SK CONCEPT DUVAR KAĞIDINDAN FAZLASI

SK CONCEPT DUVAR KAĞIDINDAN FAZLASI

Uzmanlığı duvar kağıdı olan SK Concept’in ortakları Serenat ve Cem Kolcu ile ürünleri, sundukları danışmanlık hizmetleri ve 2019 yılı duvar kağıdı trendleri üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

CEM KOLCU: Bilkent Üniversitesi, İngilizce – Fransızca – Türkçe Mütercim Tercümanlık Bölümü mezunuyum. Turizm, organizasyon ve uluslararası pazarlama deneyimlerimden sonra 2007 yılında aile işimiz olan SK Concept Duvar Kağıtları firmasını kurduk. Firmamızın ithalat, ihracat ve projeler koordinatörlüğü süreçlerini yönetiyorum.

SERENAT KOLCU: Yeditepe Üniversitesi iç Mimarlık Bölümü mezunuyum. İç mimarlık ve mobilya firmalarındaki iş deneyimlerimden sonra, 2007 yılında SK Concept Duvar Kağıtları firmasının kurucu ortağı oldum. Firmamızın üst segment projelerinde konsept danışmanlığı, aynı zamanda da reklam, tanıtım ve pazarlama süreçlerini yönetiyorum.

Evindeki duvar kağıtlarını yenilemek isteyen biri size geldiğinde, süreç adım adım nasıl işliyor?

Aslında duvar kağıtları konusunda tam anlamıyla bir danışmanlık ve iç mimarlık hizmeti veriyoruz. Uzun zamandır sektörde faaliyet gösteren bir firma olarak, uzmanlığımız duvar kağıdı olduğu için, bu konuda müşterilerimizin nasıl bir ürün istediğini çok kısa bir süre içerisinde anlıyoruz. Bu talepler doğrultusunda özellikle kız kardeşim Serenat Hanım aynı zamanda iç mimar olduğu için, mekanda bulunan ışık, mobilya, kumaş, perde ve diğer tüm dekorasyon malzemelerini değerlendirerek en uygun duvar kağıtlarını sunuyor. Bunu yaparken doku, renk, desen ve uyum ön planda tutuluyor. Daha sonra uygulama ekipleri tarafından zemin kontrolü ve ölçüm işlemleri yapılıyor. Duvar kağıdı tedarik edildikten sonra da uygulama gerçekleşiyor.

SK Concept olarak A ve A+ segmente hitap ediyorsunuz. Kimlerle çalışıyorsunuz? Daha çok ne tarz projelerde yer alıyorsunuz?

Kesinlikle doğru. Müşteri kitlemiz A+ bir kitleden oluşuyor. Daha çok mimar, iç mimar ve dekoratörlerle çalışıyoruz. Türkiye’nin ve dünyanın en ünlü iç mimarlarıyla işbirliklerimiz bulunuyor. Bununla beraber zevk sahibi olan, mekanına duvar kağıdı yaptırmak isteyen ve kaliteli ürün arayanlar bizi sıkça tercih ediyor. Duvar kağıtlarımız beş yıldızlı otellerde, lüks villa ve yalılarda, VIP ofislerde ve yatlarda, restoranlarda, hastane ve konser salonlarındaki projelerde yer alıyor.

Portföyünüzde hangi ülkelerin ürünleri var? Bunları nasıl seçiyorsunuz?

İki ülke ile çok yoğun çalışıyoruz. Bunlardan ilki Amerika Birleşik Devletleri, İkincisi ise İtalya’dır. Bu ülkelerde bulunan dünyanın en üst segment duvar kağıdı üreticilerinin Türkiye çapında dağıtımını gerçekleştiriyoruz. Bununla beraber özellikle Rusya, Ukrayna, Yunanistan, Gürcistan ve Birleşik Arap Emirlikleri ülkelerinde çok özel projeler gerçekleştiriyoruz. Duvar kağıtlarımızın en önemli özelliği konusunda ünlü tasarımcıların imzasını taşımasıdır. Altın ve gümüş varaklı, kumaş, vinil, hasır ve yüzde 100 ipek duvar kağıtlarımız bulunmaktadır. Bütün duvar kağıtlarımız alev almaz, anti bakteriyel ve doğal malzemelerden üretilmektedir. Rahatça silinebilir ve koku yapmaz.

Bu sene en çok hangi ürünler rağbet görüyor?

Tekstilde olduğu gibi dekorasyonda da her yıl trend ürünler ön plana çıkıyor. Bu sene panolar, tropik desenler, beton görünümlüler, sade ve kendinden desenli modellerin yanı sıra hasır, bambu, mantar ve doğal kaplamalar çok satılıyor.

Dijital baskı duvar tasarımları, tüketicilere inanılmaz bir çeşitlilik sunuyor. Bu ürün çeşitliliğinden bahseder misiniz?

Dijital baskı duvar kağıtlarında bünyemizde binlerce görsel bulunmaktadır. Bununla beraber dilediğiniz herhangi bir fotoğrafı, tabloyu ya da çizimi, çözünürlüğü yüksek olması koşuluyla istediğiniz dokudaki duvar kağıdına uygulayabiliyoruz. Bu da, tekrar eden duvar kağıtları yerine, tek parça ve kişiye özel duvar kağıdı panoları anlamına geliyor ve son zamanlarda çok fazla tercih ediliyor.

SK Concept’te çocuk odalarına özel duvar kağıtları var mı?

Bebek ve çocuk odası duvar kağıtlarında da çok fazla seçeneğimiz bulunuyor. Çizgi film kahramanlarıyla beraber, çocukların hayal dünyalarına hitap eden binlerce modelimiz var. Son zamanlarda sade renklere de bir hayli rağbet oluyor. Özellikle bebek odaları duvar kağıtlarında hijyen konusu çok önem taşıyor. Duvar kağıtlarımızda kullanılan malzeme ve boyalar sağlığa uygun olup, tüm sertifikalara sahiptir. Nefes alabildiği için de odada koku yapmamaktadır ve bu çok önemli bir özelliktir.