Ortadoğu’nun İncisi – Doha

Ortadoğu’nun İncisi – Doha

Katar, mısafirlerine zengin aktivite ve eğlence alternatifleri sunuyor. Katar’ın başlıca gezi noktalarını sizin için derledik.

 

 

Doha Corniche

Doha Körfezi’ni çevreleyen kordonda yedi kilometrelik bir gezinti yeri olan Corniche, iş merkezleri bölgesinin göğe yükselen kulelerinden İslam Eserleri Müzesi’nin göze çarpan yapılarına kadar farklı, muhteşem şehir manzaraları sunar. Körfezi dolduran geleneksel ahşap Arap yelkenlileri, Katar’ın köklü denizcilik geçmişinin yankılarını hissettirir. Corniche, başkentin kalbinde yeşil, araçsız bir yaya alanı sunar. Corniche ayrıca koşucular ve spor meraklıları için popüler bir rotadır.

Souq Waqif

Souq Waqif’in kalabalık sokakları ziyaretçilere geleneksel ticaretin, mimarinin ve kültürün otantik bir deneyimini yaşatır. Küçük dükkânlardan oluşan labirent, baharatlar ve mevsimlik lezzetlerden parfümlere, mücevherlere, giysilere, el işlerine ve ucuz hatıra eşyalarına kadar Orta Doğu’ya özgü baş döndürücü bir çeşitlilik sunar. Geleneksel müzik, sanat ve kültürel gösteriler bu özel yerin ambiyansını daha da güzelleştirir. Souq’un çok sayıdaki muhteşem restoran ve kafelerinden birinde rahatlayın ve canlılığı ve atmosferi içinize çekin.

Web Sitesi: www.souq-waqif-doha.com

 

Katar Ulusal Müzesi

Bu yıl açılan Ulusal Müze, Katar ve halkının eşsiz hikayesini hayata geçiriyor. Ülkenin en eski zamanlarını, günümüzü kapsıyor ve geleceğe dair bir vizyon sunuyor. Ziyaretçiler, her biri tüm duyuları içine alan etkileyici bir hikaye anlatımı ve tamamen sürükleyici ortamlar aracılığıyla sunulan üç “bölüm” (Başlangıçlar, Katar’da Yaşam ve Katar’ın Modern Tarihi) ile göz alıcı bir yolculuğa çıkıyor.

Web Sitesi: www.nmoq.org.qa

 

İslam Eserleri Müzesi

14 yüzyıllık muhteşem sanatı birkaç saatte keşfedin. Ünlü mimar İM Pei tarafından tasarlanan modern, mimari başyapıt, Körfez sularına taşan bir konumdadır ve MIA Parkı’nın geniş yeşil alanlarıyla çevrilidir.

Web Sitesi: www.mia.org.qa/en

 

Katara Kültür Köyü

Bölgenin mimari mirasının yenilikçi bir yorumu olan bu özel yapının etkileyici tiyatroları, galerileri ve performans mekânları yıl boyu konserler, gösteriler ve sergilerden oluşan canlı bir programa sahne olur. Katara’nın bulundurduğu imkanlar arasında çeşitli mutfaklardan yemekler sunan birinci sınıf restoranlar dâhil, çok çeşitli yemek seçenekleri ve su sporlarının yapılabildiği ferah, temiz bir halk plajı da yer alır.

Web Sitesi: www.katara.net/en

 

Pearl

Pearl, West Bay sahilinin açıklarında Akdeniz tarzı yat marinaları, rezidans kuleleri, villalar ve otellerin yanı sıra en önde gelen markaların butikleri ve showroomlarinda lüks alışveriş imkânı sunan insan yapımı bir adadır. Popüler bir yemek noktası olan adanın kordonundaki gezinti yerleri ferahlatıcı bir dondurmadan beş yıldızlı yemek deneyimine her türlü lezzeti sunan kafeler ve restoranlarla çevrilidir. Pearl, şıklığı ve ‘Arap Rivierası’ tanımlamasının davetkârlığıyla popüler bir ziyaret merkezidir.

