PAOLO TERENZİ “PARFÜM BİR YOLCULUKTUR”

PAOLO TERENZİ “PARFÜM BİR YOLCULUKTUR”

Niş parfüm sektöründe kısa sürede büyük bir başarı elde eden Tiziana Terenzi, iki kardeşin takım çalışmasıyla ortaya çıkmış.

Tiziana Terenzi çok genç bir marka. Siz çok eski bir İtalyan ailesinin üyelerisiniz ve ‘koku’ alanında faaliyet gösteren köklü bir aile şirketiniz var. Neden yeni bir oluşum içine girme ihtiyacı hissettiniz?
Evet, dedemizin kurmuş olduğu bir aile işimiz var. Babamız, dedemiz harika bir iş başardılar. Avrupa’nın, belki de dünyanın ilk kokulu mumunu biz ürettik mesela. Pek çok farklı markanın parfümlü mumlarını hala biz üretiyoruz. Babamızı kaybettikten sonra, Tiziana ve ben zor bir dönemden geçtik. Sonunda ben Tiziana’den bizim için farklı birşey yaratmasını istedim. Yeni bir marka… Ben işin koku kısmıyla ilgiliyim. Tiziana ise onun dışında satış, pazarlama, ambalaj, işin her şeyiyle ilgili.

Marka nasıl doğdu?
Niş bir parfüm markası yaratmak konusunda kararlıydım. 2012 yılında bu işe soyunduk. Markaya kız kardeşimin ismini vermek istedim. Tiziana çekingen biridir. Ailenin haylazı benim! Kız kardeşim, benim bu fikrime şiddetle karşı çıktı. Kavga ettik. Markanın bir kadın ismini taşımasının daha anlamlı olacağını düşünüyordum. Ve sonunda onu ikna ettim.

Sık kavga eder misiniz?
Her zaman! Zıt karakterliyizdir ve hemen hemen hiçbir konuda aynı fikri paylaşmayız.

Birlikte çalışmak nasıl?
Birbirimizi tamamlıyoruz. Sık kavga ederiz, kavgalarımız bazen aylar sürer. Sonuçta aynı şeyi istiyoruz ve birbirimize güveniyoruz. Bu zıtlıklarımız sayesinde en iyisini ortaya çıkarıyoruz. Tek başımıza bir yaratım sürecine giremezdik diye düşünüyorum.

Bir kokuyu yaratmak ortalama ne kadar sürüyor sizin için?
Bazen bir saatte biter, bazen de aklınızdaki bir kokuyu yakalamak bir ömür boyu sürebilir. Bir bebek yapmak gibidir parfüm yapmak. Zamanlama çok önemli. Bilir misiniz, insanların aldıkları kararların yüzde 86’sını burunları belirler. Koku, duygularımızla ilgilidir. Yediğiniz yemekleri burnunuz olmadan tadamazsınız. Ben de yeni bir parfüm yaratırken chef’lerle, şarap üreticileriyle, sommelier’lerle çalışırım. Size bir örnek vereyim; Al Contrario diye bir parfümümüz var. Benim için eve dönüşün hikayesi. Hem mutlu, hem de hüzünlü bir yolculuk bu. Evinden uzakta yeni şeyler öğrendin, mutlusun ama sevdiklerinden uzak kaldığın için de üzüntülüsün, onları özlüyorsun. Biz küçük bir kasabada doğduk, büyüdük. Şimdi de kürkçü dükkanı misali yine orada yaşıyoruz. Bu parfüm benim için büyükannemin biz çocukken yaptığı kek gibi kokuyor. Parfümü her kullandığımda o keki hatırlıyorum.

Parfümlerinizin hepsi niş parfümler. Niş parfüm pazarını biraz anlatır mısınız?
Tiziana Terenzi niş parfümler üretiyor. Hepsi üniseks. 1975 yılında da dünyada niş parfümler vardı. Günümüzdeyse parfüm dünyası değişiyor. Sanatsal parfümler üretiliyor artık. Kullanılan içerikler, şişe tasarımları çok özel.

