PARFÜM KRALİÇESİ CAROLİNA HERRERA DE BAEZ

PARFÜM KRALİÇESİ CAROLİNA HERRERA DE BAEZ

Carolina Junior olarak da tanınan Carolina Herrera de Baez, kendi adını taşıyan bir moda imparatorluğunu yöneten annesiyle birlikte çalışmanın nasıl birşey olduğunu ve piyasadaki yeni parfümleri Good Girl’ü anlatıyor.

Carolina Herrera de Baez, kendisiyle aynı adı taşıyan annesi Carolina Herrera’nın moda imparatorluğunda çalışmaya, üç kızkardeşinden önce başlamış. Bunun tamamen bir tesadüf sonucu gerçekleştiğini söylese de, 18 yıldır marka için olağanüstü bir enerjiyle çalışarakyaptıkları ortada. Şu anda Carolina Herrera parfümlerinin başında. Herrera de Baez’e göre annesiyle çalışmak “çok rahatlatıcı”. “Aile işinde çalışmanın dezavantajları olabilir ama biz Herreralar için böyle birşey söz konusu değil. Çünkü hepimizin görevi ayrı ve birbirimize de yüzde yüz güvenebileceğimizi biliyoruz.”

Size göre iyi bir parfümün sırrı nedir?
Bir parfümün başarılı olması için farklı, kendine özgü özelliklere sahip olmalı. Ayrıca bu ayırt edici özellikleri onu kalıcı yapmalı. Parfüm üreticilerinin her altı ayda bir piyasaya yeni bir ürün çıkarttıkları bir sektörde bu çok zor bir iş. Ama parfümün gerçekten ayırt edici bir özelliği olursa, bir hayran kitlesi yaratıp zamana meydan okuyabilir.

Günümüzdeki kadın ve erkek parfümleri arasında ne gibi farklılıklar var?
Aslında günümüzde kadın ve erkek parfümleri arasındaki tek fark, kişisel zevklerve tercihler. Batılı ülkelerde tatlı ve çiçeksi kokular daha çok kadınlar, ağaçsı kokular ise erkekler arasında popüler. Ama bu sınırlar yavaş ortadan kalkıyor. Kadınlar daha önce erkek kokusu olarak tanımlanan kokulara yönelmeye başladılar. Tabii bunun tersi de geçerli.

Yeni bir parfüm fikri için nelerden ilham alırsınız?
Uzun uçak yolculukları, benim yeni fikirler geliştirdiğim zamanlardır. Uçuş sırasında bol bol düşünecek vaktiniz vardır ve isteseniz de pek başka şey yapamazsınız zaten. İlham ise dinlediğiniz müzikten, okuduğunuz kitaplardan, çevrenizde gördüklerinizden gelir. Bazen bu bir çiçek, bir renk, bir kitaptaki bir cümle, bir melodi ya da bir anı olabilir. Ben bunca yılda içgüdülerime güvenmeyi öğrendim.

Size göre parfüm nedir?
Parfüm elle tutulur, tarif edebilen birşey değil. Aslında varolmayan birşeydir. Koku ile ilgili duygularınız, anılarınız vardır ama onları ölçümleyemezsiniz. Yani parfüm üreticisi olarakbizim de yaptığımız bu hisleri, duyguları, anıları, rüyaları satmaktır.

Kişisel olarak sizin en sevdiğiniz içerik nedir?
Yasemin benim için önemli birçiçek, bana annemi ve Carolina Herrera Moda ve Kokuevi’ni hatırlatıyor. Sokakta yürürken burnuma yasemin kokusu gelirse hemen annemi düşünürüm. Spesifik bir anı değil, genel olarak annemi hatırlarım. Ben küçükken annem yasemin yağı sürerdi. Yasemin yağını, sümbülteber yağıyla karıştırırdı. Bu karışım da onun ilk parfümü oldu. Ben de bu kokuyla büyüdüm. Parfüm sektöründe de çalışmaya başladıktan sonra her parfümde beyaz çiçekler kullanmaya başladım.

Bir parfüm nasıl seçilmeli?
Bir parfümü tercih etmeniz için ona aşık olmanız gerek. Ben bazıları gibi, yazın, kışın, gündüz, gece ayrı parfümlerkullanılmasına karşıyım. Eğer bir parfümü seviyorsanız ve sizi en iyi şekilde ifade ettiğini düşünüyorsanız, onu heryerde kullanabilirsiniz; yatakta, gece dışarı çıktığınızda, spor yaparken. Bazen daha az kullanırsınız sadece.

Annenizle çalışmak nasıl?
Harika. Aile ile çalışmak çok keyifli. Aileniz için en iyisini yapmak istediğiniz için üzerinizde baskı hissedebilirsiniz. İşin iyi yanı ise birbirimizi tamamlamamız. Aslında birbirimize benzemeyiz, bu son derece sıkıcı olurdu. Annemle tartışabiliriz, bana kendi fikrini anlatmak ister ama ben de onun bazı şeylere farklı bakmasını sağlayabilirim.

