici… İstanbul Rehberi, İstanbullu sanat tarihçisi Serdar gülgün’ün önerileriyle hazırlandı.

Derleyen Aaron Brooks

Louis Vuitton, dünyanın önemli şehirleri ile ilgili özgün perspektifini paylaştığı Şehir Rehberi koleksiyonunu 1998 yılından beri yayınlıyor. Sürekli güncellenen bu özgün koleksiyon, yeni eklenen 6 şehir ile artık dünyanın 21 önemli şehrinin sırlarını seçkin gezginlerle paylaşıyor. Geçen yıl 15’inci yıldönümünü kutlayan Şehir Rehberi koleksiyonu, canlı tasarımı, dinamik içeriği ve ünlü fotoğrafçılar tarafından çekilen muhteşem fotoğraflarıyla okuyucuları seyahat ettikleri şehirlerin yerlisiymiş gibi hissettirmek için gereken tüm bilgileri erişilebilir bir formatta sunuyor.

Kent kültürü tutkusuyla hareket ederek şehirlerin değişken yapısına duyarlılıkla her şehrin moda, tasarım, çağdaş sanat, yemek kültürü alanlarında sunduğu en son trendleri okuyucuları için takip eden Louis Vuitton Şehir Rehberi koleksiyonu, farklı ülkelerden gazeteci ve yazarlardan oluşan geniş bir kadroyla özgün bir perspektif sunuyor.

Kendi yorumlarını katmaktan kaçınmayan bağımsız katılımcılar bilinen adresleri tekrarlamaktansa kişisel tecrübeleriyle köşede kalmış özel mekanları paylaşıyor, en seçkin otellerden çikolata dükkanlarına, mahalle restoranlarından lüks butiklere, tekno dans kulüplerinden az bilinen müzelere kadar kentin gizemli adreslerini okuyucular için açığa çıkarıyorlar. Fiyat ya da popülarite gibi kriterler yerine kaliteyi ön planda tutan Louis Vuitton şehir rehberleri başka yerlerde rastlanmayan tavsiyelerle zaman sorunu olmayan gezginler kadar hızlı hareket eden iş insanlarına hatta söz konusu kentin sakinlerine de hitabediyor.

Her Şehir Rehberi özel bir konuk yazarın perspektifini de sunuyor. Bu ünlü kişiler rehberin bütün bölümlerinde okuyucunun yanında olarak kendi tecrübelerini ve özel mekanlarını paylaşıyor, okuyucuyu masalarına davet ediyor, gardroplarını ya da kitaplıklarını okuyucuya açıyor. Rehberler 5’li setler halinde satılıyor.

Screen Shot 2015-02-13 at 13.24.19

İstanbul Şehir Rehberi

Bu yıl eklenen 6 şehir rehberi arasında yer alan İstanbul Şehir Rehberi de konuk yazar Serdar Gülgün’ün derin perspektifi ve ünlü fotoğrafçı Thierry Ardouin’in müthiş fotoğrafları ile göz dolduruyor. Şehre ilk kez gelen gezginler kadar İstanbul’da yaşayanların da ilgisini çekecek bilgi ve tavsiyelerle dolu 320 sayfalık rehber bu hayat dolu şehri okuyucunun ayaklarına seriyor.

Dünyaca tanınmış bir sanat tarihçisi, tasarımcı, dekoratör, küratör ve koleksiyoncu olan Serdar Gülgün, Louis Vuitton İstanbul Şehir Rehberi için çok sevdiği şehrini anlatıyor. Gülgün, Osmanlı sanatı alanında en saygın uzmanlardan biri. Osmanlı sanatını günümüze yansıtarak Türkiye ve yurt dışında yaptığı özgün dekorasyon çalışmalarıyla ün yapmış. He- rend Porselen için tasarladığı “Osmanlı Lalesi’’ serisi seçkin koleksiyonlarda yer almakta. Gülgün, Assouline Yayınevi tarafından yayınlanan “The Grand Bazaar” ve “Ottoman Chic” kitaplarıyla kendi ailesinin anı ve tecrübeleri ışığında İstanbul’un gizemini okuyucularıyla paylaşıyor.

Screen Shot 2015-02-13 at 13.27.53

Çengelköy’de 30 yılı aşkın süredir biriktirdiği ender ve değerli objelerle doldurduğu 160 yıllık eski bir av köşkünde yaşayan Gülgün Tin en büyük tutkularından biri kaplumbağa kabuğundan yapılmış objelerden oluşan koleksiyonu. Bu tutkuyu yakın zamanda kendi yarattığı el yapımı bağa objelerden bir seriye de dönüştürmüş. Osmanlı döneminin kaplumbağa ilgisinin nasıl başladığını şöyle anlatıyor:

Lale Devri nde sarayda kaplumbağaların üzerine mumlar dikilirmiş.

Bu mumlar yakılarak gecenin karanlığında lale bahçelerinde gezen kaplumbağalar izlenerek eğlenilirmiş.

Bu hikaye Giilgün’e kaplumbağa kabuklarını sanat eserlerine dönüştürmek için ilham vermiş. Yarı değerli taşlarla süslenmiş bu objeler, zarif küre şeklinde kutuları süslüyor veya şık servis tabaklarının kapaklarına tutamak görevi görüyor. Eğer Serdar Gülgün Osmanlı döneminde yaşasaydı eserleri kesinlikle saray tarafından rağbet gören bir sanatçı olurdu.

