OSAKA GEZİ REHBERİ

OSAKA GEZİ REHBERİ

Japonya’nın Tokyo’dan sonraki en büyük üçüncü kenti olan OSAKA, aynı zamanda en turistik yerlerinden de biri. Eski Adıyla Naniwa, Japonya’nın bilinen ilk başkenti. Yüzyıllar içerisinde başkentlik ünvanını kaybetmiş olsa da ülkenin en önemli şehrinden biri olmayı sürdürmüş. Osaka hem turistlerin tercih ettiği bir müzeler cenneti, hem de iş merkezi konumunda. Kendine özel bir sushi çeşidi olduğunu da belirtmeden geçemeyeceğiz…

Japonya’nın üçüncü en kalabalık kenti Osaka, her yıl çok sayıda ziyaretçi ağırlıyor. Japonya içinden ve yurt dışından çok sayıda iş adamını konuk eden Osaka’yı çok sayıda turist de tercih ediyor. Adeta bir müzeler cenneti olan Osaka’da görülecek yerler bununla bitmiyor. Onlarca tapınak, alışveriş ve eğlence merkezleri, park, bahçe ve tarihi eserleriyle Osaka eskiyle yeninin, modernle gelenekselin, doğu ile batının ideal karışımı gibi. Üstelik ulaşımı da çok kolay. Türk Hava Yolları İstanbul’dan Osaka’ya direkt uçuşlara başladı. Ayrıca Japonya’nın Tokyo’dan önceki başkenti olan Kyoto’dan da yarım saatlik bir hızlı tren yolculuğuyla Osaka’ya ulaşabilirsiniz.

İşte Osaka’da görmeniz gerekenlerin bir listesi…

 

Japonya Universal Stüdyoları

Her yıl yaklaşık 8 milyon ziyaretçi çeken Universal Stüdyolarının Osaka versiyonu aynı zamanda dünyadaki en büyük beşinci tema ve eğlence parkı.

New York, Harry Potter, Örümcek Adam, San Francisco gibi 10 farklı tema alanı bulunan park Osaka ziyaretinizde farklı bir eğlence durağı.

 

Dotonbori

Osaka’nın kalabalık, hareketli ve eğlenceli turist bölgesi Dotonbori Dotonbotibashi Köprüsü ile Nipponbashi Köprüsü arasında Dotonbori Kanalı boyunca uzanan gece hayatı, alış veriş fırsatları ve eğlenceleri ile tanınıyor. Osaka gezilecek yerler listesinin de en eğlenceli yerlerinden biri. Tarihi 1600’lü yıllara uzanan bölge o zamanlar da Osaka kentinin eğlence ve ticaret merkezi olarak büyümeye başlamış hatta 20. YY ortalarına kadar da çok popüler olmuş. Ancak yerel ziyaretçilerin geleneksel uzaklaşıp daha çok Batı tarzı eğlence kültürü benimsemesiyle de popülaritesini yitirmeye başlamış. Bugün özellikle geleneksel Japon eğlence sanatlarını görmek ve geleneksel Japon restoranlarında yemek yemek için tercih edilen bölge Osaka ziyaretinizde mutlaka birkaç saat geçirmeniz gereken yerlerden.

 

Osaka Şatosu

Yapımına 1583 yılında başlanan Osaka Şatosu Japon tarihine meraklı her gezginin ziyaret etmesi gereken bir yer. Ünlü Japon askeri ve devlet adamı Toyotomi Hideyoshi tarafından yaptırılan şato, 15 dönüm alan üzerine kurulmuş. Yapımına başlandığında Azuchi Şatosu model alınmış olsa da bittiğinde çok daha büyük bir eser ortaya çıkmış. Aslında 17. yüzyılda yapımı tamamlanmış olsa da takip eden yıllarda pek çok restorasyon ve eklemeler yapılmış, hatta en önemlileri 1928’de ve 1995 yıllarında gerçekleştirilmiş. Şato kulesinde ise hem Japon tarihi hem de şatonun tarihine dair son derece bilgilendirici bir müze yer alıyor. Altın kaplama dekorasyonuyla dikkat çeken şatonun sekizinci kattaki gözlem bölümünden nefes kesen bir Osaka manzarası izlemek de bu durağın bir başka avantajı.

 

Osaka Kaiyukan Akvaryumu

Osaka gezilecek yerler listesinin önemli bir durağı ve dünyadaki en büyük akvaryumlardan biri olan Osaka Akvaryumu farklı deniz ve okyanus koşullarının ve iklimlerinin oluşturulduğu 15 tanktan oluşuyor. Bu şekilde Pasifik Okyanusu’ndaki dev köpek balıklarından Antarktika’nın penguenlerine kadar dünyanın farklı bölgelerine özel binlerce deniz canlısını aynı çatı altında görebilirsiniz.

