MARC CHAYA: “İYİ PARFÜMLER ZAMANA MEYDAN OKUR”

MARC CHAYA: “İYİ PARFÜMLER ZAMANA MEYDAN OKUR”

Marc Chaya, ünlü “burun” Francis Kurkdjian’ın yakın arkadaşı ve iş ortağı. Aslında Kurkdjian’ı kendi markası altında parfüm üretmeye ikna eden de o. Böylece, 2009’da ikili, Maison Francis Kurkdjian’ı yarattı ve o günden beri birlikte pek çok lüks parfüme imza attılar. Mark Chaya bize Maison Francis Kurkdjian’ın öyküsünü anlatıyor.

FASHION&TRAVEL Bize tanınmış parfümcü Francis Kurkdjian ile kurduğunuz parfüm evinden, Maison Francis Kurkdjian’dan biraz söz eder misiniz?
MARC CHAYA Francis Kurkdjiyan ile 10 yıl önce, bir Jean Paul Gaultier defilesi sonrasında verilen yemekte tanıştım. Yan yana oturuyorduk ve havadan sudan konuşurken ona ne iş yaptığını sordum. Parfümcü olduğunu ve moda evleri için parfümler yarattığını, örneğin Jean Paul Gaultier için 15 yılı aşkın süredir en çok satan erkek parfümü olan La Male, Narcissa Rodriguez For Her, Armania Mania gibi efsanevi kokular ve Saint Laurent, Dior, Ferragamo, Kenzo ve daha bir çok modaevi için onlarca koku tasarladığını öğrendim. İlk tepkim “Nasıl oluyor da adını bile bilmiyorum?” oldu. Zaman içinde iyi dost olduk ve parfüm endüstrisi ve bu endüstrinin kendine has iş modeli hakkında birçok şey öğrendim. Bu endüstrinin dünyada tasarımcı yeteneği perde arkasına saklayarak pazarlama ve hikaye anlatma adına onun haklarını gaspeden tek endüstri olduğunu gördüm. Ernst & Young’da ortaktım ve zaman içinde Francis’e destek olmaya ve onunla birlikte kendi lüks parfümümüzü yaratmak için gerekli yol haritası üzerinde çalışmaya başladım.

F&T Bu işbirliğinden önce parfüme ilginiz var mıydı?
MC Her zaman parfüm seven ve kullanan biri oldum ama bunun işim ve hayatıma dönüşeceğini hiç düşünmemiştim. Ben daha çok insanlarla ilgiliyim ve parfüme olan tutkumdan çok Francis’in yeteneğine olan tutkum beni buna yönlendirdi.

F&T Maison Francis Kurkdjian oldukça yeni, ama beş yıllık bir süreç içinde çok sayıda parfümü piyasaya sürdünüz. Ne tür parfümler üretiyorsunuz? Birkaç örnek verebilir misiniz?
MC Biz parfüm koleksiyonumuzu buruna yönelik bir gardrop olarak ve Fransız ve Parisli zarafetini, büyüsünü, şıklığını ve sofistikasyo- nunu taşıyan bir ruha, bunların toplamından oluşan o anlatması güç özelliğe sahip olarak tasarladık. Maison Francis Kurkdjian koleksiyonu bugün 19 parfümden oluşuyor. Her birinin ardında bir hikaye var ve her biri görünmez bir giysi, bir duygu tarif ediyor. Aqua Universalis pürüzsüz ve bağımlılık yaratacak kadar taze olmaktan bahsediyor. Ben onu beyaz bir gömleğe benzetiyorum, bir gardrobun vaz geçilmez parçası; ister tüm düğmeleri ilikli ve bir papyonla giyin, isterseniz kolları kıvırıp spor kıyafetin bir parçası olarak kullanın… Her durum için mükemmel bir parfüm ve cinsiyet ayırmadığından her iki cins de kullanabiliyor. APOM’un açılımı A Part Of M e (benim bir parçam). Akdeniz kıyılarında yaşayan erkeklerin ve kadınların şehvetli güzelliğinden ilham alıyor. APOM biraz daha tasarım bir parfüm, bir kokteyl elbisesi ya da üste tam oturan bir takım elbise gibi. APOM kadın ve erkek için ayrı tasarlandı, çünkü Francis iki cins için ayrı cazibeler katmayı düşündü. Sedir Ağacı ve Portakal Çiçeği kokuları ikisinin ortak yanı. Kadın için olan Ylang Ylang ile daha çiçeksi hale gelirken erkek versiyonu amber ile daha odunsu… Lumiere Noire Femme Fransız oyuncu Catherine Deneuve onuruna tasarlandı. Adeta büyüleyici bir gece elbisesi gibi. Amyris pour 
Femme ve pour Homme daha günlük kullanılan ve doğal zarafeti yansıtan kokular.

