Paul Andrew

SALVATORE FERRAGAMO’DA YENİ DÖNEM

Salvatore Ferragamo, 2017/18 Sonbahar ve Kış sezonunda Paul Andrew tarafından tasarlanan ayakkabı koleksiyonuyla tarihinde yeni bir döneme merhaba diyor. Marka için ilk koleksiyonunu hazırlarken Andrew, yenilikçi ve ustalıkla tasarlanan Salvatore Ferragamo markasının ürünlerinin kendisinden ilham alıyor. Günümüzün lüks markaları için eşsiz ve aynı zamanda tüketicinin istek ve ihtiyaçları göz önünde bulundurularak yaratılan bir koleksiyon bu…

Salvatore Ferragamo’nun zamansız ikonları, tasarımcı Paul Andrew’un hazırladığı yeni kadın ayakkabı koleksiyonuyla adeta şekil değiştiriyor ve yeniden kurgulanıyor. Klasik tasarımlar, günümüz müşteri profiline göre yeniden uyarlanıyor. Salvatore Ferragamo için gerçekleştirdiği bu ilk çalışmasını Paul Andrew şöyle özetliyor: “Koleksiyondaki ayakkabıları yeni jenerasyonun güçlü kadınları için tasarladım. Aslında yaptığım çok basit. Ferragamo’nun tarihinden gelen temel kodları günümüzün moda anlayışıyla bir araya getirdim. Ve işte ortaya bu koleksiyon çıktı.”

TANITIM KAMPANYASI

Salvatore Ferragamo’nun 2017/18 Sonbahar ve Kış Ayakkabı Koleksiyonu,farklı bir kamanyayla tanıtılıyor. AMOFERRAGAMO hashtag’iyle sosyal medyada bir kampanya başlattı. Dijital platform markanın dünü, bugünü ve yarınını bir araya getirecek. 90 yıla yakın bir süredir tasarım, renk ve üstün zanaatkarlık becerilerini kullanarak hem ilham kaynakları hem de müşterileri olan kadınların kendilerini özgürce ifade etmelerine olanaktanıyan Salvatore Ferragamo markası, artık daha genç, çağdaş bir nesile sesleniyor. Markanın yeni reklam kampanyasındaysa farklı ülkelerden pek çok “it girl” Salvatore Ferragamo’nun tanıtım yüzü oldu ve yeni koleksiyondaki ürünleri kendi stilleriyle birleştirerek modellik yaptı. Nicole Warn, Julia Restoin Roitfeld, Lee Sung Kyung, bu isimlerden bazıları… Her birinin stili kendine özgü; neşeli, baştan çıkarıcı, romantik…

VE KOLEKSİYON

Sonbahar ayakkabı koleksiyonunu hazırlarken Paul Andrew, Salvatore Ferragamo markasının özüne ve yaratıcısının fikirlerine dönüş yaptı. Ferragamo’nun kendisi hayatı boyunca, üretim kalitesi, yenilik ve ayakkabının ayağa uyumu ile ilgilenirdi en çok. Hatta bu konulara takıntılıydı diyebiliriz. O, lüks bir markanın kalitesini belirleyen kuralları yazanlardan biri oldu. Andrew da koleksiyonu hazırlarken bu felsefeden yola çıktı. Onun ayakkabılarında üstün teknoloji, üstün zanaatkarlık yan yana yer alıyor. İtalya’nın en iyi deri işçiliğini, zanaatkarlığını bu koleksiyonda görebilirsiniz. Tasarımcı Paul Andrew, Ferragamo için hazırladığı ilk koleksiyonunu bize şöyle anlatıyor: “Bu koleksiyonumun arkasındaki konsept markanın temellerini açığa çıkarmakve altını çizmekti. Salvatore Ferragamo markasını böylesine önemli ve güçlü kılan bu özellikleri, güçlü ve kendi ayaklarının üzerinde duran moda aşığı yeni bir nesile anlatabilmek istedim.”

Ferragamo’nun zamansız ikonlarını ve tasarım notalarını Andrew’un ayakkabılarında görebiliyoruz. Kimi aynı kullanılmış, kimi ise yeniden tasarlanmış. Örneğin; Ferragamo’nun zamanında kullandığı “ÇiçekTopuk”, Andrew’un elinde farklı bir biçime bürünüyor… Ama markanın en çok üzerinde durduğu şey “modern lüks” anlayışının bu koleksiyonla yeniden tanımlanıyor olması.

Salvatore Ferragamo’nun çiçeği burnunda ayakkabı tasarımcısı Paul Andrew, koleksiyonuyla ilgili sorularımızı yanıtladı.

