Puantiyenin Sihri KARLIE KLOSS

Puantiyenin Sihri KARLIE KLOSS

Carolina Herrera markasının yeni kokusunun yaratılmasında tasarımcının kızı Carolina Herrera de Baez ile işbirliği yaptınız. Cood Girl Dot Drama’nın ardındaki yaratım süreci hakkında biraz konuşabilir misiniz?

Bu projede Carolina Herrera de Baez ile bu kadar yakından çalışmak gerçekten şaşırtıcı bir deneyimdi. O derinden hayran olduğum, yetenekli bir kadın. Carolina Herrera arşivlerini incelerken ve Good Cirl Dot Drama için birçok ilham kaynağını özenle seçerken, yaratıcılığı ve eşsiz vizyonu süreç boyunca son derece değerliydi. Bu projenin markanın her zaman bilindiği çekiciliği, şıklığı ve gizemi yansıtmasını istedik. Ayrıca, şişenin öne çıkmasını ve kendi başına bir aksesuar olmasını istedik. Puantiye tasarımına karar verdik çünkü son derece dikkat çekici ve klasik Carolina Herrera tavrını yansıtıyor!

 

Yeni şişe için neden puantiye desenini seçtiniz?

Puantiyeler, Carolina Herrera markası için büyük önem taşıyor. İmza modellerinden biri, 1988’de markanın ilk parfümünün tasarımında da kullanılmış! Benim için, puantiye her zaman zamansız bir moda ikonu olmuştur. Çok şık ya da tersine spor kıyafetlerde kullanılabilir, klasik ve modern olmak arasında bir denge kurabilir.

 

İhtişamı nasıl tanımlarsınız?

Benim için sihir, kişisel tarzınızın doğal ve zahmetsiz görünmesi, ister bir tişört, ister bir balo elbisesi giyiyor olun, kendi tarzınızdan emin olun ve kendinizi bu şekilde rahat hissedin, işte bunu başarırsanız, inanılmaz güçlü gözükürsünüz. En yeni Good Girl kampanyasında gizemli, duygusal ve her şeyden önce belli bir ihtişama sahip bir kadını canlandırdım. Eğlenceli, ama aynı zamanda güç veren bir roldü.

 

Kariyerinize başladığınızdan günden bugüne, endüstri çok küresel bir hale geldi ve bu yüzden bazı gizemler kayboldu. Bununla birlikte, bu gelişme birçok ilerlemeyi de beraberinde getirdi…

Teknolojinin moda endüstrisi üzerindeki etkisini ve olayların nasıl geliştiğini izlemek büyüleyici. Sosyal medya, daha fazla insanın, markanın sektörde yer almasına ve kendi benzersiz bakış açılarını ve fikirlerini paylaşmasına izin vererek, moda ve güzelliği heyecan verici biçimde demokratikleştirmeye yardımcı oldu. Global etkileşim son derece faydalı. Çünkü insanların seslerini paylaşmalarına, iş kurma ve hem yerel hem de küresel açıdan sosyal etki yaratmalarına izin verir. Bununla birlikte, bu kadar çok bağlantıda olmak şaşırtıcı olsa da, telefonunuz aracılığıyla teknolojiye bağlanmaya o anda hazır olmanın önemli olduğunu düşünüyorum.

 

‘Polka Dot’, yani Türkçe adıyla ‘Puantiye’ kampanyasında, Greta Garbo, Marlene Dietrich ya da Lauren Bacall gibi ekranlardan tanıdığımız ve güven duyulan oyuncuların havasını yansıtıyorsunuz. Biz kendimize güvenimizi nasıl artırabiliriz?

Güven, bir kadının sahip olabileceği en önemli özelliklerden biridir. Güven, içten başlayan bir tutum ve zihniyettir. Kendini kabul etmek ve kim olduğunla barışık olmakla ilgilidir. Ben sevdiğim şeyleri yaparken, sevdiklerimle paylaştığımda kendimi güvende hissediyorum ve mutlu oluyorum. Bu biraz aile veya arkadaşlarla egzersiz, meditasyon yapmak veya sadece onlarla zaman geçirmek gibi şeyler…

 

Bir parfüm insanı nasıl güçlendirebilir?