Screen Shot 2015-02-13 at 13.38.22

F&T Yakın zamanda İstanbul’da Masculin Pluriel ve Feminin Pluriel’i tanıttınız. Bize bu parfümlerden bahseder misiniz?
MC Yeni yarattığımız Feminin Pluriel ve Masculin Pluriel zamansız zarafeti simgeliyor. Francis hem çağdaş hem de klasik olacak, geçici modaya karşı duracak kokular tasarlamak istedi. Feminin Pluriel yasemin, gül, menekşe, süsen ve portakal çiçeğinden oluşan dev bir buket gibi. Bu buket güve otu ve silhat karışımıyla saf selvi temeli üzerine oturuyor. Masculin Pluriel ise deri, ağaç ve lavanta notaları içeren nefis bir kompozisyon.

F&T Parfümler Türkiye’de nerede satışa sunuluyor?
MC Masculin Pluriel ve Feminin Pluriel şu anda Nişantaşı’ndaki La Deesse parfüm butiğinde satışta. Tüm parfümlerimizi La Deesse mağazasında bulabilirsiniz.

F&T Bize bir parfümün isminin önemini açıklayabilir misiniz? Mai- son Francis Kurkdjian parfümevinde parfümlerin ismine kim, nasıl karar veriyor?
MC Francis tasarımlarından bahsederken ilhamın anahtar kelime olduğunu söyler. Önce genel duyguya yoğunlaşır. Sonra kokunun bitmiş imajını hayal eder. Parfümün adı hep önce gelir. O parfümle neyi anlatmak istediğimizi özetler. Bu rehber olur bize ve yaratıcı süreçte yol gösterir.

F&T Maison Francis Kurkdjian parfümlü bileklikler ve hatta parfümlü bir deterjan da üretti. Lüks bir parfümevi olarak neden bu tip ürünleri üretmeyi seçtiniz? Bu ürünler popüler oldu mu?
MC Francis hep sınırları zorlamanın misyonu olduğunu söyler. Bu yüzden insanların kokuları keşfetmesi ve denemesi için yeni yollar yaratmak istedi. Deri bileklikler de bu düşünceyle ortaya çıktı. Ayrıca ana fikir 7/24 parfümlü bir hayat.

F&T Bir çok parfümevi artık sadece üniseks parfümler tasarlıyor. Parfümlerin cinsiyeti olmadığını söylüyorlar. Siz üniseks parfümler hakkında ne düşünüyorsunuz?
MC Tazelik erkek ve kadınlar tarafından paylaşılan bir duygu olduğundan Aqua Universalis ve Aqua Vitae’den oluşan Aqua koleksiyonumuz üniseks bir koleksiyon. APOM, Lumiere Noire, Amyris ve Pluriel koleksiyonları ise erkek ve kadın için ayrı yorumlanmış çiftler olarak tasarlandı. Sadece üniseks parfüm tasarlamaya inanmıyorum, çünkü erkek ve kadınların farklı beden biçimleri, farklı cazibeleri var. Ama tabii ki bir kadın nasıl eşinin ya da sevgilisinin gömleğini giyebiliyorsa aynı şekilde parfümünü de zarafetle taşıyabilir. Bunun tersi biraz zor tabii.

Screen Shot 2015-02-13 at 13.38.33

F&T Favori bir parfümünüz var mı?
MC Ruh halime, yansıtmak istediğim duyguya ya da havaya göre parfüm seçerim. Yaz için taze notaları tercih ettiğimden Aqua Universalis benim yaz parfümümdür, Amyris Flomme da günlük kullanım için idealdir. Kabuğuma çekildiğimde Aqua Vi- tae kullanırım. Smokinle ise sofistike ve sarhoş edici bir ağaç/ deri karışımı olan Oud Cashmere Mood tercih ederim.

F&T Bize parfüm seçimi nasıl yapılır söyler misiniz? Belli tip kişiler belli tip parfümleri mi seçer?
MC Fler zaman ruh halinizi yansıtan ve kişiliğinizle uyum içinde olan parfümler seçmelisiniz. Francis her zaman parfümün sadece bir koku olmadığını, onun görünmez bir beden biçimi olduğunu, başkalarının yanından ayrılırken bıraktığımız bir parçamız olduğunu söyler.

F&T Parfüm dünyasında da moda dünyasında olduğu gibi trendler var mı?
MC Parfüm de dahil olmak üzere modanın her alanında trendler vardır. Ancak modanın tersine iyi parfümler zamana meydan okur ve nesilden nesile kullanılabilirler.

F&T Maison Francis Kurkdjian için gelecek planlarınız neler?
MC Bir çok yeni ürün tanıtacağız ve Türkiye pazarında da yeni gelişmelere imza atacağız.

F&T Eğer Francis Kurkdjian ile bu ortaklığı kurmasaydınız şimdi ne yapıyor olurdunuz?
MC Kimbilir! Maison Francis Kurkdjiyan’ı kurmadan önce tam 13 yı! Ernst&Young’da şirket ortağı olarak çalıştım…