MICHELIN YILDIZLI CHEF’LERDEN DİYET YEMEKLER

MICHELIN YILDIZLI CHEF’LERDEN DİYET YEMEKLER

Michelin yıldızlı chefler tarafından hazırlanan yemekler, hem de diyet yemekler evinize gönderilse mutlu olmaz mıydınız? Chenot D-Life Bag ile bu şimdi mümkün. Chenot D-Life Merkez Koordinatörü kardiyolog Dr. Demet Erciyes, bu konudaki sorularımızı yanıtladı.

Öncelikle kendinizden bahseder misiniz?
Ben İstanbul Tıp Fakültesi’ni bitirdikten sonra mecburi hizmetimi de tamamlayıp İ.Ü. Kardiyoloji Enstitüsü’nde göreve başladım. Daha sonra Paris’e giderek Fransız hükümetinin verdiği iki ayrı bursla Sorbonne Üniversitesi Hastanesi’nde kardiyolojide uzmanlık eğitimimi tamam- ladım. Paris’te beş yıllık bir eğitimden sonra Türkiye’ye dönünce, D Life’ın yönetimine geçene kadar olan sürede 15 yıl boyunca Florence Nightingale Hastanesi’nde Check-up Bölüm Başkanı ve uzman kardi- yolog olarak çalıştım. Halen Monako’da, Prensin kurmuş olduğu özel bir kardiyoloji hastanesinde de danışman kardiyolog kadrosundayım. Daha önceki çalışmalarım ve araştırmalarım genel kardiyolojinin yanı sıra aritmi yani ritm bozuklukları üzerineydi. Bu dalda dünyaca ünlü doktorlarla ve gelişmiş merkezlerde çalışma imkanım oldu. Fransız Dı- şişleri Bakanlığı’ndan aldığım burs da bu konu ile ilgiliydi. Paris’teki belli merkezlerin yanı sıra Amerika’da Cleveland Clinic’te çalışmalar yaptım. Ülkemizde ve dünyada başta gelen ölüm sebeplerinden kalp ve damar hastalıkları, yaşam tarzı ve beslenme ile yakın alakalıdır. Bu geçiş ile beraber, bugüne kadar bu hastalığa yakalanmış kişilere doktor olarak hizmet vermenin yanı sıra koruyucu sağlık alanında da çok şey yapılabi- leceğini düşünüyorum. Bu şekil korunma ile kalp damar hastalıklarının yanı sıra sağlıklı yaşam adına bir yol katedilerek birçok farklı hastalığın da önlemi alınacaktır.

D-Life’da ne zaman göreve başladınız?
D Life’a geçmem 2011 yılı kasım ayında oldu.

İstanbul, Ulus’da hizmet veren Doğuş Grubu’na ait D-Life’ı bize anlatır mısınız?
Merkezimizde sağlık yolunda bir nevi yaşam koçluğu sunuyoruz. Sağ- lığına önem veren, en önemlisi kendi bünyesi için ne gerekiyorsa onu yapmak isteyenlere yol gösteriyoruz, bu yolda ilerlemeleri için onlara eşlik ediyoruz. Bu kapsamda vücudun toksinlerden arınması, organların rahat çalışması, cildin kendini yenileyip parlaması, tüm duyuların daha iyi çalışması için uyguladığımız bir yöntem var. Bunun adı Chenot Metodu. Tabii ayrıca cilt bakımında vazgeçilmez olan bir ürün serimiz var. Bu da Chenot’nun isviçre’deki laboratuvarlarında özenle hazırlanı- yor çok da başarılı. Hepimizin bildiği gibi sağlıklı yaşamanın vazgeçilmez parçası sağlıklı beslenmektir. Yediklerimiz sağlığımıza çok iyi geleceği gibi onu tehlikeye de sokabilir. Tabii ki beslenme deyince önce aklımıza fazla kilolar, zayıflama diyetleri geliyor ancak sorun kilo almak olmasa da ne yediğimiz de ya da ne içtiğimiz çok önemlidir. Bu anlamda merkezimizde beslenme danışmanlığı da sunuyoruz. Bunun için kanda gıda entoleransı, vücutta kas, yağ, su ölçümü dahil birçok tetkiklerde bulunuyoruz. Beslenme danışmanlığının da, Chenot Metodu’nun da en önemli özelliği kişiye özel olmasıdır. Programa girecek kişilere öncesin- de mutlaka bazı ölçümler ve testler yapılır. Bu testler hem programın kişiye özel olmasını sağlar hem de program bitiminde veya daha ileriki zamanlarda öncesini karşılaştırmak için imkan sunar. Bunun yanı sıra Chenot programına girecek kişiye bir de bioenerjetik check up yapılır bu da medikal spa programının kişiye özel kurgulanmasını sağlamaktadır.