Web Sitesi: www.thepearlqatar.com/EN/Pages/default.aspx

 

Khor Al Adaid

Ülkenin güneydoğu köşesinde Doha’dan yaklaşık olarak 60 km uzaklıkta Katar’ın en etkileyici doğa harikalarından biri olan ‘iç Deniz’ veya yerel adıyla Khor Al Adaid yer alır. Kendine özgü ekosistemiyle UNESCO tarafından tanınan bir doğal koruma alanı olan Khor Al Adaid, denizin çölün kalbine kadar ilerlediği dünyadaki ender yerlerden biridir. Kara yoluyla erişim olmayan, bu sakin su cennetine yalnızca arazi araçlarıyla kum tepeleri aşılarak ulaşılabilir. Web Sitesi: www.visitqatar.qa/discover/tourist-hotspots/khor-aladaid.html

 

DOĞA HARİKALARI

Flora ve Fauna

Katar’ın çöl iklimi flora ve fauna çeşitliliğini sınırlıyor olsa da her yağmurdan sonra çöl yeşile bürünür. Katar’ın ulusal hayvanı Arabistan Antilobunun soyu 1970’lerde tükenmişti, ancak devam eden bir üreme programıyla bu tür, 1980’den itibaren yeniden faunaya katıldı. Vahşi doğada ara sıra karşılaşılan türler arasında tilkiler, çöl fareleri, sürüngenler ve flamingo dâhil çeşitli yerli ve göçmen kuş türleri yer alır. Dugong ve şahin gagalı kaplumbağalar sahil çevresindeki sularda bulunur.

 

Çöl

Keyifli safariler yapmak veya sadece büyüleyici manzaranın tadını çıkarmak için önemli bir aktivite olan yüksek kum tepeleriyle Katar’ın en büyük kum çölü bölgesi başkentin güneybatısında yer alır. Çölün görünümü günün vaktine ve ışık koşullarına bağlı olarak sürekli değişir. Gün doğumu ve gün batımının nefes kesici renkleri özellikle baş döndürücüdür ve gökyüzü açık olduğu geceler yıldız meraklılarına ender bir zevk sunar. Etkileyici ‘iç Deniz’ Khor Al Adaid, bu geniş çölün güneyinde yer alır.

 

Deniz

Katar, 560 km’den uzun kıyı şeridiyle her zaman denize bakmıştır, iç kesimlerde çölün getirdiği sert koşullar tarım için çok az fırsat sunarken Katarlılar her zaman Körfez’in sığ sularının güvenilir, bereketli bir doğal deniz yaşamı kaynağı sunduğu kıyıya yerleşmiştir. Balıkçılık ve inci dalgıçlığı nesillerce birçok toplumun başlıca geçim kaynağı olmuştur ve inci dalgıçlığı 1930’larda yapay incilerin gelmesiyle sona ermiş olsa da Katar suları balık yaşamı açısından zenginliğini korumaktadır.

 

AKTİVİTELER VE MACERALAR

Gezi

Yerel tur acenteleri şehir gezilerinin yanı sıra özel isteklere göre hazırlanmış turlar da sunmaktadır. Ayrıca Doha dışında Al Zubarah’a, batı kıyısına, deve yarışı alanına ve diğer ilgi noktalarına da geziler bulunur. Doha Bus gün boyu Doha’nın çevresinde serbest inmeli binmeli iki katlı otobüs turları sağlar.

Web Sitesi: www.dohabus.com

Daha fazla bağımsızlık için kendinizin süreceği bir araç veya şoförlü bir araç kiralamak da seçenekler arasındadır. Katar’ın yolları genellikle yüksek standarttadır ve iyi yerleştirilmiş yön tabelalarına sahiptir.