Parfümler kişisel tarzımızın görünmez bir parçasıdır ve başkalarının bizi nasıl gördüğünü ve hatırladığını güçlü bir şekilde etkiler. Good Girl’ü kullanmak kendimi daha iyi hissetmemi sağlıyor, bu da beni güçlendiriyor. Bir güven artışı sağlıyor. Beyaz çiçeklerin ışığı ile Tonka fasulyesinin ve kakaonun karanlığı arasındaki kontrast sadece harika kokmakla kalmıyor, aynı zamanda tamamen dualiteyi kucaklamakla ilgili olan kampanyanın özünü de kapsıyor.

 

Birkaç yıl önce, üniversiteye geri döndünüz ve 2015’te Kode ile başladınız. 13-18 yaş arası kızlara bilgisayar kodlamasının öğretildiği iki haftalık ücretsiz bir yaz kampı… Kızların bu kariyere erişmelerine yardımcı olmak neden önemli? Ve neden okula geri dönmeye karar verdiniz?

Her zaman matematik ve fen dersleriyle ilgilendim, bu yüzden teknoloji hakkında daha fazla bilgi edinmek için ilk kodlama dersimi 2014’te almaya karar verdim. Çevremdeki dünya değişti. Yaratıcı ve işbirliğine dayalı kodlamanın ne kadar hızlı olduğunu anladım. Ancak aynı zamanda bu önemli yaşam becerisini öğrenen kadınların sayısının yeterli olmadığını gördüm. Bu deneyim benim kodlama organizasyonum olan ‘Kode With Klossy’yi başlatmam için bana ilham verdi ve dört yıl sonra, kodlama ve teknoloji ile güçlendirilen şaşırtıcı bir genç kadın topluluğu oluştu. Geçtiğimiz yaz, ülkemizdeki 25 şehirde 50 ücretsiz yaz kampımız vardı. HTML/CSS, Ruby, JavaScript ve Apple’ın programlama dili Swift… STEM eğitimine yatırım yapmak geleceğimize yapılan bir yatırımdı. Bilginlerimiz, dünyamızın gelecekteki değişim yapanlar ve onlara doğru araçları ve fırsatları vermek onların başarıya ulaşmalarını kolaylaştıracaktır. ‘KodeWith Klossy’ bilimcileri, zeki ve çalışkan genç kadınlar ve kod yolculuklarının onları nereye götüreceğini görmek için sabırsızlanıyorum.

 

En mutlu koku hatıralarınız neler?

Büyürken büyükannem ile yemek pişirmeyi çok sevdim ve en sevdiğim tarif onun ünlü zencefilli kurabiyeleriydi. Ailem ve ben hala tatillerde ve özel günlerde kurabiye yaparız ve tatlı tarçın kokusu bana her zaman büyükannem ile paylaşılan özel anları hatırlatıyor.

 

Her yıl birçok insan modellik mesleğine giriyor, ancak çok azı bulunduğunuz yerlere gelebiliyor. Başladığınızda herhangi bir rol modeliniz var mıydı?

Her zaman işlerini kurmak ve ilgilendikleri konular için farkındalık yaratmak için seslerini kullanan Cindy Crawford ve Christy Turlington gibi modellere baktım. Büyüyünce asla moda alanında çalışacağımı düşünmüyordum. Bu yüzden bu inanılmaz kadınları görmek, kariyerim doğrultusunda tutkularımı takip etmemi sağladı. Carolina Herrera’nın da benim üzerimde inanılmaz bir etkisi oldu. İlk tanıştığımızda onu çok güçlü ve zarif bulmuştum. Bugün onunla çok yakın çalışabilme hayalim gerçek oldu!

 

Bir parfümü zamansız yapan şey nedir?

Benim için zamansız bir parfüm, hem güçlü hem de narin bir kokuya sahip olandır. Good Girl, parlak ve koyu notalar arasında mükemmel bir denge kurmuş ve unutulmaz bir kokuya sahip. Ayrıca, Carolina Herrera de Baez’in kişiliğinin ve vizyonunun gerçek bir yansımasıdır; kadını sofistike, özgün ve güçlü kılan…