STİL İKONU HELENA BORDON

STİL İKONU HELENA BORDON

Moda haftalarının yarattığı yıldızlardan biri Helena Bordon. Küçük yaştan beri moda dünyasının içinde olan Brezilyalı blogger, renkli stiliyle her ortamda dikkat çekmeyi başarıyor. Bordon`la Jaeger-LeCoultre markasıyla yaptığı işbirliğini, stilini ve stiline ilham veren şeyleri anlattı.

Brezilyalı blogger, iş kadını, moda haftalarının takipçisi ve sokak stiliyle en çok görüntülenen stil ikonlarından biri Helena Bordon. Farklı tarzları ve markaları başarıyla kombinlemesiyle ünlenen Helena Bordon’un annesi Vogue’un Brezilya edisyonunun stil direktörü olan Donata Meirelles. Bordon küçük yaşlardan bu yana annesiyle Paris ve Milano moda haftalarına katılınca, kariyerini de bu alanda yapmaya karar vermiş. 2008 yılında yakın arkadaşlarıyla kurduğu 284 markası da bu tutkunun bir yansıması aslında. Helena Bordon, son zamanlarda kendisine özel olarak graviüre edilerek kişiselleştirilen Jaeger-LeCoultre Reverso saati ile poz veriyor. Helena Bordon`la bu işbirliğini ve moda dünyasına yön veren stilini, yaşamını konuştuk.

FASHION&TRAVEL : Jaeger-LeCoultre ile iş birliğiniz nasıl başladı? Bu işbirliğinde özel olan nedir?
Helena Bordon : Markayı uzun süredir biliyordum. Londra`da çalıştığım dönem, arkadaşlarımdan pek çoğu Jaeger-LeCoultre`nin Reverso saatlerini takıyordu ve saatin tasarımından ve döner kasasından etkilendiğimi hatırlıyorum. Yıllar sonra Jaeger-LeCoultre ekibi ile Brezilya`da tanıştım ve marka ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için Butik`e gittim. Sanatın, ustalığın ve tarihin özel saatler yaratmak için bir araya geldiği bir marka keşfettim.

FASHION&TRAVEL : T Jaeger-LeCoultre`nin Kadın Koleksiyonu`nu nasıl tanımlarsınız?
Helena Bordon : Jaeger-LeCoultre saatlerinin sevdiğim yönü çok klasik ama aynı zamanda da çok yönlü olmaları. Örneğin benim kullandığım Reverso saat tamamıyla ikonik ve zamanın üzerinde bir saat olmasına rağmen, kayışının rengi değiştirilebiliyor ve değiştirdiğinizde tamamen başka bir görünüme sahip oluyor. Jaeger-LeCoultre`de her tip kadın için bir saat var. Dün, özel bir davet için Reverso Cordonnet takıyordum, ama günlük yaşamımda Reverso saatimi kullanıyorum.

FASHION&TRAVEL : Kullandığınız Reverso saatinizi kişiselleştirdiniz mi? Onda neyi seviyorsunuz?
Helena Bordon : Reverso saatimi bileğimden asla çıkarmıyorum! Her gün ve gece takıyorum ve onu taktığım zaman kendimi çok özel hissediyorum. Üzerinde, Jaeger-LeCoultre Atölyesindeki bir gravürcü tarafından yapılan, ismimin baş harfleri olan HB gravürü bulunuyor ve özellikle bu sanatı ortaya çıkaran ustalıkla çok daha kişisel ve eşsiz hale geliyor. Bazen kadranın yerinde HB bulunan Reverso saatimi bile takıyorum, çünkü onu çok seviyorum!

FASHION&TRAVEL : Zaman sizin için ne ifade ediyor?
Helena Bordon : Zaman benim için her şey demek, benim hayatım! Çok az zamanım var, çünkü gün içinde birbirinden farklı pek çok şey yapıyor ve zamanı kontrol etmek için sürekli saatime bakıyorum ve her zaman daha fazla zamanım olmasını diliyorum!

FASHION&TRAVEL : Lüks markalarla çalışma deneyiminiz olduğunu biliyoruz. Onlarla çalışmak ile Jaeger-LeCoultre gibi yüksek kalite saatlerle çalışmak arasında ne gibi bir fark var?
Helena Bordon : Her bir Jaeger-LeCoultre saati farklı yapan ve onu tamamıyla başka bir seviyeye ulaştıran şey, arkasındaki ustalık. Bazı saatlerin kadranları çok narin iskeletten yapılmış; bu saat üreticiliği değil, sanat!