 

Çöl Maceraları

Dik kum tepeleri üzerinde heyecan verici, inişli çıkışlı bir yolculuk için 4×4 offroad safariyi deneyin. Ya da deveye binme, kumda board veya çöl arabası sürüşü yapın.

Sabah, akşam ve gece vakti kamp gezileri de düzenlenebilir. Çok sayıda tur operatörünün çölde bedevi tarzı kampları bulunur.

Birçok safari Turu muhteşem ‘iç Deniz’i görme ve çölde muazzam gün batımının ve mehtaplı barbekülerin tadını çıkarma şansı sunar. Kamplar genellikle modern olanaklarla donatılmıştır.

 

Yelkenli ile Deniz Gezintisi

Geleneksel Ahşap Katar Arap yelkenlisiyle gezerek ülkenin denizcilik mirasını keşfedebilirsiniz. Yemek dâhil tam günlük, yarım günlük ve akşamlık geziler otelden bilgi alarak veya önde gelen yerel tur operatörleri aracılığıyla düzenlenebilir.

 

Geleneksel Deneyimler

Katar, birkaç mekânda ziyaretçilere çok eski geleneksel eğlenceleri deneme imkânı sunuyor.

  • Deve Yarışı: Al Shahaniya parkurunda düzenlenir ve kış yarış sezonu boyunca büyük coşkulu kalabalıkları çeker.
  • Şahinle Avlanma sporu: 5.000 yıl öncesine dayanır ve av sezonunda çok sayıda Katarlı tarafından hevesle devam ettirilir.
  • Arap Atı ve At Yarışı: Al Shaqab merkezi safkan Arap atı soyunu devam ettirmeye adanmıştır ve Katar Yarış ve Binicilik Kulübü’nde de Katar’ın binicilik geleneği gelişerek devam etmektedir.
  • Müzik ve Dans: Üflemeli çalgılar ve davulların ağırlıklı olduğu geleneksel müzik, özellikle ziyafetlerde, kutlamalarda ve özel etkinliklerde olmak üzere hâlâ yaygın bir şekilde çalınmaktadır.
  • Sanat ve El Sanatları: Geleneksel dekorasyon ve tasarım, Katar hayatının önemli özellikleri olmaya devam etmekte ve mücevherat, mimari, kına ve Arap kaligrafisi dâhil birçok alanda sanatçıların çalışmalarında ifade bulmaktadır.

YEMEK

Misafirperverlik Geleneği

Göçebe toplumda, çöl gezginleri yiyecek ve içecek paylaşmak için her zaman hoş karşılanır. Bu gelenek Katar kültürünün içine işlemiştir ve ziyaretçileri ağırlarken Arap kahvesi ve hurma ikram etmek bu misafirperverliğin sembolik bir ifadesidir. Çok eskilere dayanan toplu yemek geleneği, geleneksel ortamlarda ve düğün gibi kutlamalarda hâlâ uygulanır ve ev sahibinin eşsiz cömertliği ve ziyafet sofrasında gelişen sohbetlerin sıcaklığı bu yemeklerin simgesidir.

 

Katar Mutfağı

Geleneksel Katar yemekleri şaşırtıcı derecede çeşitlidir. Ülkede balık her zaman bol olsa da birçok temel gıda maddesinin ithal edilmesi gerekmektedir.

Yerel yemekler yıllar içinde Hint Yarımadası, İran, Doğu Akdeniz ve Kuzey Afrika mutfaklarından etkilenmiştir. Bu yemekler arasında yoğurtla servis edilen deniz mahsullü veya etli, bol baharatlı pirinç pilavı ve koyun etinden oluşan Machboos; pilav ve kuru yemiş yatağında bütün kuzu rostodan oluşan Ghuzi ve çeşnili pilavla servis edilen haşlanmış koyun veya keçi dolması yer alır. Yemeğin bu en önemli öğesine genellikle tavuk, balık, sebze ve salata gibi çeşitli yan yiyecekler eşlik eder. Tipik bir Katar yemeği yerel olarak yetiştirilen hurmalar, taze meyve ve helva veya Umm Ali gibi tatlılarla tamamlanır.