Parfümleriniz için Türkiye’den aldığınız özel içerikler var mı?
Evet, var. Günlük ağacı benim çok sevdiğim özel bir içeriktir. Ege Denizi’ne özel bir koku bu. Tarihsel olarak da Olimpos Dağı’nda bulunduğu bilinir. Türkiye’de özellikle Marmaris ve Fethiye bölgesinde günlük ağaçları var. Biz, parfümlerimizde kullandığımız günlük ağacı özlerini Türkiye’den alıyoruz. Bu kokuyu büyükbabamdan öğredim. Onun ağaç özlerinden oluşan bir koku koleksiyonu vardı. Günlük ağacı özü, bu koleksiyonun nadide parçalarındandı.

Siz hangi parfümü kullanıyorsunuz?
Eskiden Ecstasy isimli parfümümüzü kullanırdım. Çok güçlü bir koku, bana babamı hatırlatıyor. Şimdiyse favorim Ursa. Bu da öd ağacı ve sandal ağacı özleri içeren bir koku. Tiziana’nin tercihiyse Gold Rose Oud. Tiziana’nın 50. yaş günü için özel bir parfüm yaptım. Luna koleksiyonundaki beyaz şişedeki koku onun için yaratıldı. Kapağında Leonardo da Vinci’nin yıldız çizimleri bulunuyor. Koku da son derece yumuşak ve romantik. Bu parfümü de seviyor tabii.

PARFÜMLER

ORIGINAL COLLECTION
Tiziana Terenzi, Original Collection’da yer alan parfümleriyle ateşin yolculuğunu anlatır ve duyguların boyun eğmeyen ruhunu yakalar. Her bir koku, duyguların ve hatıraların içine doğru gerçek bir yolculuktur. Eşsiz kalitedeki bu eserler, bir seyahati anlatan, eski defterlere yazılmış notların hayata geçirilmesidir. Kusurları, tezatları, uyumsuzlukları ve o anı güzelleştiren her şey ile hayatın gerçek kokusunun bir sembolüdür.

LUNA COLLECTION
Tiziana Terenzi ‘anıların geleceği’ne adanmış bir proje sunuyor. Ortaçağ’dan gelen “Chanson de Geste” şövalye destanlarının edebi geleneği ve bunu izleyen popüler hikâyeler, tüm kayıpların yolunun ayda son bulduğunu söyler. Ay, rüyaların ve gözyaşlarının, aşk ve mantığın, tembellik günleri ve yoğun işlerin bir arada değerli camlarda bulunduğu biryerdir. Bunlar,Tiziana Terenzi’nin değerli esanslarının bulunduğu şişelere benzer. Luna Collection, kullanıcısını aya, kaybettiklerini aramaya doğru destansı bir yolculuğa çıkarır.


TIZIANA TERENZI’NİN HİKAYESİ

Tiziana Terenzi, 45 yıl önce kurulan aile şirketi Cereria Terenzi Evelıno öncülüğünde ilerleyen bir İtalyan niş parfüm markasıdır. Sunduğu otantik kokularla duyguları betimleyip hapseden bu benzersiz marka, ruhun kutsal ateşine doğru yoğun bir yolculuğu somutlaştırır.

Kökleri Horace masallarındaki Roma günlerine dayanan, izlerine 15. yüzyılda Rimini’de rastlanan Terenzi ailesinden gelen Guglielmo Terenzi, mucit ve sanatçı ruhunu hayata geçiren gerçek bir parfüm tutkunuydu.

Eşi Luigia’nın desteğiyle, yaşadıkları evin bir odasına kurduğu zanaat atölyesinde, keskin kokular yaratmak için hayallerinin peşinden gitti. Guglielmo Terenzi’nin torunları, Paolo Terenzi ve Tiziana Terenzi, dedelerinden kalan bu mirası üstlenip emin adımlarla ilerleyerek markayı bugünlere taşıdılar.

Tiziana Terenzi, her biri titizlikle seçilmiş ve dikkatle harmanlanmış hammaddeler kullanır.