Muhteşem Ada Bali

Muhteşem Ada Bali

Son yılların popüler tatil destinasyonu Bali, Endonezya’ya bağlı muhteşem bir ada. Eğer gitmediyseniz çok yakında yolunuz Bali’ye düşebilir. Çünkü Türk Hava Yolları buraya seferlere başladı.

Bali’de yapacağınız çok şey var. Ada, yıllardır buraya tatile gelenleri bile şaşırtma kapasitesine sahip. Tropik iklimi, güleryüzlü halkı, sahilleri, tarihi, yemekleri, meşhur gün batımlarıyla bu cennet ada herkese mutluluk vaat ediyor. Üstelik Bali’de her bütçeye göre gezme imkanı da var.

SÖRF CENNETİ

Başlangıçtan ileri seviyeye kadar her seviyedeki sörfçüler, Bali’ye tam anlamıyla hayrandırlar. Adanın farklı yerlerindeki plajlar, iri dalgaları ve sıcak denizleri tercih eden sörfçülerin gözdesidir. Yılın her mevsiminde plajda sörf tahtası üzerinde birini görmeniz mümkün.

BALİ’NİN TADI

Birbirinden ünlü şefler ve restorancılar, yıllardır Bali’ye gelip burada restoranlar açıyor. Otantik ‘nasi goreng’ ya da ‘babi guling’ gibi yemeklerin tadına doyum olmaz ama adanın çeşitli yerlerinde açılmış olan Akdeniz ve diğer Batı mutfaklarından örnekler sunan ya da Güneydoğu Asya mutfağına sahip restoranları da deneyimlemelisiniz. Kimi ziyaretçiler, hayatlarında yedikleri en güzel yemekleri burada tattıklarını anlatacaklardır.

ŞNORKELİNG VE DALIŞ

Bali gibi tropik bir adada, şnorkeling ve dalma, yapabileceğiniz en iyi etkinliklerden. Buranın soğuk ve yağmurlu aylarında bile deniz suyu sıcaklığı 21 derece santigrat ortalamasındadır. Soğukluğundan dolayı okyanusta dalmayı tercih etmeyenlerdenseniz, burada endişelenmenize gerek yok. Deniz suyunun sıcaklığı, burada garanti! Bali’nin sualtı dünyasının ne kadar güzel olduğuna inanmak için görmeniz gerekiyor. Deniz ekosistemi, Amed gibi dalış merkezlerinde dünyanın en güzel mercan kayalıklarını ve gemi batıklarını gözlemleyebilirsiniz. Bu merkezlerde başlangıçtan ileri dalış seviyelerine kadar her seviyede dalış dersleri verilir, paketler sunulur. Sanur kıyısı açıklarında küçük bir ada olan Nusa Penida’daki Manta Körfezi’ne şnorkeling yapmaya pek çok turist gelir. Burada dev Vatos balıklarını izleyebilirsiniz.

BALİ KÜLTÜRÜ

Bali, çok zengin bir kültüre sahiptir. Uçaktan indiğiniz ve bu topraklara ayak bastığınız andan itibaren yerel halk tarafından size gösterilen saygı ile bunu hissedersiniz. Gelenek ve kültür burada iç içedir. Nüfus yoğunluğunun yüksek olduğu şehirlerden uzaklaştığınız takdirde Bali’nin tapınaklarının da ne kadar muhteşem olduğunu görürsünüz. Hepsini ziyaret etmeniz mümkün değil ama instagram gibi aplikasyonlar sayesinde güzelliklerini uzaktan izleyebilirsiniz.

YOGA ZAMANI

Bali’de yoga yapmanın hak ettiği ilgiyi görmesinin zamanı çoktan geldi, ister 2, ister 10 günlüğüne olsun, kendinize Bali’nin yoga merkezlerinden birinde bir tatil hediye etmek, yapabileceğiniz en büyük iyiliklerden biri olacaktır. Hem fiziksel, hem de ruhsal olarak… Bali’nin kırsal kesiminde, pirinç tarlalarına bakarak, şelalelerin sesini dinleyerek böyle bir aktivitede bulunmak gerçekten olağanüstü bir deneyim. Bu yoga merkezlerinin çoğu köylerin içinde yer almaktadır ve bu yüzden yerel halkla kaynaşma fırsatı da bulacaksınız. Canggu’daki bazı yoga merkezleriyse, günübirlik gidebileceğiniz yakınlıkta. Üstelik bu merkezler tahmin ettiğiniz kadar pahalı da değil!

ŞAHASER MANZARALAR

Bali’nin pirinç taraçalarının güzelliği, pek çok kişinin buraya gelme sebebidir. Adaya gelen her ziyaretçinin mutlaka çekmiş olduğu bir pirinç tarlası manzara fotoğrafı vardır!

ŞELALELERİ ZİYARET

Maceraperest bir kişiliğiniz varsa, sabahın erken saatlerinde uyanıp yakınlardaki bir şelaleye yürüyerek gitmek isteyebilirsiniz. Şelalelerin neredeyse hepsinde yüzebilirsiniz. Kiminde sular 20 metre yüksekten dökülür aşağıya, kimindeyse şelaleden aşağıya kayarak inebilirsiniz. O kadar güvenlidirler…