RENKLİ BAŞKENT WASHINGTON DC

RENKLİ BAŞKENT WASHINGTON DC

Politik, bürokratik ve uluslararası figürlerin buluştuğu, aynı zamanda müzeleri, anıtları, şehir planlaması, mimarisi ve üniversiteleri ile dünyanın en özel ve gözde şehirlerinden Washington DC, tüm yıl ziyaret edebileceğiniz bir yer.

 

Amerika Birleşik Devletleri’nin başkenti olan Washington, DC her mevsim ziyaret edilebilir. İlkbahar ve sonbahar mevsimleriyse özellikle renkli. Tokyo şehrinin Washington DC’ye hediyesi 3000 kiraz ağacının çiçek açtığı Mart sonu, Nisan başı dönem, “Cherry Blossom” dönemi, Washington DC’nin meşhur Jefferson Memorial ve Lincoln Memorial anıtlarının yer aldığı “Tidal Basin” ve civarı pembe, beyaz çiçek açan ağaçları ile gerek Amerika Birleşik Devletleri’nin başka şehirlerinden, gerekse dünyanın farklı ülkelerinden akın eden ziyaretçilere muhteşem bir göz ziyafeti yaşatır.

Her yıl mart ve nisan aylarında düzenlenen “Cherry Blossom Festival”i şehrin her tarafına yayılmış Japon filmleri festivali, uçurtma festivali, havai fişek festivali gibi 200’e yakın uluslararası festivalle kutlanır. Pandemi dolayısıyla sönük geçen kutlamaların önümüzdeki yıldan itibaren yeniden hareketleneceğinden eminim.

 

Şehri Keşif

Washington DC’yi keşfetmeye şehrin kalbi diyebileceğim “The Mall”dan başlamanızı öneririm. Constitution ve Independence Avenue arasında, “Washington Monument”dan “U.S. Capitol Building”e uzanan, ağaçlı açık alan “The Mall”, pek çok konsere, protesto gösterisine, pikniğe, festivale ev sahipliği yapar. Smithsonian müzelerinden 10 tanesi burada yer alır.

 

Smithsonian Müzeleri

Her sene milyonlarca kişinin ziyaret ettiği, 19 galeri ve müze, 9 araştırma merkezi ve Washington DC hayvanat bahçesi ile Smithsonian kurumu dünyanın en büyük müze ve araştırma kompleksine sahiptir.

1765 doğumlu İngiliz bilim adamı James Smithson Amerika Birleşik Devletleri’ne “Bilginin arttırılması ve yayılması maksadı” ile Washington’da “Smithsonian Institution” adı ile anılacak bir kurum oluşturulması arzusu ile yaptığı, o günkü değeri ile ABD bütçesinin 1/66‘sı değerindeki bağış ile kendisinin 1829’daki ölümünden sonra 1846’da kurulur.

Smithsonian müze ve galerilerini gezmek ücretsizdir. Aslında Washington DC’de birkaç özel müze hariç tüm müzelere giriş ücretsizdir.

Washington açık hava aktiviteleri ve spor için cazip bir şehir. Potomac Nehri ve Georgetown’dan başlayıp Cumberland’e uzanan 296 kilometrelik “C & O Canal” ve nehir yanındaki parklar hava şartlarının uygun olduğu dönemlerde koşu, kayaking, kürek, kano, bisiklet için doğal ve güzel parkurlarla doludur. İlkbaharda kiraz ağacı çiçekleri ile şenlenen Washington DC, sonbaharda başka güzel olur. Kırmızı, sarı, kahverengi ve yeşilin farklı tonlarına bürünen doğa adeta herkesi açık hava aktivitelerine davet eder.

Eğlenceli ve değişik bir spor salonu denemek isteyenlere ise “Soul Cycle”ı öneririm.

 

Washington Hayvanat Bahçesi

Panda Bao Bao, orangutan Kiko ve Kyle gibi 300 değişik türden 1800 hayvan barındıran Washington DC hayvanat bahçesi özellikle çocuklar ile seyahat edenler için ziyaret edilmesi gereken noktalardan. Üstelik Smithsonian’a ait olduğu için ücretsiz.

 

Library of Congress

Milyonlarca kitap, kayıt, harita, fotoğraf, metin, vs. barındıran bu muhteşem ve dünyanın en büyük kütüphanesine girdiğinizde araştırmak isteyeceğiniz kimbilir neler gelecektir aklınıza.

Washington’a gelmişken Beyaz Saray’ı ziyaret etmek isteyebilirsiniz. İlk defa görecek olanlar “bu kadar ufak mıymış” diyeceklerdir.

Ayrıca senede 40 milyon yolcunun geçtiği, 1907 yılında açılan, farklı mimari tarzlardan esinlenerek mimar Daniel H. Burnham tarafından yapılan tren istasyonu Union Station da görmeye değer binalardandır.

Washington ziyaretiniz için şehirdeki gösterilere, konserlere önceden göz atmak iyi olur. Klasik konserler, operalar, vs. www.kennedy-center.org. Dj performansları www.flashdc.com. Gruplar, jazz, konserler www.930.com, www.washingtonperformingarts.org, www.dcjazz.com, www.bluesalley.com incelemeniz gereken adreslerden.