Seksi Anne – KATY PERRY

Seksi Anne – KATY PERRY

Katy Perry, bugün bir anne olsa da, hala bir seks sembolü… Ağustos 2O2O’de kızı Daisy Dove Bloom’u dünyaya getirdikten iki gün sonra çıkardığı ‘Smile’ albümünden sonra beklenen yeni albümünün hazırlıkları içerisinde. Bu arada seksi imajıyla Dolce&Gabbana, Devotion parfümünün reklam yıldızı olarak karşımıza çıkıyor.

Katy Perry, Kaliforniya’nın plajlarıyla, eğlencesiyle ünlü Santa Barbara şehrinde büyümüş. Kendisi de şarkıcı olan David adında küçük bir erkek kardeşi ve Angela adında bir ablası var. Annesi ve babası, çılgın geçen gençliklerinin ardından Tanrıya yönelmiş, çocuklarını da koyu Hıristiyan olarak yetiştirmeyi seçmişlerdi. 3-11 yaşları arasında Perry, Santa Barbara ya yerleşmeden önce ailesi ülkenin çeşitli yerlerinde kiliselerin kurulmasında çalıştığı için sık sık taşındı. Çocukluğu boyunca çeşitli dini okullara ve yaz kamplarına katıldı. Ailesi, maddi sıkıntılar içindeydi.

Katy Perry, dini müzikler dinleyerek büyüdü. Popüler müziği arkadaşlarının CD’leri sayesinde keşfetti. Perry, ailesinin aksine çok dindar olmadığını ama sık sık dua ettiğini söyler. Şarkı söylemeye ablası Angela’yı izleyerek ve onun kasetleriyle pratik yaparak başladı. Ailesinin yanında şarkı söylerken vokal dersleri alması gündeme geldi ve 9 yaşında ses eğitimi almaya başladı. 9 yaşından 17 yaşına kadar kilisede şarkı söyledi. 13. doğum gününde kendisine gitar hediye edildi. Müzik böylece hayatının merkezine yerleşti. Ergenlik yıllarında paten kaymaya, kaykay sürmeye ve sörf yapmaya başlayarak tipik bir Kaliforniya kızı’ olmayı denedi. Ayrıca dans dersleri aldı. Kardeşi David, Perry’nin ergenlik dönemi için ‘tam bir erkek Fatma’ydı’ der. Ama müzik onun kim olduğunu belirleyecekti.

SIRA ALBÜMDE

Katy Perry, dini Gospel tarzındaki İlk stüdyo albümünü Katy Hudson’ adıyla 2001’de yayımladı. Yaklaşık 200 kopya satan albüm, ticari anlamda başarısız oldu Bu da onun farklı müzik tarzında albüm çıkarmak için Los Angeles’a taşınmasına vesile oldu. 2003 yılında, oyuncu Kate Hudson ile adının karışmasını önlemek için Katy Hudson olan sahne adını annesinin evlenmeden önceki soyadını alarak Katheryn Perry olarak değiştirdi; bir yıl sonra ise Katy Perry sahne adında karar kıldı. Eylül 2004’te Blender dergisi, Perry’den ‘Sıradaki Büyük Şey’ olarak bahsetti.

Perry, pop rock tarzındaki ikinci albümü ‘One of the Boys’a koyduğu eşcinsel temalı tartışmalar yaratan “I Kissed a Girl” ve “Hot n Cold” teklileri sayesinde 2008’de üne kavuştu. “I Kissed a Girl”, hem dini çevreler, hem de LGBT grupları tarafından eleştirildi. Dini çevreler şarkıda eşcinsellik temasının işlenmesini eleştirirken LGBT çevreleri de Perry’i temayı reklam için kullanmakla suçladı. Katy’nin anne ve babası, Perry’nin müziğine ve kariyerine karşı oldukları yönünde çıkan söylentilere yanıt olarak kızlarının başarısının kendileri açısından hiçbir sakınca teşkil etmediğini ilan etti.

Disko etkileri içeren üçüncü albümü “Teenage Dream”den çıkan “California Giriş”, “Teenage Dream”, “Firework”, “E.T.” ve “Last Friday Night (T.G.I.F.)” teklileri ABD Billboard Hot 100 listesinde bir numara oldu. Böylece “Teenage Dream”. Billboard Hot lOO’da liste başı olan beş şarkıyı içeren ikinci albüm ve bu ünvanı yakalayan ilk kadın albümü olarak kayıtlara geçti. Şarkıcının 2013’te çıkan dördüncü albümü “Prism”, pop ve dans müziklerine yer verdi. Ayrıca her birinin video klibi “Vevo”da bir milyardan fazla izlenerek Perry’yi, birden çok video klibi bir milyar izlenme rakamı elde eden ilk sanatçı ünvanına kavuşturan Roar’ ve Dark Horse’ single’larını içinde barındırdı. Perry’nin beşinci stüdyo albümü “Witness” 2017’de yayımlandı, şarkıcı albümde elektropop müzik tarzını benimsedi. Albümün en başarılı single’ı “Chained to the Rhythm”, birinci gün Spotify’da rekor kırdı. Sonraki albümü “Smile” ise 2020’de yayımlandı.

Perry, dört Guinness Dünya Rekoru dahil olmak üzere bugüne kadar birçok ödül ve adaylık elde etti. Forbes dergisi tarafından 5 yıl üst üste “Müzikte En Çok Kazanan Kadınlar” (2011-15) listesine dahil edildi. Dünya genelinde 11 milyon albüm ve 81 milyon single satarak tüm zamanların en çok satan sanatçıları arasına girdi.

Katy Perry’nin, Purr, Meovvl, Killer Queen ve Mad Potion isimlerini taşıyan piyasaya çıkardığı 4 ayrı parfümü bulunuyor. Böylece ticarete de atılmış oldu. Perry sonraki yıllarda ‘Katy Perry Collections’ adlı bir ayakkabı mağazası da açtı.