Salvatore Ferragamo için tasarım yapmak, bir ayakkabı koleksiyonu hazırlamak nasıl bir duygu?

Salvatore Ferragamo, bir yüzyıla yakın bir süredir ayakkabı tasarımı ve üretimi konusunda eşi benzeri olmayan bir marka. Üretimindeki deri işçiliği inanılmaz bir ustalık taşıyor. Dolayısıyla bu markanın kadın ayakkabı koleksiyonunun tasarımını gerçekleşirme görevini üstlenmek benim için gerçek bir onur. Amacım, markaya günümüz ayakkabı pazarının ihtiyaçlarına uygun yeni birvizyon getirmek. Bunu yapmak için de mirasını ve endüstriyel gücünü, tasarımsal ve teknolojik yeniliklerle bir araya getirmeyi planlıyorum.

Sizin vizyonunuz Ferragamo’nun güzellik anlayışı, değerleri ve DNA’sıyla uyumlu mu?

Ferragamo’nun yeni kadın ayakkabı koleksiyonu tarafından baştan çıkarılacak olan kadın, kendine güvenen, ne istediğini bilen, üstün kalite bekleyen biri. Feminen tarafıyla barışık, modaya merak duyuyor ve kendi kararlarını rahatlıkla alabiliyor. Benim amacım, bugüne kadar markanın adıyla birlikte anılan temel özelliklerine yeniden dikkat çekmek. Bu özellikler de yenilik, kalite ve rahatlık… Değişmiş ve gelişmiş olan ürünlerde yine bu özelliklerin olduğunu duyurmayı amaçladım. Ben Ferragamo markasını yeni bir kadınjenerasyonuna tanıtıyorum.

Zanaatkarlık, artizanlık ve “Made in Italy” etiketiyle ilgili ne söyleyebilirsiniz?

Tasarladığınız ayakkabıları İtalya’da üretmek gerçekten de bir ayrıcalık çünkü gerçek zanaatkarlarla çalışma fırsatı buluyorsunuz.

Bu zanaatkarlar, nesillerdir Ferragamo için el yapımı ayakkabı üretmekte.Onların bilgi ve birikimine, yeteneklerine büyük saygım var. Geçtiğimiz aylar boyunca tasarladığım ayakkabıları üretirken onlarla birlikte çalıştım. Bizim yaptığımız ayakkabıların sadece Ferragamo markası için değil, aynı zamanda İtalya için de bir prestijkaynağı olduğuna inanıyorum.


PAUL ANDREW KİMDİR?

İngiltere’de doğan, New York’ta yaşayan ayakkabı ve aksesuar tasarımcısı Paul Andrew, kendi adını taşıyan ilk kadın ayakkabı koleksiyonunu 2013 ilkbaharve Yaz sezonunda çıkardı. 2016/17 Sonbahar ve Kış sezonunda bunu erkek ayakkabı koleksiyonu izledi. Koleksiyonlar büyük bir beğeniyle karşılandı ve Paul Andrew ayakkabı tasarımcıları arasında ayrıcalıklı biryere sahip oldu. Eylül 2016’da Paul Andrew, Salvatore Ferragamo’nun kadın ayakkabı koleksiyonunun baş tasarımcısı olarak basına tanıtıldı. Tasarımcının marka için ilk koleksiyonu da bu sezon vitrinlerdeki yerini alacak.

Paul Andrew, uzun yıllardır en zor beğenen, moda konusunda en bilgili, en iddialı müşteriler için tasarımlar yapıyordu. Donna Karan, Calvin Klein, Alexander McQueen ve Narciso Rodriguez gibi ikonik moda tasarımcıları ile birlikte çalıştı ve onların ayakkabı ve aksesuar koleksiyonlarını hazırladı.

En kaliteli malzemeyi, zanaatkarlıkla, orijinallikle birleştirerek ortaya giyimi rahat, üstün performans gösteren özgün tasarımlar çıkarır.

Tasarımcı bugüne kadar da pek çok ödülün sahibi oldu. Kendi markasını yarattığı 2013 yılında, “Yılın Yeni Markası” ve “Yılın Aksesuar Tasarımcısı” gibi ödüllere layık görüldü. 2014 yılındaysa CFDA (Amerikan Moda Tasarımcıları Konseyi) özel ödülünü aldı. Tasarımcı 2016 yılında aynı konseyin verdiği “Aksesuar Tasarım” ödülüne ve ilk olarak çıkardığı erkek koleksiyonuyla “En iyi Erkek Lansman Koleksiyonu” ödülüne layık görüldü.