‘‘Benim çocukluğumda İstanbul uyuyan bir güzeldi. Şimdi uyandı.” Diyor Serdar Gülgün. “Bir müze parçası olarak da kalabilirdi ama bugün modem it eyi, çağdaş sanatı kucaklayan bir şehir. İstanbul kıpır kıpır bir şehir ve kontrastlarla dolu.” İstanbul’un bir medeniyetler mozaiği olduğunu söylemenin klişe olarak nitelendirildiğini söylüyor Gülgün. “Ama bu çok doğru. Türkiye bir çok etnik gruptan oluşuyor. Bunun yanısıra Bizans’ın, Avrupa’nın, Çin ve Hindistan’ın da etkileri var ve bunlar bu şehirde içiçe geçmiş. Osmanlı kültürünü büyüleyici yapan özünde kozmopolit olması, Orta Asya’dan Akdeniz’e uzanan bir coğrafyayı kucaklaması. Bugün global olmak kolay, o zamanlar hiç de kolay değildi. OsmanlIlar bizlerden çok önce bütün bu kültürleri bir potada eritmeyi ve bundan rafine bir bütün oluşturmayı başardılar.”

Screen Shot 2015-02-13 at 13.24.46

İSTANBUL ŞEHİR REHBERİNİN ÖNERDİĞİ BAZI ADRESLER

1) FERAHFEZA
Kemankeş Caddesi no. 31, Kat 5, Karaköy Tel 0212 243 31 54

İstanbul’un yeni popüler olan semti Karaköy’de 3. Kat terasından Haliç manzarasına hakim bu mekan, Leb-i Derya’nın başarılı ekibi tarafından işletiliyor. I-AM İstanbul tarafından tasarlanan iç mekanı ve klasik yerel mutfağa çağdaş bir yorum getiren menüsüyle İstanbul’u ziyaret eden gezginlerin uğraması gereken bir mekan. Perşembe akşamları canlı caz performanslarıyla hareketlenen mekanın spesiyalleri arasında trüf mantarı yağı ile tatlandırılmış köz patlıcan, ızgara ahtapotlu fasulye ve dinlendirilmiş köy tulum peyniri sayılabilir.

2)MÜNFERIT
Firuzaga Mahallesi, Yeni Çarşı Caddesi no. 19, Galatasaray, Taksim Tel 0212 252 50 67

Galata’da Gurme, DJ ve kendi rakı markasının (Beylerbeyi) sahibi olan Ferit Sarper tarafından işletilen mekan hem özgün menüsü hem de sunduğu benzersiz müzik tecrübesiyle hem gurmelere hem de gece kuşlarına hitabeden bir bar/restoran. Menüdeki spesiyaller arasında ızgara yılanbalığı, marine edilmiş dülger balığı filetosu ve mürekkep balığı mürekkepli kuskus bulunuyor

3) ASRİ TURŞUCU
Aga Hamamı Caddesi no. 29/1, Cihangir Taksim, Tel 0212244 4724

1913 yılından beri hizmet veren bu tarihi turşucuda akla gelebilecek her türlü sebze ve meyvenin turşusunun yanısıra Antakya nar ekşisi gibi Anadolu’ya ait yöresel lezzetler de bulunuyor.

4) ÇİYA SOFRASI
Caferaga Mahallesi, Güneslibahçe Sokak no. 43, Kadıköy, Tel 0216 330 31 90, www.ciya.com.tr

Şef ve işletmeci Musa Dağdeviren tarafından işletilen bu mekan Mezopotamya, Balkanlar ve Asya mutfaklarını yaratıcı bir şekilde biraraya getiriyor. Safranlı enginar çorbası, kabaklı kuzu yahnisi, sarımsaklı tatlı kestane gibi ender bulunur spesiyalleri ile özgün bir lezzet noktası.

5) KÜRŞAT
Şakayık Sokak no. 75/B, Nişantaşı, Osmanbey, Tel 0212 247 30 31, www.kursat.com.tr

Nesiller boyu zeytincilikle uğraşan Kürşat ailesi, 1996’da markalaşarak geleneksel bilgileri modern üretim teknikleriyle harmanlayarak mükemmel ürünler ortaya çıkarmış. Her türlü zeytin ve özel zeytinyağları şık ambalajlarla sunuluyor.

6) BOSPHORUS BREWING COMPANY
Yıldız Posta Caddesi no. 1/1A, Gayrettepe Gayrettepe Tel) 0212 288 6499 www.bosphorus-brewing.com

İstanbul’a yerleşen bir İngiliz olan Philip Hail tarafından yaratılan bu mekan kendi ürettiği bira çeşitleri ve klasik İngiliz pub atmosferiyle İstanbul’da türünün tek örneği. İstanbul Pale Ale, Beer 81, Haliç Gold, Karbon Imperial Stout gibi biraları mekanda üreten ve sunan bu Micro-Brewery şef Çiğdem Alagök yönetimindeki mutfağından çıkan Fish&Chips ve benzeri İngiliz klasikleriyle de öne çıkıyor.

7) OFFPERA
Aşmalı Mescit Mahallesi, Gönül Sokak no.)i4/A, Tünel, Şişhane Tel 0212 249 26 97

İstanbul’un bohem gece hayatının kalbinin attığı Asmalımescit’in ara sokaklarından birinde yer alan Off Pera eklektik müzik karışımı ve David Lynch filmlerini hatırlatan dekoruyla küçük, samimi ve eğlenceli bir lokal gece mekanı. Şehrin eklektik yapısını yansıtan mekanda her kesimden insan eğlence için bir araya geliyor.