 

Shinsaibashi

Osaka’daki en iyi alışveriş bölgesi olarak değerlendirilen Shinsaibashi adını da 1622 yılında yapılan Shinsaibashi Köprüsü’nden almış.

1 kilometreye yakın Shinsaibashi Caddesi boyunca sıralanan butikler ve özel üretim eşyalar satan mağazalar burayı özel yapan detaylardan. Caddenin sonunda ise Osaka’nın Champs Elysees’i sayılan ve highend markaların yer aldığı bölge başlıyor.

 

Umeda Sky Gökdelenleri

Umeda Sky Gökdelenleri’nin 173 metre yüksekliğinde iki kulesi arasında kurulmuş olan köprü 360 derece Osaka manzarası vaat ediyor. Açık havalarda görüş mesafesinin Awaji Adası’na kadar uzak olduğu gözlem evinde (aslında gözlem köprüsü demek daha doğru olur) özellikle gün batımında Osaka manzarası izlemek mutlaka yaşamanız gereken bir deneyim. Gözlemevi’ne gitmek için binaya Fun Plaza girişinden girerek asansörle 39. kata çıkmalısınız. Ki bu asansör yolculuğu da başka bir deneyim.

 

Abeno Harukas

Japonya’daki en yüksek gökdelen ünvanını elinde bulunduran Abeno Harukas 300 metre yüksekliğinde ve 62 katlı. Yapımına 2010 yılında başlanan ve 4 yıl gibi bir sürede tamamlanan gökdelenin 58. katı ise bir açık hava alış veriş merkezi. Buradaki 3 katlı atriumda cafeler, restoranlar ve mağazalar yer alıyor. Aynı zamanda en son kattan 360 derecelik bir şehir manzaraları gözlemi olanağı da mevcut.

 

Kuromon Ichiba Pazarı

Belki Osaka’da en fazla birkaç gün geçirebilecek kadar zamanı olan gezginlerin ilgisini çekmeyebilir ancak bu kenti tüm detaylarıyla görmek isteyen seyahat severlerin mutlaka ziyaret etmelerini önerdiğim taze sebze ve meyve pazarı.

Burayı ilginç kılan ve Osaka gezilecek yerler listesine almamı sağlayan sebep ise pazarın neredeyse 200 yıla yaklaşan tarihi, Emmeiji Tapınağı’na komşu olması, 170’in üzerinde taze yiyecek satan dükkanları ve yakın zamanda büyük oranda artan turistlerden dolayı onlarca irili ufaklı yerel restoran açılmış olması.

 

Shitennoji Tapınağı

Prens Shotoku tarafından M.S. 593 yılında yaptırılan Shitennoji Tapınağı sadece Japonya’nın en eski tapınağı değil, aynı zamanda Osaka gezilecek yerler listesindeki de en eski yerlerden biri. Osaka’daki en önemli Budist Tapınağı olan Shitennoji bu kadar eski olmasına rağmen aynı zamanda çok da iyi korunmuş bir tarihi eser. Elbette zaman zaman restorasyonlar geçirmiş ancak hala orijinal yapısını koruyor. Ziyaretçilerin ilk girdiği yer olan dış tapınak bile başlı başına büyüleyici bir yer iken daha içerideki küçük tapınak, Gokuraku-jodo Bahçesi ve iç avlu ise çok daha güzel. Hatta Gokuraku-jodo Bahçesi’nin cennetin bir tasviri olduğu da söyleniyor. Bahçedeki Paradise Gölü ise üzerindeki küçük mavi tapınak ile ayrıca önemli bir ziyaret noktası.

 

Osaka’da Gezilecek Diğer Yerler

Osaka tarihi ve kültürüyle son derece zengin bir şehir, dolayısıyla Osaka gezilecek yerler listesi burada bitmiyor. Müze severler için Ulusal Sanat Müzesi, Osaka Bilim Müzesi, Oryantal Seramik Sanatları Müzesi ve Eski Japon Çiftlikevleri Müzesi gibi seçenekler, park ve doğal güzellik sevenler için geyikleri elle besleyebileceğiniz Nara Parkı ve Tennoji Parkı gibi seçenekler, klasik Japon sanatları ve Kabuki’ye ilgi duyanlar için Osaka Shochikuza Tiyatosu gibi sıra dışı yerler de sunuyor.