ŞIK ÇANTALARIN YARATICISI – RENAUD PELLEGRINO

ŞIK ÇANTALARIN YARATICISI – RENAUD PELLEGRINO

Ünlü moda markalarının aksesuar tasarım ekiplerinde uzun yıllar boyunca çalışan Renaud Pellegrino, 1983 yılından beri kendi adına kurduğu markasıyla birbirinden şık ve renkli çanta tasarımları yapıyor.

Markanızı kurmadan önce sekiz yıl Yves Saint Laurent ile çalışmışsınız. Kendi isminiz altında çanta tasarlamaya nasıl karar verdiniz?

Monsieur Yves Saint Laurent’in dışında Ungaro, Guy Laroche, Harry Winston ve Baccarat gibi sektörde ses getiren, önemli isimlerle çalışma şansı yakaladım. Yves Saint Laurent ile çalıştığım sekiz senede onun vizyonunu geliştirdik, ondan çok şey öğrendim. Bu kadar yetenekli bir isimle çalışmak tahmin edeceğiniz gibi benim gibi genç bir tasarımcı için hayallerimin ötesinde bir deneyim oldu. Bu kıymetli deneyimler çantalara olan tutkumla birleşerek kendi markamın temelini oluşturdu.

Her sezon farklı bir temayı ön plana çıkarıyorsunuz. Koleksiyonlarınızı yaratırken ilhamınızı nerede arıyorsunuz?

Çocukluğu Fransız Rivierası’nda geçen biri olarak koleksiyonlarım ilhamını hayattan alıyor. Büyüdüğüm bölgenin parlak ışığı, canlı renkleri ve göz alıcı manzarasına hep hayranlık duydum. Tasarımlarımın renkleri de buradan geliyor. Kadınların stiline dokunmayı, onları süslemeyi çok seviyorum. Fikirlerimin birçoğu Paris’teki evimde kitap okurken, müze ve galeri gezerken aklıma geliyor. Kurallara inanmıyorum ve tasarımlarımın formları tamamen soyut bir düşünceden doğuyor. Eşyalarla renkli taşların ilişkisi de beni çok etkiliyor. Türkiye de benim için büyük bir ilham kaynağı. Batı ile doğunun kültür, tarih, felsefe ve estetik anlayışını harmanlayan bu büyüleyici ülke beni çok heyecanlandırıyor.

Renk ve form büyücüsü olarak tanınıyorsunuz. Her sezon yer vereceğiniz renk ve modellere nasıl karar veriyorsunuz?

Zanaatkarların etrafında olmayı hep çok sevdim; bana yeni formlar, malzemeler ve teknikler konusunda ilham veriyorlar. Belli bir yaratım sürecim yok aslında, hayatın her alanında karşıma yeni bir fikir çıkabiliyor. Bazen bir sanat sergisi gezerken, bazen havaalanında uçuş saatimi beklerken… Müşterilerimizin geri dönüşlerinin de kararlarımız üzerinde büyük etkisi oluyor. Ekibimle birlikte onların düşüncelerini dinliyor ve bu doğrultuda çalışıyoruz.

Sizin için markanızı kurduğunuz günden bu yana en özel tasarımınız hangisi?

Bu benim için çok zor bir soru çünkü hepsine bayılıyorum! Heykelsi formların yanı sıra taşlarla süslenen Angela, June, Judy ve Stella’yı çok seviyorum. Kullandığımız tüm taşları kendimiz tasarlıyor ve üretiyoruz. Sanat eserini anımsatan bu tasarımları evinizde bile sergileyebilirsiniz! Favori parçam ise şüphesiz tasarladığım ilk çanta olan, kardinallerin şapkalarından ilham alan ‘Cardinal’. Günümüzde hala markamızın en çok satan, en ikonik çantası.

Kadınların her dönem çanta modelleri değişiyor. Sizin tasarım stiliniz zaman içinde nasıl gelişti?

Markamı kurduğum günden bu yana çantaların kullanım şekli çok değişti. Her gün sokakta yürürken kadınların el çantaları ve onları kullanış şekilleri dikkatimi çekiyor. Değişen dünyaya ayak uydurabilmem gerekiyor. Her jenerasyona, her kadına hitap edebilmek istiyorum. Örneğin kullanışlı çantalar konusunda uzman olmasam da çantalarıma yeni jenerasyonun zevklerine uyum sağlayabilmesi adına artık uzun askılar eklemem gerekiyor. Tasarımlarım bu şekilde evrilse de trendleri tam anlamıyla takip etmekten hoşlanmıyorum, özgün parçalar yaratmayı tercih ediyorum.

Zamansız çantaları nasıl tanımlarsınız? Bir çantayı klasik yapan unsurlar nelerdir?

Zamansız bir çanta kesinlikle mükemmel bir forma sahip olmalı ve nesilden nesile aktarılabilmeli. Kendi markamdan örnek vermek gerekirse daha önce de bahsettiğim Cardinal modeli zamansız olarak tanımlayabileceğim tasarımlarımın başında geliyor.

Gelecekte Renaud Pellegrino ailesine yeni kategoriler katılacak mı? Erkekler için de aksesuar tasarlamayı düşünüyor musunuz?

Yakın zamanda ‘Little Luxuries’ adında, mini Cardinal ve Picola çantaların yer aldığı cinsiyetsiz bir aksesuar koleksiyonu çıkardık. Bu ürün grubu gelecek zamanda kadınlara ve erkeklere hitap eden yeni çantaların eklenmesiyle zenginleşecek. 2023 yılı için seyahat çantaları ve aksesuarlardan oluşan bir koleksiyon üzerinde çalışıyoruz.