Dr. Chenot’nun geliştirdiği Chenot metodu ile ilgili bilgi verir misiniz?
Sağlıklı yaşamın mucidi olarak tanınan ve bu alanda pek çok yayını olan Dr. Henri Chenot’nun 40 yıllık birikimi ile ortaya çıkan Chenot Metodu, Dr. Chenot tarafından yaratılan ve tanımlanan Biontoloji konsepti üzerine kurulu bir sistem. Biontoloji, “yaşamın özünün ve evriminin incelenmesi” anlamına gelir ve sağlığı korumanın en iyi yolu olarak bedenin ve zihnin uyumuna atıfta bulunur. Chenot Metodu, doğumdan itibaren vücutta zaman içinde meydana gelen değişimlerin incelenmesi üzerine kurgulan- mıştır. Yıllar geçtikçe ve özellikle de yetişkinlik çağından sonra, organlar daha hızlı bozulur ve dış kaynaklardan (yiyecek, sigara, kimyasallar, vb.) alınan ve metabolizma ürünleri gibi iç kaynaklardan gelen toksinler vücutta birikir. Bu birikim, vücut hücrelerine zarar vererek yaşlanmayı hızlandırır. Toksinlerin neden olduğu bu vücut ‘kirliliği’, sağlıklı kişilerde bile belirli bir oranda bulunmaktadır. Detoks olarak bilinen toksin atma süreci, yaşlanma hızını azaltır ve yaşam kalitesini yükseltir. Zihinsel ve fiziksel kapasi- tenin tamamının kullanılmasını sağlar.

chenot2

Merkezinizde Chenot metodu ile ilgili verilen hizmetler neler?
İçeriği diyetisyen konsültasyonu ile birlikte, Michelin yıldızlı şefler tarafından hazırlanan D-life Bag uygulaması ve medikal masajları- mızın yanı sıra vitamin ve mineral kürü, oksijen terapi, akupunktur gibi uygulamalar da yaptığımız terapiler arasındadır. Bir de bölgesel zayıflamaya yönelik Lipoxcell uygulaması var tabii ki.

Sizden özellikle Chenot D-Life Bag zayıflama menüleriyle ilgili bilgi almak istiyoruz… Sistem nasıl işliyor?
Chenot D-Life Bag”lerde sabah, öğlen, akşam ve zengin ara öğün çeşitleri ile kişiye özel olarak hazırlanıyor ve gönderiliyor. Bu menü- ler; hem sağlıklı ve dengeli beslenerek kilo vermeye hem de formda kalmaya yardımcı oluyor.

Ne kadar süreyle devam edilmesi uygundur?
Detoks menülerini sadece detoks programını alan misafirlerimize bu program süresince öneriyoruz. Benzer şekilde oldukça düşük kalorili olan Biolight menümüzü de en fazla bir ay süreyle öneriyoruz. Diğer karın incelten ve düşük kalorili menülerimiz için ise bir süre kısıtla- ması yoktur. İstenilen neticeyi almak için gerekli süre kişiden kişiye değişir. Minimum15 gün öneriyoruz.

Kaç farklı “bag” çeşidi var? Aralarında ne gibi farklar var?
Kişilerin sağlıklı beslenmesini sağlayan çeşitli menülerimiz mevcut; Detoks ve Biolight menü- lerinin yanı sıra Karın İnceltici ve Düşük Kalorili menüler de D-Life Bag seçenekleri arasında yer alıyor. Amaçlarına göre menülerin içeriklerinde de farklılıklar oluyor.

Tanıtımlarınızda bu yemekleri Michelin Yıldızlı Chef’lerin hazırladığı yazıyor. Bu doğru mu?
Evet doğru. Menülerin listesi ve tarifleri hazırlanırken Chenot’nun Michelin yıldızlı şefleri İstanbul’a davet edildi ve bizzat kendileri tarafından hazırlandı, diyetisyenlerimiz ve takipçilerimizin yardımıyla da Türk damak tadına uyarlandı. Ayrıca ‘Bag’lerimizi hazırlayan bizim kendi şefimiz de Paris’teki Michelin yıldızlı bir restorandan bize transfer olmuştur.

Peki bu ‘bag’lerden nasıl sonuçlar alınıyor?
Çok olumlu dönüşler alıyoruz. Memnun olan kişiler yakınlarına da tavsiye ediyor ve aldığı süreyi de uzatıyor.

Siz merkezin başındaki kardiyologsunuz. Chenot D Life Bag hizmetinden faydalanmak isteyenlere ne gibi önerilerde/uyarılarda bulunmak istersiniz?
Ben bir kardiyolog olarak özellikle kalp damar hastalıklarının beslenme ve yaşam tarzı ile yakın alakası olduğuna inanıyorum. Mutfağımızda hazırlanan menülerimiz kullanılan ürünler ve pişirme yolları ile birçok hastalığa karşı koruyucu olduğu gibi ön planda kalp damar hastalıklarına da iyi gelmektedir.

Kimler bu hizmetten faydalanamaz?
Medikal spa terapilerinin genel olarak sağlık açısından herhangi bir sakıncası yoktur ancak misafirimizin ciddi bir sağlık problemi varsa mutlaka takip eden doktoruna danışarak programa başlamasını öneriyoruz. Ayrıca detoks programına başlayan misafirimizle ben de görüşüyorum. Fizik muayenesini yapıyor ve varsa eski tahlilleri de dahil olmak üzere sağlık özgeçmişini değerlendiriyorum. Ayrıca hemşiremiz tarafından da gerekiyorsa ve misafirimiz örneğin tansiyon hastasıysa veya şeker hastasıysa tansiyon ve şeker takibi yapılıyor akabinde de gerekli uyarıları veriyoruz. Baglere başlamadan önce de misafirimiz mutlaka gerekli ölçümleri alınarak diyetisyenimizle görüşüyor. Sağlık açısından bir sorunu olup olmadığı sorgulanıyor. Varsa mutlaka benimle de görüşmesi sağlanıyor.

Merkezinizde kış sezonunda bizi bekleyen yenilikler var mı?
Misafirlerimize kış sezonunda da sürpriz yenilikler planlıyoruz.