FASHION&TRAVEL : Yüksek kalite saatler ile moda arasında nasıl bir ilişki var?
Helena Bordon : İkisi birbirini tamamlıyor. Tüm kadınlar güzel kıyafetlere ve aksesuarlara sahip olmak ister, ama bir Jaeger-LeCoultre saat taktığınızda size o son dokunuşu ve tarzı verir. Brezilya`da kadınların, gerekli birer aksesuar olarak saatlere çok daha fazla önem vermeye başladıklarını ve Jaeger-LeCoultre`ün zamanın üzerinde olan ve aralarından seçeceğiniz rengarenk kayış seçenekleri ile tarzınızı tamamlayan bir saat olduğunu düşünüyorum. Onu sonsuza kadar takacaksınız.

Screen Shot 2015-02-11 at 23.48.36

FASHION&TRAVEL : Venedik nasıl geçti?
Helena Bordon : Venedik büyüleyiciydi. Mostra`ya davet edildiğim ve daha da önemlisi Jaeger-LeCoultre için çalışan tutkulu insanlarla tanışma fırsatı bulduğum için müteşekkirim.

FASHION&TRAVEL : Moda konusunda size ne ilham verir?
Helena Bordon : Tanıştığım insanlar, seyahatlerim; hepsi birer esin kaynağıdır. Ama daha da önemlisi, bir yandan modada eğlenirken diğer yandan da deneyim kazanmayı seviyorum.

FASHION&TRAVEL : Modaya olan tutkunuz nasıl başladı?
Helena Bordon : Bence bu benim DNA`larımda var! Annem, 18 yaşından itibaren modaya çok ilgiliydi, ben de modayla bütün olarak yetiştim. Onun modaya olan tutkusunu devraldım. Farklı bir yol izlemeye çalışarak, aslında reklamcılık ve organizasyon sektörlerinde çalışmaya başladım, ama modaya olan tutkum çok daha güçlüydü!

FASHION&TRAVEL : Güzellik sırrınız nedir?
Helena Bordon : Güzellik sırrım uyumak ve bol su içmek. Nereye gidersem gideyim bu iki kuralı uygulamak için elimden geleni yaparım.

FASHION&TRAVEL : Kesinlikle o olmadan yaşayamayacağınız kıyafetiniz hangisi?o
Helena Bordon : Deri ceketim. O benim vazgeçilmez parçam, onu sürekli kullanırım; bir parti elbisesinin üzerine ya da seyahat ederken kot pantolon üzerine giyerim.

FASHION&TRAVEL : Sizce kadınların gardırobunda mutlaka ne olmalı?
Helena Bordon : Çok yakışan güzel bir kot pantolon ve bir çift siyah topuklu ayakkabı. Bununla her yere gidebilirsiniz!

FASHION&TRAVEL : Hayatınızda aldığınız en iyi tavsiye ne?
Helena Bordon : Hep kendin ol, başkası olmaya çalışma. Çevrendeki herkese karşı iyi ve saygılı ol. Hayallerinin peşinden git ve onları gerçekleştirmek için çok çalış.

FASHION&TRAVEL : Kime hayranlık duyarsınız ve neden?
Helena Bordon : Anneme. Onu hep çalışırken ve isteklerinin, hayallerinin peşinden giderken gördüm. O benim en büyük ilham kaynağım, tutkusu ve özgürlüğünden dolayı ona karşı büyük hayranlık duyarım.

FASHION&TRAVEL : İş yaşantınızda ve özel yaşantınızda öğrendiniz en önemli şey ne?
Helena Bordon : Hayallerin peşinden git ve insanların ne düşündüğünü umursama. Herkes seni beğenmeyecek ve bu çok normal.

FASHION&TRAVEL : Moda dünyasının içinde olmak size neler kazandırdı?
Helena Bordon : Moda dünyasında birbirinden farklı pek çok insanla tanışma fırsatım oluyor ve onlardan çok şey öğreniyorum. Moda, kıyafetten çok daha fazlasıdır, o yaratıcılıktır, bir vizyondur. Tüm bunların gerisine gidebilmek ve yaratım sürecini görmek ve bunu küçük ellerin gerçekleştirmesi büyük bir esin kaynağı olmuştur.

FASHION&TRAVEL : Sıradan bir gününüzü anlatır mısınız?
Helena Bordon : Şu anda pek çok proje üzerinde çalıştığım için sıradan bir günüm yok (bu yüzden zamanı kontrol etmek için Reverso saatime ihtiyacım var!).

FASHION&TRAVEL : Kişiliğinizi üç kelime ile nasıl tanımlarsınız?
Helena Bordon : Oldukça spontane yaşarım ve her zaman pozitif olmaya ve yaptığım şeyden keyif almaya çalışırım.

FASHION&TRAVEL : Moda içinde olmasaydınız ne yapıyor olurdunuz?
Helena Bordon : Küçük bir kızken veteriner olmayı ve hayvanlara bakmayı isterdim. Bu yüzden, eğer genç yaşımda moda sektörüne girmeseydim bu yolda ilerlerdim.