MERCAN ADALAR’IN GIZEMİ MALDİVLER

MERCAN ADALAR’IN GIZEMİ MALDİVLER

Hint Okyanusu’nda milyonlarca yılda oluşan mercan adalarıyla dünyanın en düz ülkelerindendir. Öyle ki en yüksek yeri dahi üç metre değildir. Küresel ısınmayla yok olma tehlikesi altında, güler yüzlü halkı, dünyanın en iyi dalış yerlerinden ve balayı destinasyonu olarak kabul gören beyaz kumsallı yıl boyu 24-30 derece sıcaklığa sahip adalar topluluğudur.

Maldivler, Hint Okyanusu’nda 26 adet atolün çevresinde oluşmuş 1190 mercan adasından oluşan bir devlettir. Ada gruplarına daire şeklindeki mercan kayalıkları ve kum adacıkları anlamına gelen atol deniyor. Bu adaların 1.000’e yakını gelgit nedeniyle gün içinde kaybolan veya ortaya çıkan adalardır. Bu adalar kullanılmazken 281 adada yerleşim bulunuyor. 195’inde yerel halk yaşarken 96’sı da otel adalardır. Yürüyerek etrafını yarım saatte dolaşabileceğiniz türden bu küçük adaların üzerinde genelde 4 veya 5 yıldızlı lüks oteller bulunuyor.

Maldivler’in yüzölçümü 90 bin kilometrekaredir. Portekiz’in yüzölçümü ise örneğin; 92 bin kilometrekaredir. Yüzölçümüne bakarak küçük bir ülke olmadığı düşünülebilir. Ancak, denizi yüzölçümünden çıkardığınızda 300 kilometrekarelik kara parçası kalıyor. Ülkenin neredeyse tamamı okyanustur

Hindistan’ın güneyinde ve Sri Lanka’nın yaklaşık 750 kilometre güneybatısında yer alan ve tropikal iklime sahip ülkenin halkının yüzde 97’sini Müslümanlar oluşturuyor. Başkanlık sistemiyle yönetilen ülkede, İngiliz medeni hukuku ve şeriat hukukundan oluşturulan karma bir yasal sistem uygulanır. Din hayatın her yerinde önemli bir yer tutar.

14. yüzyılda adaya gelen Arap tacirlerden etkilenerek müslüman olan Maldiv halkı, sadece Araplardan dinlerini almayarak dillerinden de etkilenmişlerdir. Maldivliler’in anadili Dhivehi’nde Arapça birçok kelime bulunur. Turizmden geçinen halkın neredeyse tamamına yakını İngilizce biliyor. Maldivler tarihi boyunca sayısız ülkenin sömürgesi olmuştur. En son 1965 yılında İngiltere’nin sömürgeliğinden kurtulup resmi adı Maldiv Cumhuriyeti olan ülke bağımsızlığına kavuşmuştur. Halkın İngilizce bilmesinde İngiliz sömürgesi olmasının etkisi büyüktür.

Başkenti, bir ada olan Male’dir. “Maleey” diye telaffuz edilen şehir, bir espriye göre dünyanın en küçük başkentidir. Yaklaşık 2 kilometrekare uzunluğunda olan şehrin genişliği ise 1 kilometredir. Yaklaşık 1,5 – 2 saatte bu adayı yürüyerek keşfedebilirsiniz. Yüzölçümünün küçük olmasına rağmen adada 120 bin kişi yaşar. Ülkenin toplam nüfusu ise yaklaşık 370 bindir. Male, başkent olmasının yanında ticari olarak da ülkenin en önemli şehridir. Şehir ekonomisinin büyük bir kısmı turizme, diğer önemli kısmı ise balıkçılığa dayanır.

Şehrin nüfusunun büyük bir çoğunluğu Müslümandır. Maldivler’e bağlı adalarda turistler sere serpe, eğlenceli ve rahat bir hayat yaşarken başkentte muhafazakar bir hayat dikkat çeker. Monarşinin hüküm sürdüğü yıllarda surlarla çevriliyken turizmin gelişmesiyle surlar yıktırılmış. Şehir, ekonominin turizme bağlı olmasıyla zamanla değişerek modernleşmiş.

Balayı destinasyonu olarak bilinen Maldivler; beyaz kumlardan oluşan temiz sahilleri, turkuaz rengi okyanus suları, yılın her döneminde aynı sıcaklıkta olması sadece bizde yazken yağmur yağdığı, tropik atmosferiyle cenneti andırıyor olmasındandır.

Maldiv adalarında toprak yok, ölü mercanların aşınmasıyla meydana gelen un gibi incecik beyaz kumlardan oluşuyor.

Deniz suyu sıcaklığının yıllık ortalama 20 °C’nin üzerindeki yerlerde, adaların sığ sahillerinde, kalkerli bitkisel ve hayvansal organizma topluluğuna mercan resifleri denir. Adaların güzelliğinin kaynağı olan bu mercan resifleri, ekolojik denge için çok önemli olduğundan ada halkı mercan resiflerini korumak için ciddi önlemler almışlar. Zira, mercan resifleri yok olursa su altı dengesi bozulacağından hiçbir canlı kalmama ihtimali var. O yüzden mercan resiflerinin korunması ekolojik denge için hepimizin doğaya karşı borcumuzdur.

Maldivler, çok çeşitli deniz canlısına, flora ve faunaya sahip harikulade mercan adasına ev sahipliği yaparken bu güzellikleri hatta insanlara zararsız köpek balıkları keşfedeceğiniz dünyanın en iyi dalış noktalarındandır. Dalış yapmasanız da snorkel ile deniz kaplumbağası, mercan resifleri ve renkli balıklarıyla deniz altının güzelliklerini görebilirsiniz. Adalarda sadece dalış değil su sporlarının hemen hepsi yapılabilir. Şnorkelle dalış, tüplü dalış, sörf, rüzgar sörfü, uçurtma sörfü, deniz paraşütü gibi birçok su sporunu deneyimleyebilirsiniz.

Suların üzerindeki altı cam olan villalarda gözlerinizi okyanusun sonsuz maviliğine açıyorsunuz. Bu yüzden burada yaygın ve haklı bir söylem vardır: Maldivler’de rüya uyurken değil uyandığınızda başlar.

Burada yıl boyu hava sıcaklığı 24-30 dereceyken okyanus suyunun sıcaklığı da 25 derece civarındadır. Bu yüzden muson yağmurlarının çok şiddetli olduğu birkaç gün dışında tüm yıl boyunca denize girilebilir.

Adalarda huzurunuz ve rahatınız için her şey düşünülmüş. Ada içinde ulaşım golf arabaları, bisikletler ve yürüyerek sağlanıyor. Okyanusun turkuaz mavisi sularına karşı hamağa yatın, ister kitap okuyun, ister meditasyon yapın, ister kendinizi doğanın sesine bırakın her şekilde de huzuru hissedersiniz. Bazı otellerde bulunan masaj odaları günün yorgunluğunu atmak ve kendinizi şımartmak için altı okyanusu gören can kaplı odalarda balıkları izleyerek masaj yaptırmak unutamayacağınız bir deneyim olacaktır.