PARFÜMLERİN CİNSİYETLERİ OLDUĞUNA İNANMIYORUM

PARFÜMLERİN CİNSİYETLERİ OLDUĞUNA İNANMIYORUM

Fransa’da Kraliyet ailesinin parfümcüsü olarak ün yapan tarihi Houbigant parfümevinin günümüzdeki sahiplerinden, aynı zamanda kendi aile isimlerini taşıyan Perris Monte Carlo parfümlerinin de ”burunlarından” biri olan Gian Luca Perris, parfümlerinin tanıtımı için İstanbul’daydı.

FASHION&TRAVEL Parfümlerinizi anlatır mısınız?
GIAN LUCA PERRIS Ailem iki ayrı parfümevinin sahibi. 1775 yılında kurulan Houbigant parfümleri, Fransız bir marka ve ailem tarafından sonradan satın alınmış. Kızkardeşim ve ben ikinci nesil sahipleriyiz. Bir de aile ismimizi taşıyan Perris Monte Carlo var. İki firma birbirinden çok farklı. Houbigant’ta yüzyıllar öncesinden kalan kitaplarımız ve formüllerimiz bulunuyor. Parfümlerinin birer klasik olduğunu söyleyebilirim. İlk olarak 1802 yılında üretilen Fougere Royale mesela, hala üretimde. 1912 yılında yaratılan Quelques Florale ise dünyadaki ilk çoklu çiçek buketi kokusu ve hala satışta. Perris Monte Carlo’nun parfümleriyse tam tersine son derece modern.

F&T Kaç parfümünüz var?
GLP Perris Monte Carlo’da 18 parfümümüz bulunuyor. Houbigant’ta ise bu sayı 6. Türkiye’de hepsi satışta değil. Perris Monte Carlo nun 8, Houbigant’ın ise 5 parfümünü Harvey Nichols’da bulabilirsiniz.

F&T Bir parfümün yaratım sürecinden bahsedebilir misiniz?
GLP Perris’de bu süreç yolculukla başlıyor. Parfümün ana içeriğine karar verdikten sonra, o içeriğin üretildiği yere gideriz. Bazen hammaddeyi kendimiz için özel olarak ürettiririz. Olası en iyi hammaddeyi kullanmak bizim için çok önemli. Benim yarattığım Perris Monte Carlo marka Rose de Taif parfümüm için kullandığım güller, özel olarak üretiliyor. Diğer parfümlerimdeki içeriklerden Ylang Ylang, Paçuli, hepsi özel olarak üretilir ve dünyada onları bir tek ben kullanırım.

F&T Türkiye’den kullandığınız ya da kullanmayı düşündüğünüz bir hammadde var mı?
GLP Gülleriniz harikulade. Rose de Taif parfümüm için Şam gülünün çok özel bir üretimini kullanyorum. Ama alt nota olarak Türk gülünü tercih ediyorum. Kimbilir, belki ileride temel hammadde olarak Türk gülünü bir parfümümde kullanabilirim.

F&T Bu Türkiye’ye ilk gelişiniz mi?
GLP Yedi yıl önce bir kez daha gelmiştim. İstanbul’u inanılmaz değişmiş buldum. Şehir çok büyümüş ve her yeri yüksek binalar sarmış.

Screen Shot 2015-02-13 at 13.48.07

F&T Parfümcü bir aileden geliyorsunuz. Parfümün yaratım sürecinde çalışmaya nasıl karar verdiniz?
GLP Aslında şirketin ihracat bölümünde çalıştım ilk olarak. Orta Doğu ve Asya bölgeleriyle ilgileniyordum. Ama her zaman parfümün yaratım süreciyle ilgili oldum. Bu tecrübem sayesinde işleyişi de öğrenmiş oldum. Sonra asıl ilgim olan hammaddelere yöneldim.

F&T Parfüm yaratmak için çok özel bir yeteneğe sahip olmak gerekmiyor mu? Herkes parfüm yaratabilir mi?
GLP Bazı kişilerin daha iyi koku alma duyuları olduğu söylenir. Önemli olan burnunuzu eğitmek. Ben aldığım eğitim sayesinde parfüm yapımında kullanılan malzemelerin nasıl koktuğunu, birlikte nasıl kokacaklarını biliyorum. Bu tıpkı yemek yapan şef ve yemeği kişi arasındaki fark gibi birşey.

F&T Parfümlerin modası olduğuna inanıyor musunuz?
GLP Eskiye göre şimdilerde parfümlerde bazı hammaddelerin daha çok tercih edildiğini, yani moda olduğunu söyleyebilirim. Oryantal bir hammadde olan Ud, günümüzde çok moda, pek çok yeni parfümde kullanıldığını görüyoruz.

F&T Peki parfümlerin cinsiyeti olduğuna inanıyor musunuz?
GLP Parfümlerin cinsiyeti olmadığına, parfüm seçiminin tamamen kişisel tercihlere bağlı olduğuna inanıyorum. Çok canlı, neşeli biri, ister kadın olsun ister erkek, çiçek kokusu tercih edebilir. Oysa çiçeksi kokuların genellikle kadınlar tarafından tercih edildiğine inanılır. Bana göre bu, tamamen bir pazarlama işi.

F&T Siz hangi parfümü kullanıyorsunuz?
GLP Kendim için yarattığım bir parfüm var; Perris Monte Carlo dan Oud Imperial. İçeriğinde doğal Ud ve çok özel bir çiçek olan Chistuss kullandım. Ayrıca Vetiver, Sandalağacı ve Huş da parfümün içeriğinde kullandığım diğer içeriklerden.

F&T Yeni parfüm fikirleriniz var mı?
GLP Aklımda iki proje var ama maalesef size burada anlatamayacağım. Ne zaman piyasaya çıkacaklarını da bilmiyorum şimdiden.

F&T Parfüm işinde olmasaydınız ne yapıyor olurdunuz?
GLP Bilemiyorum. Pek çok hobim var. Yelken, fotoğraf… İkisini de çok severim ama gerçek tutkum parfümler. O yüzden başka birşeyle profesyonel olarak ilgilendiğimi düşünemiyorum.