STILETTO KRALI BRIAN ATWOOD

STILETTO KRALI BRIAN ATWOOD

Ünlü ayakkabı tasarımcısı Brian Atwood kısa bir süre önce İstanbul`daydı. Harvey Nichols`da müşterileri için ayakkabıların altını imzalıyordu. Kendi hep spor ayakkabı giyen Atwood, bize topuklu ayakkabılarını anlattı.

FASHION&TRAVEL : .Ayakkabılarınızı giymesini istediğiniz ve henüz giymemiş olan bir ünlü var mı?
BRIAN ATWOOD : Evet. Kate Middleton tasarımlarımı hiç giymedi. Onu Brian Atwood ayakkabılar içinde görmeyi çok isterdim.

FASHION&TRAVEL : Her gün ayakkabılarınızı giyen yeni bir ünlü görüyoruz. Bu kadar çok ünlünün tercih ettiği bir markanız var. Ünlü birinin ayağında tasarımlarınızı görünce hissettikleriniz neler?
BRIAN ATWOOD : Birinin ayağında ayakkabılarımı görünce hala heyecanlanıyorum. Ama illa ünlü birisi olması şart değil. Ayakkabılarım beğeniliyor ve giyiliyorsa bu benim işimi iyi yaptığımı gösterir.

FASHION&TRAVEL : Kış koleksiyonunuzu anlatır mısınız?
BRIAN ATWOOD : Bu koleksiyonda grafik imajlar ile renk ve dokuları karıştırdım. Kış sezonunda öne çıkan model, püsküllü çizmelerim oldu. Koleksiyonda hala birkkaç platform modeli çalıştık ama tek tabanlı stilettolar çoğunlukta.

FASHION&TRAVEL : Kış koleksiyonunuzda en favori modeliniz hangisi?
BRIAN ATWOOD : Kesinlikle optik desenli püsküllü “Lindy” çizmelerim. Gördüğüm en “cool” püsküllü çizme. İkinci bir tercih olarak, kürk ponponlu “Genie” sandaletleri sayabilirim.

FASHION&TRAVEL : Size göre bir ayakkabının sizce “seksi” olarak nitelendirilmesi için ne gibi özellikler taşıması gerekir?
BRIAN ATWOOD : Bana göre iki özelliği olmalı; parmak dekoltesi ve şahane bir silüet…

FASHION&TRAVEL : Christian Louboutin, Guiseppe Zanotti ve Manolo Blahnik gibi diğer ayakkabı tasarımcıları hakkında ne düşünüyorsunuz?
BRIAN ATWOOD : Manolo harika biri! Gerçek bir centilmen… Guiseppe de çok iyi bir insan.

FASHION&TRAVEL : Louboutin gibi erkek ayakkabı koleksiyonu çıkarmayı düşünüyor musunuz?
BRIAN ATWOOD : Erkek ayakkabı sektöründe müthiş bir potansiyel olduğunu düşünüyorum. Yakın bir zamanda böyle bir işe kalkışabilirim. Kim bilir, belki yakın bir zamanda bir çanta koleksiyonu da çıkartabilirim. Şu anda çanta üretimimiz var ama sadece özel sipariş üzerine yapıyoruz, çoğunlukla “clutch” modeller bunlar.

Screen Shot 2015-02-11 at 22.55.37

FASHION&TRAVEL : Ayağınızda spor ayakkabı olduğunu görüyorum. Sizin kendiniz için ayakkabı tercihleriniz neler?
BRIAN ATWOOD : Spor ayakkabı! Hem de her türü… Stan Smith’den Valentino’ya, Tom Ford ve Givenchy’e her tür ve marka spor ayakkabı giyerim. Ayağımda spor ayakkabı yoksa mutlaka “loafer” vardır. Klasik bağcıklı loafer ama mutlaka bir farkı olmalı. Farkı renginde olabilir, örneğin canlı renkte bir loafer tercih edebilirim.

FASHION&TRAVEL : Peki yüksek topuklu ayakkabıyla gezmeyi denediniz mi hiç?
BRIAN ATWOOD : Aslında evet, bir kere böyle bir tecrübem oldu. Cadılar Bayramı kostümümün bir parçasıydı. Ayakkabılar ayağıma küçük geliyordu, o yüzden sonrasında beş gün boyunca ayak parmaklarımı hissedememiştim.

 

FASHION&TRAVEL : Sizi en çok “öldürücü” yükseklikteki topuklara sahip ayakkabılarınızdan tanıyoruz. Düz ya da az toputklu ayakkabılar hakkında ne düşünüyorsunuz?
BRIAN ATWOOD : Dümdüz, hiç topuğu olmayan ayakkabılara bayılırım. Ama mağazalar hep stiletto satın almak istiyor benden. Kış koleksiyonumda küçük topuklu ayakkabılar da var. Harvey Nichols`da görebilirsiniz.

