NATHALIE LORSON EN ÖZEL KOKULARIN YARATICISI

NATHALIE LORSON EN ÖZEL KOKULARIN YARATICISI

Nathalie Lorson parfümlerini yaratırken araştırır, sosyalleşir, inşa eder ve en sonunda tümünü yan yana koyar, ta ki her şeyin uyumla ‘çalıştığı’ anı görene kadar. Usta ‘burun’ aynı zamanda o kadar münferit ve mütevazı bir kişiliğe sahip ki aldığı ödüllerin kabul edilmesi için bile kendi yerine başkasını göndermeyi tercih ediyor. Onun için en güzel ödül, sokaktan geçen bir kadının ya da erkeğin onun kokularından birini seçtiğini keşfetmesi, Nathalie’nin yarattığı kokunun o kişinin hayatının, dünyasının bir parçası olması. Issey Miyake için yarattığı Fusion d’Issey de erkekler için yarattığı böyle özel bir parfüm.

Sizi en iyi ifade ettiğini düşündüğünüz yarattığınız bir koku var mı?
Bu işi kendim için yapmıyorum. Gerçek amaç insanlara dokunmak. İnsanlar sık sık bana kendi kişisel kokumu yaratıp yaratmadığımı soruyor aslına bakarsanız ama bu beni hiç ama hiç ilgilendirmiyor! Bu işin odak noktası ben değilim. İnsanların keşke bunu kendilerinin yapmış olmayı isteyeceği umuduyla başkaları için yaratmayı düşünüyorum. Ben bir film yıldızı değilim… Tuvalinin yanında poz veren bir ressam da değilim. Aslında, ben daha çok kendi sözlerinin arkasında kaybolan bir yazar gibiyim.

Parfümleriniz için genellikle nasıl formüller kullanmayı seviyorsunuz?
En basit formüller yaratılması en zor olanlardır, ancak aynı zamanda en benzersiz karaktere sahip kokulara da dönüştürülebilirler. Amacım, hem sadelik hem de yüksek kalite ile rezonansa giren ve rafine tadı fazlalık olmadan sergileyen kokular yaratmaktır. Her bir bileşenin kalitesi için, mükemmel dozajda ve mükemmel oranlarda seçildiği formüller yaratmak istiyorum. Hepsi de nihai yaratıcılığın güzelliğini en üst düzeye çıkarmak için.

Bu yeni kokunuz Issey Miyake markasının köklerine nasıl dayanıyor?
Bu koku, tüm Issey Miyake marka kodlarını bünyesinde barındırıyor; minimalist zarafet, modernlik, sadelik ve yüksek kalite ile mutlak teknik.

Bu kokuyu yaratmak için burnunuzun ilham kaynağı neydi?
Doğanın gücünü, elementler ile malzemeler arasındaki kontrastı, güç ve denge ile sıcak ve soğuk arasındaki zıtlığı keşfetmem istendi. Bozulmamış doğanın özünü aradım.

Fusion d’Issey’e volkanik bir görünüm kazandırmayı nasıl başardınız?
Fusion d’Issey ile kökleri kaya ve toprağa dayanan çağdaş güneş enerjisini ifade etmek istedim. Parfümün omurgası olarak mineral amber ahengiyle başladım, parlak volkanik ahşap notalar ekledim, ardından patchouli ve sandal ağacı tonlarından oluşan bir ikili ile yaratıcılık sürecini tamamladım.

Bu kokunun yaratıcı doğasını ve elementlerini nasıl yakaladınız?
Dünya için, kaya ve toprağa dayanan çağdaş bir güneş enerjisini iletmek için amber kullandım. Gökyüzü için modern, doğal bir denge içinde nefes alabilmesi adına taze aromaları seçtim. Erimiş lavı temsil etmek için magmanın gücünü düşündüm ve volkanik ahşap notaların yanı sıra patchouli ve sandal ağacının yanık kokularını seçtim. Limon kabuğu rendesi ve hindistan cevizi suyu sayesinde su için, canlı, doğal, gençleştirici su tazeliğini sağlayacak bitki özü kullanabildim.

Fusion d’Issey parfümünü nasıl tanımlarsınız?
Fusion d’Issey, eşsiz bir güneş sistemi figürüdür. Bu koku, güç ve denge ile elementler arasındaki zıtlıklarla oynuyor. Mineral mimarisi, doğayı saf haliyle ifade etmek için doğallıkla harmanlandı. Kayalar bitki örtüsüyle birleşir, soğuk sular yanan magma ile buluşur, bir nefes dünyanın mineral derinliğini artırır.

Issey Miyake Fashion bu kokuyu yaratmada size ilham verdi mi?
Elbette. Issey Miyake markasının sadeliğini, dürüstlüğünü ve doğal gücünü her zaman takdir etmişimdir. Markanın vizyonunu doğada bulunan eşdeğer niteliklere, elementlerin kendileri aracılığıyla bağlayacak bir koku yaratmak istedim.

Issey Miyake markasıyla çalışmayı bu kadar özel kılan nedir?
Böylesine ikonik bir tasarımcı markasıyla çalışmak her zaman bir onurdur. Projeye büyük bir saygı ve titizlikle yaklaştım. Teknik ile sanatı, uyum ile cüretkârlığı bir araya getirmesi gerekiyordu.

Fusion d’Issey bir materyal olsaydı, ne olurdu?
Kesinlikle erimiş volkanik kaya.