Mistik Şehir Marakeş

Mistik Şehir Marakeş

Marakeş, Berberi dilinde “Tanrı’nın Ülkesi” anlamına geliyor. Fas’ın ilk başkenti olması nedeniyle de son derece önemli bir şehir. Üstelik sadece Faslılar için değil, ülkeyi ziyaret eden milyonlarca turist için de bu böyle.

 

Fas’ın mistik şehri Marakeş, Medina ve Ville Nouvella olmak üzere iki farklı bölümden oluşmakta. Marakeş’in kalbi Medina’da atar. Çünkü Medina’nın her sokağında Fas tarihini hissedebilirsiniz. Ville Nouvella denilen bölüm ise Fas’ın çağdaş yüzünü yansıtıyor. Fakat Fas’ı ve Fas’ın en renkli şehri olan Marakeş’i gerçekten tanımak için mutlaka Medina’ya daha fazla vakit ayırmalısınız.

Kuzey Afrika’nın büyülü şehri Marakeş, birçok gezginin rotasında olması gereken şehirlerin başında gelir.

Marakeş’e çöl iklimi egemendir. Bu nedenle yazları sıcak ve kurak, kışları ise ılıktır. Marakeş’i ziyaret etmek için en güzel dönem sonbahar ve kış aylarıdır.

 

Marakeş’te Yemek

Berberi, Akdeniz ve Arap mutfaklarının bir karışımı olan Fas Mutfağı, aromatik baharatların zenginliğine sahiptir. Fas mutfağının en önemli yemeklerinden birisi ‘Pastilla’. Bayramlarda ve özel günlerde ikram edilen bu tatlı-tuzlu börek, Marakeş’de mutlaka tatmanız gerekenler arasında yer almaktadır. Ayrıca Fas’a özel ‘Harira’ çorbası, ‘Tajine’ denilen et yemeği, safranlı kuskus yemeği ve kendi kültürümüzden de tanıdığımız köfte ve kebap çeşitleri burada tatmak isteyeceğiniz lezzetlerden.

 

Gezilecek Yerler

KOUTOUBİA CAMİİ: Marakeş’in her yanından kolayca görülen Koutoubia Camii, kırmızı taşları ve ustaca oyulmuş işlemeleri ile göz alıcı bir mekan.

BAHİA SARAYI: Fas hanedanının ihtişamını Bahia Sarayı’nda görebilirsiniz. 19. yüzyıldan kalma bu saray, muazzam duvar süslemeleri ve göz alıcı mozaikleri ile gelen herkesi büyüler.

MENARA BAHÇELERİ: Fas’ı bir çöl ülkesi zannedenlerin ne kadar yanıldığı Menara Bahçeleri sayesinde ortaya çıkar. Burada 30.000 zeytin ağacı sayesinde doğadaki yeşilin tüm tonlarıyla karşılaşabilirsiniz. içi süs balıkları ile dolu olan dev havuz da ziyaretçilere huzur dolu bir ortam sunuyor.

DAR Sİ SAİD MÜZESİ: Fas’ın el işçiliği sanatında ne kadar ileride olduğunun bir kanıtıdır Dar Si Said Müzesi. Burada Fas halkının geleneksel giysilerini, çöl yaşamına ait objeleri ve Fas tarihine ait savaş aletlerini yakından inceleyebilirsiniz.

SAADİAN MEZARLARI: Marakeş’in en popüler turistik mekanları arasında yer alan Saadian Mezarları, Fas Krallığı’na ait 100 kadar mezardan oluşmaktadır.

MAJORELLE BAHÇELERİ: Marakeş’in en huzurlu ve etkileyici botanik bahçesi olan Majorelle Bahçeleri, egzotik bitki türlerinden hoşlanan doğaseverlerin favorisi konumundadır. Ayrıca bahçe içerisinde yer alan İslam Sanatları Müzesi de birçok sanat eserine ev sahipliği yapıyor.

SHROB OU SHOUF ÇEŞMESİ: “iç ve bak”anlamına gelen Shrob Ou Shouf Çeşmesi, UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınmıştır. Oryantal süslemeleri ile dikkat çeken bu tarihi çeşmeyi mutlaka görmelisiniz.

LA VİLLE NOUVELLE: Birçok Afrika ülkesi gibi, zamanında Fransız sömürgesi altında olan şehrin modern yüzünü La Ville Nouvelle yansıtıyor. Medina’nın otantik havasının aksine bu bölgeye Fransız kültürünün hakim olduğunu söyleyebiliriz. Nispeten daha modern binaları, geniş caddeleri ve Fransız tarzı kafeleri ile buranın küçük Fransa olarak inşa edildiğini kısa sürede gözlemleyebilirsiniz.