Yeni parfümünüz Good Girl’ün sizin hoşunuza giden yönleri hangileri oldu?
‘İyi Kız/Kötü Kız’ dualitesi fikrini en başından beri sevdim. Kadının bu iki yönünü keşfedebiliyor olmak bu projenin en çok ilgimi çeken kısmı oldu. Bence bu bir gerçek, aynı zamanda da kadınsılığı ifade etmenin eğlenceli biryolu çünkü hiçbir kadın yalnızca iyi ya da yalnızca kötü değil. Biz her ikisi de olabiliyoruz, esas olan bu.

Kendinizi Good Girl ve verdiği mesajlar ile özdeşleştirdiğiniz yönler var mı?
Şahsen tüm kadınların, ben dahil, bu dualiteyi içinde taşıdığını düşünüyorum. İyi olduğumuz ancak istediğimizi almak için kimi zaman biraz ‘yaramaz’ olmamız gerektiği fikrine sıcak bakabilirim!

Good Girl’ün hangi özellikleri sizde var?
Her kadında olan özellikler. Good Girl karmaşık ve bizi ilginç kılan çelişkilerle dolu. Zaten de bir tek özelliğimiz olsaydı hayat çok sıkıcı olurdu, değil mi?

Mario Testino neden bu kampanya için doğru isimdi?
Mario, çok iyi birfotoğrafçı. Bunun yanı sıra kadınların dilinden anlıyor ve içlerindeki en iyiyi dışa vurmalarına yardımcı oluyor. Herrera koku ve modaevinde yaptığımız herhangi bir lansmanda, o lansmanın yüzü olan kadının en iyi karelerini yakalamak isteriz. Mario projeyi anlıyor, Carolina Herrera’yı anlıyor, her şeyi anlıyor. Neden mi onu seçtik? O kadınları seviyor ve harika fotoğraflar çekiyor. Onunla çalışmak zahmetsiz!

Karlie Kloss Good Girl’ü ne şekilde temsil ediyor?
Onun oldukça erdemli bir tarafı var ama aynı zamanda yaramaz da olabiliyor. Buna TV reklamı çekimlerinde şahit oldum. Soğuk biri değil, eğlenceli, kocaman bir gülümsemesi var. İyi biri ve size güven veriyor ama sonra ele avuca sığmaz tarafı ortaya çıkıyorve o tarafı çok eğlenceli.

Şişenin benzersiz şeklinin ilham kaynağı nedir?
Şişe, birtopuğa dayanıyorçünkü kadınlar topuklu ayakkabı giydiklerinde kendilerini güçlü hissederler. Yüksek topuk kadının şehvetinin ve özgüveninin fiziksel ifadesidir.

Yüksek topukların kadınsı gücün ifadesi olduğunu söylüyorsunuz. Peki nasıl?
Güzel görünmek, dik durmak, bir odaya girdiğinizde çevrenizi etkilemek bir kadına güç veren şeyler.Ve bunları size şık bir yüksek topuklu stiletto sağlıyor. Ama bu elbette Good Girl’ü Good Girl yapan özelliklerden yalnızca biri.

Good Girl’ün her kıza ilham vermesi neden önemli?
Bence hem iyiye hem de ‘kötüye’ ilham vermek önemli. İyi olmak harika ama ne zaman azıcık kötü olacağını bilmek de gerekiyor. Bence kadında her ikisinden de biraz olmalı ve kadın bu iki yönünü sarıp sarmalamalı. Zaten Good Girl’ün ilham veren mesajı da bu.

Good Girl’ün Carolina Herrera’nın mevcut parfüm koleksiyonuna katkısı ne oldu?
Bu proje Carolina Herrera’nın özüne geri dönüyor ve yeni bir kadını takdim ediyor. Herrera koku ve modaevinin kendiyle ilgili fikri çok sağlamdır ve bu projenin o fikri mükemmel bir şekilde yansıttığını düşünüyorum.

Herrera Koku ve Modaevi’nin moda, aksesuar ve kokudaki görünümünün ve stilinin tanımı çok açık: Klasik sadelik ve mütevazı, ölçülü şıklık. Good Girl ile bu perspektifte radikal bir değişim mi söz konusu?/
Bu bir yenilik ama kesinlikle Herrera Koku ve Modaevi öyküsünün bir parçası. Aslında onun mükemmel Herrera Modaevi kadını olduğunu düşünüyorum. Biz heryeni parfümle birlikte daima yeni bir kadın da yaratıyoruz ve bu kadın son derece eğlenceli bir biçimde doğdu. Bu koku, kadının klasik arketipiyle oynuyor ve ona bir Herrera Modaevi kıvrımı veriyor.