 

Çok Kültürlülüğün Kesiştiği Restoranlar

Katar, yemek fırsatlarının çeşitliliğiyle gurur duyar. Çok sayıda restoran Arabistan Yarımadası’nın ve Orta Doğu’nun otantik tatlarını sunar, ancak dünyanın tüm önemli mutfakları da ülkede iyi bir şekilde temsil edilir. Seçenekler, uluslararası üne sahip lüks restoranlardan rahat fastfood noktaları ve kahve dükkânlarına kadar çeşitlilik gösterir.

Şehrin çok sayıda yemek köşesinin yanı sıra Katar otellerinde, Pearl, West Bay Doha Souq Waqif ve Katara Kültür Köyü’nde birçok önde gelen restoran bulunur. Uluslararası çapta tanınmış mutfak isimleri arasında Morimoto, Alain Ducasse, Nobu, Sanjeev Kapoor, Jean-Georges, Wolfgang Puck ve Antonio Carluccio yer alıyor.

 

ALIŞVERİŞ

Souqlar

Eski çağlardan bu yana tüccarlar yerel toplumun günlük ihtiyaçlarını karşılamak üzere geleneksel pazarlarda bir araya gelmiştir. Bu souqlar Katar’da hâlâ modern hayatın önemli bir parçasıdır. Bazı souqlar belirli bir ürün grubunda uzmanlaşır, örneğin balık veya meyve ve sebze. Diğerleri ise geniş ve çeşitlilik gösteren bir yelpazede farklı ürünleri kapsar. Bu souqlarda dahi pazarın belirli bölümleri giysi ve kumaş, altın ve mücevherat, baharatlar veya mutfak eşyaları gibi hepsi birbiriyle ilgili ürünler satan bitişik dükkân gruplarına ayrılır.

Daha önce de belirtildiği gibi Doha’nın merkezi pazarı Souq Waqif, labirent sokakları ve benzersiz mimarisi ve ambiyansıyla ülkenin önemli bir ziyaret noktasıdır. Hatıra eşyası ve yöresel ürünler bulmak için ideal olan pazar, alışveriş meraklıları için harika bir yerdir. En çok satın alınan ürünler şunlardır: halılar, kilimler ve tekstil ürünleri; bedevi dokuma ürünleri; Araplara özgü kahve demlikleri; antik gümüş; tütsü kapları; tespih; kakmalı mücevher kutuları; minyatür Arap yelkenlileri; pirinç eşyalar ve yöresel sanat ve el sanatı ürünleri. Yakınlardaki uzman altın souqunun yanı sıra bu pazarda da çok değerli mücevherler, kıymetli metaller ve taşlar bulunur.

Doha’nın dışında, başkentin hemen güneyinde yer alan liman kenti Al Wakra da kendi büyüyen pazarına sahiptir: Souq Waqif Al Wakra.

 

Alışveriş Merkezleri

Çok sayıdaki küçük dükkanın bulunduğu souq’larin atmosferi ve karmaşasının tersine, Doha’nın ana alışveriş bölgelerinin sokaklarını sıralayan, klimalı iç mekan konforunda hizmet veren birçok büyük Outlet ile bir dizi büyük ve küçük alışveriş merkezi bulunur. AVM’ler çok katlı mağazalar, marka butikler ve çok çeşitli bölgesel ve uluslararası ürünler sunan mağazalar içeriyor. Alışveriş merkezleri genellikle kapalı otopark, bankalar, süpermarketler, kafeler, yiyecek satış yerleri ve sinema, bowling ve buz pateni gibi eğlence aktiviteleri de sağlar. Çoğu alışveriş merkezinde ücretsiz, yüksek hızlı Wi-Fi, çocuklu aileler için farklı hizmetler ve gençler için oyun alanları da sunulmaktadır.