FASHION&TRAVEL : Topuklu ayakkabılar sizin için ne ifade ediyor?
BRIAN ATWOOD : Onlara bayılıyorum. Bana göre dünyada daha seksi birşey yok! Daha önce söylediğim gibi ayakkabıda iyi bir parmak dekoltesi olmalı ve proporsiyonu doğru hesaplanmalı. Elegan, sofistike bir proporsiyon, ayağı ve ayakkabıyı güzel gösterir.

FASHION&TRAVEL : Öldürücü yükseklikteki topuklularınızı giyen kadınlar, çok rahat ettiklerini söylüyorlar. Bu gerçekten de mümkün olabilir mi?
BRIAN ATWOOD : Ayakkabı tasarlarken öncelikle görünüşüyle ilgilendiğimi itiraf etmeliyim. Bu benim için işin heyecan verici tarafı. Ama kadınların bazen günde sekiz saat topuklu ayakkabılarla gezdiğini düşünecek olursak rahatlığın önemi de ortada. Ayakkabıların rahat olmasını sağlamak zorundasınız. Ayakkabıların yapım aşamasında bir ayak modeliyle çalışıyoruz. Bazen bir ayakkabıyı ona veriyoruz ve bir hafta boyunca denemesini istiyoruz. Sonra bize nerelerinin acıttığını söylüyor. Biz de bu söylediklerini dikkate alarak ayakkabının üzerinde biraz daha çalışıyoruz.

FASHION&TRAVEL : Ayakkabı modasında bu sezon neler var?
BRIAN ATWOOD : Ben trendleri takip etmem, trend yaratırım. Farklı bir özelliğiyle öne çıkan klasik ayakkabıları beğeniyorum. Egzotik olanı çok beğenirim. Ve ayrıca tasarımlarımda farklı dokuları ve renkleri karıştırmayı tercih ediyorum.

FASHION&TRAVEL : Neden ayakkabı?
BRIAN ATWOOD : Mimarlık okudum. Yıllarca modellik yaptıktan sonra tasarım yapmaya başladım. ilk olarak giyim koleksiyonuyla başladım. Gianni Versace beni 1996 yılında işe aldı. İşe aldığı ilk Amerikalı benim. Daha sonra aksesuar tasarım ekibinin başına geçtim. Birşeyler inşa etmeyi seviyorum. Günümüzde ayakkabılar bir kıyafetin temelini oluşturuyor. Ayağınızda muhteşem bir çift ayakkabı varsa ucuza satın aldığınız bir elbiseyle bile harika görünebilirsiniz.

Screen Shot 2015-02-11 at 17.02.43

FASHION&TRAVEL : Ayakkabı tasarımcısı olmasaydınız, ne yapıyor olurdunuz?
BRIAN ATWOOD : Rock yıldızı ya da mimar olurdum.

FASHION&TRAVEL : Türkiye`ye daha önce geldiniz mi?
BRIAN ATWOOD : Türkiye’yi çok seviyorum. Çok özel bir yer. Benim “yeni Los Angeles”ım diyebilirim. Bu İstanbul`a beşinci gelişim. İstanbul dışında Kapadokya`ya da gittim. Orada balon turuna katıldım. Biraz korkutucu ama müthiş bir deneyimdi. Ayrıca Türk hamamına bayılıyorum. Mümkün olsa her gün hamama giderim. Duyduğum kadarıyla Bodrum`a gitmeliymişim. Her yaz Ağustos başında, doğum günüm için Yunanistan`a tatile giderim. Belki de bir bir yaz, Yunanistan yerine Türkiye`ye gelmeliyim.

FASHION&TRAVEL : Türk kadınları ve moda anlayışları hakkında neler düşünüyorsunuz?
BRIAN ATWOOD : Türk kadınları son derece şık ve enerjilerine de bayılıyorum.

FASHION&TRAVEL : Hiç tanıdığınız Türk tasarımcı var mı?
BRIAN ATWOOD : Ümit Benan’ı tanıyorum. Harika biri ve aynı zamanda da çok iyi bir tasarımcı.

FASHION&TRAVEL : İlkbahar 2015 koleksiyonunuzu da anlatabilir misiniz?
BRIAN ATWOOD : Koleksiyonda farklı desenleri bir arada kullandım. Meksika esintileri taşıyor. Bol bol ikat deseni kullandım, bunları farklı renklerle karıştırdım. Ve ayakkabılarımın ilüstrasyonlarını yapan Donald ile işbirliği yaptık. Ayakkabılarda kullandığımız bir dudak ilüstrasyonu yarattık. Bu, sanat ve modanın bir araya geldiği bir proje oldu. Çok pop-art. Sonra projeyi bir sosyal sorumluluk projesine dönüştürdük. ilüstrasyonların Multiple Sklorosis Derneği yararına satışını gerçekleştirdik.

FASHION&TRAVEL : Tasarım Stüdyonuz Milano’da Orada yaşamayı seviyor musunuz?
BRIAN ATWOOD : İtalya`yı çok seviyorum. Orada ilham aldığım çok şey var. Vak¬timin yüzde 60`ını New York`ta, gerisini Milano`da geçiriyorum. New York benim evim. Üniversiteyi bitirdikten sonra 1989`da New York’a taşındım. Ama ikisinden de vazgeçemem.