Neden Herrera Modaevi’nde Good Girl için doğru zaman?
Yeni bir proje için zaman daima doğrudur! Heryeni projede Carolina Herrera kadını konseptini yaratmak veya geliştirmek istedik ve bu proje bize eşi benzeri olmayan ve kadınlara ait bir şey yaratmak konusunda gerçek anlamda ilham verdi. Bu yaklaşımdan hareketle Good Girl, günümüz Herrera kadınının ifadesinde gelinen son nokta.

Good Girl nasıl doğdu? Good Girl’ün yaratım sürecinde size hangi duygu ve düşünceler rehberlik etti?
Bize birçok kapı açan ve keşfedecek birçok farklı şeyle tanışmamızı sağlayan ufuk açıcı biryaratım süreciydi. Baştan çıkaran kadını araştırdığınızda, kadının dualitesinin sanatta, edebiyatta ve sinemada daima işlendiğini görüyorsunuz. Bu kadın, Havva’dan başlayarak zaman içerisinde hep hayal edilmiş.

Good Girl kokusu hangi şehirden esinlendi?
New York, her Carolina Herrera kokusuna esin kaynağı oluyor ve arka planda daima o var. Bu özel kadın ise adeta NewYork. Bu şehirde birçok Good Girl’e rastlayabilirsiniz! Dünyanın her bir köşesinde de kesinlikle Good Girl vardır. Bu projenin güzelliği de burada: Good Girl’ün evrenselliği.

Good Girl’ü Carolina Herrera evreninin bir parçası olarak tanıtıyorsunuz; Karlie, doğal olarak Carolina Herrera giyiyor ve modadan da bahsediyorsunuz. Bu tasarımcı kokusunu takdim etmede genellikle benimsenen bir yaklaşım değil. Bize bundan biraz bahseder misiniz?
Onunla ve kendini takdim etme şekliyle yola çıktık çünkü o, Herrera kadını fikrinin vücuda gelmiş hali. Giyinişi, gücü, şıklığı, kişiliği… Bu, Herrera Modaevi’nin her projesinin sahne arkasında olan bir şey.

Sizce bir kadın Good Girl’ü nereye giderken kullanır?
Bu, kesinlikle kişisel bir seçim ve bu kokunun en güzel yanlarından biri de size, nerede kullanmayı tercih ettiğinize bağlı olarak farklılıklar sunması.

Good Girl’ün kalbinin bir yanında tonka, diğer yanında da yasemin ve sümbülteber var ve bunlar görünürde birbirine zıt notalar. Nasıl bu kadar etkili bir şekilde uyumlanabildiler? Kokuyu sürenin cilt kimyasına bağlı olarak biri daha mı baskın geliyor?
Koku aynı zamanda sert ve yumuşak notaların birbirine sarılması fikrinin bir izdüşümü. Cilde, onu süren kadına, kadının onu nasıl sıktığına bağlı olarak değişkenlik gösteriyor. En başından beri yasemini kokunun merkezine koymak istediğimizi biliyorduk çünkü yasemin demek Carolina Herrera demek. Sonra parfümörle birlikte, projeye hayat veren dualiteyi yaratmak için birbirine ters düşen notalarda karar kıldık. Kokudaki her bir öğe içinizde farklı duygular uyandırıyor, hepsi bir araya geldiğinde ise kişiye kendini zarif, güçlü ve biraz da cüretkârhissettiriyor. Bizim de bu koku ile hedeflediğimiz buydu.

Good Girl sizde hangi duyguları uyandırıyor?
Bunları kelimelere dökmek sanırım çok zor. Duygular kokuyu nasıl, nerede ve ne zaman sürdüğüme bağlı olarak değişiyor ancak Good Girl’ü sürdüğümde kendimi hep güçlü hissediyorum ve bu hisse bir yumuşaklık eşlik ediyor.

Good Girl’ü süren kadın nasıl hissetmeli?
Hem güçlü hem de savunmasız. Kokunun güzel tarafı kişiliğinizin iki yönünün de tadını çıkarabiliyor olmanız.

Kadının dualitesinden, karmaşıklığından bahsediyorsunuz. Nasıl cesur, güçlü ve baştan çıkarıcı, ışıl ışıl ve samimi, bir yandan da gizemli olduğundan… Bunlar bir kokuda yakalaması son derece ilginç özellikler. Size göre kadınlarda ve yaşam biçimlerinde değişiklikler var mı? Sizce kadınların yanıtı ne olacak?
Bu dualite günümüz kadınlarının hayatlarında günden güne daha fazla rol oynuyor. Artık kadının ikiden fazla rolü var. Anne, sevgili, çalışan kadın, arkadaş… Kılıktan kılığa giriyoruz! Ve bu kadını kesinlikle daha da güçlendiriyor. Good Girl bu gerçekliğe yanıt veriyor. İşte bu nedenle de günümüz kadınının parfümü.