TARA JARMON İLE 24 SAAT

TARA JARMON İLE 24 SAAT

Kendi adını taşıyan markası ile tanıdığımız moda tasarımcısı Tara Jarmon, bize işteki bir gününü anlatıyor. Bu arada hobilerini, tatil tercihlerini de öğreniyoruz.

FASHION&TRAVEL Kanada’da doğmuş, ABD’de büyümüş ve üniversite yıllarından beri de Paris’te yaşayan bir moda tasarımcısısınız. Bu yaratıcılığınızı ve tasarım kariyerinizi nasıl etkiledi?
TARA JARMON Estetik anlayışımı en çok şekillendiren bence 60’larda ve 70’lerde büyümüş olmam. Gençlik yıllarımda annemin giyim stilini hatırlıyorum. Moda için çok heyecan verici zamanlardı. Renkler ve tasarımlar parlak, canlı ve çok da moderndi. Üniversite kütüphanesinde yabancı moda dergilerini inceleyerek saatler geçiriyordum. O dönemin ikonlarına kafayı takmıştım. Sophia Loren, Twiggy, Jacqueline Bisset, Grace Kelly, Jackie O… Onlara hayrandım.

F&T Kendinizi nasıl tanımlarsınız?
TJ Meraklı, inatçı, eğlenceli, açık görüşlü ve mutlu bir insanım.

SABAH

F&T Bir “Sabah İnsanı” mısınız, yoksa ikindileri ya da geceleri mi tercih edersiniz?
TJ Çocukluğumdan beri hep bir sabah insanı oldum. Herkes hala yatağında uyurken, erkenden kalkmaya bayılırım. Bu bana hayata herkesten önce başladığım duygusunu veriyor.

F&T Kaçta uyanırsınız?
TJ Hafta içi saat 06:30’da kalkmış olurum.

F&T Sabah kalkınca ilk iş olarak ne yaparsınız?
TJ Her şeyden önce aşağı, mutfağıma inip kendime bir demlik dolusu kahve yaparım. Kahvenin olmasını beklerken radyodan haberleri dinlerim. Radyoya, özellikle de sabah programlarına bayılırım. Hiç kaçırmadığım bazı favori programlarım var.

F&T Kahvaltıda ne yersiniz?
TJ Kahvaltı rutinim değişkendir. Birkaç ay boyunca hep aynı şeyleri yerim, sonra menümü değiştiririm. Bu aralar iki haşlanmış yumurta ve bir avokado yiyorum. Daha çok protein ve daha az gluten tüketmeye ve mümkün olduğu kadar çok Omega 3 almaya çalışıyorum.

F&T Ofisinize/stüdyonuza kaçta gidersiniz?
TJ Saat 08:20’de evden çıkarım ve doğrudan işe giderim.

F&T Günlük bir egzersiz rutininiz var mı?
TJ Evet, spor yapmayı sevdiğim için şanslıyım. Haftada üç kez tenis oynarım ve en az üç kez de pilates yaparım. Kızım yoga yapmayı sevdiği için ve birlikte yapmak zevkli olduğundan şimdi de yoga öğreniyorum. Daha işin başındayım ama ilerletmek için azimliyim.

Screen Shot 2015-03-07 at 23.28.06

ÖĞLEN

F&T Öğlen yemeğinizi saat kaçta ve nerede yersiniz?
TJ Kızım artık benimle beraber çalıştığından öğlen yemeklerini birlikte yiyoruz. Stüdyomuzun oldukça yakınında “Bob’s Juice Bar” adında küçük bir cafe var. Şahane taze sıkılmış meyva suları ve harika salataları var. Ayrıca yediğim en güzel damla çikolatalı kurabiyeleri yapıyorlar. Tek kelimeyle muhteşem!

F&T İş gününüzün ne kadarı yaratıcı faaliyetlerle/tasarım yapmakla geçiyor?
TJ Kendimi sürekli yaratım sürecindeymiş gibi hissediyorum. Beynim sürekli tam kapasite çalışıyor. Ama ortalamada günümün yüzde 50’sini tasarıma, geri kalanını da pazarlama, tanıtım ve idari işler gibi işimin diğer alanlarına ayırıyorum.

F&T Yaratıcılık aşamasında en çok nelerden yararlanırsınız?
TJ Takım çalışmasından. İşimin en sevdiğim yönü budur. Başkaları ile çalışmak, fikir alışverişinde bulunmak… Bu benim için gerçekten de çok önemli.

F&T Kendi özel favorileriniz var mıdır? Favori renginiz, kumaşınız gibi?
TJ Tabii ki kişisel tercihlerim var, mor rengini çok sevmem gibi mesela… Ancak yıllar içinde zevklerimin de evrim geçirdiğini söyleyebilirim. Öne çıkan, alışılmışın dışındaki renk ve kumaşlardan ilham alıyorum.

F&T Saat kaça kadar çalışırsınız?
TJ Daha önce belirttiğim gibi ben bir sabah insanıyım. Eğer ekibimle birlikte çalışmıyorsam saat 19:00 civarında yorulmaya başlıyorum.

Screen Shot 2015-03-07 at 23.27.25

AKŞAM

F&T Akşamları ve hafta sonları evde vaktinizi nasıl geçirirsiniz? Hobileriniz var mı?
TJ Tenis, yıl boyunca uğraştığım bir hobim. Her Cumartesi ve Pazar tenis kortundayım. Akşamları sinemaya veya tiyatroya gitmeyi çok severim. Hafta içi fazla bir şey yapmıyorum. Hafta içi akşamları iş yemekleri ya da işle ilgili başka etkinlikler dışında ender olarak dışarı çıkarım.

TATİLDE

F&T Hangi sıklıkla ve nerelere seyahat edersiniz?
TJ İşimden dolayı düzenli olarak seyahat ettiğim için şanslıyım. Avrupa’nın her yerinde Tara Jarmon mağazalarımız olduğundan bunları ziyaret için sürekli hareket halindeyim. Madrid ve Londra Paris’e çok yakın olsalar da ortam ve kültürleri tamamen farklı. Bu kısa seyahatler bana çok ilham veriyor. Pazar araştırması için gittiğim iki haftalık bir New York seyahatinden yeni döndüm. ABD seyahatleri her zaman çok heyecan verici. Her şey yeni ve sürekli bir hareket var. İş seyahatleri dışında her yıl Fransa’nın güneyinde uzun bir yaz tatili yapıyorum. Ayrıca iki yılda bir de uzak ve egzotik yerlere keşif seyahatleri yapmaya çalışıyorum.

F&T Gittiğiniz en ilginç yer neresi?
TJ Hindistan’ı her zaman ilginç bulurum. İnsanlar çok sıcakkanlı ve ayrıca sokaktaki renkler, kokular gittiğim hiçbir yerdekine benzemiyor.

F&T Seyahatlerinizde gördüklerinizi işinizde ve tasarımlarınızda kullanıyor musunuz?
TJ Kesinlikle. Hepimiz farklı yerlerden ve kültürlerden bir şeyler öğrenebilir ve ilham alabiliriz.

F&T Bu sezon için favori trendiniz nedir?
TJ Yeni elbise boyları bana heyecan veriyor. Bu koleksiyonda çok daha uzun boylar göreceksiniz.

F&T Tara Jarmon markası için gelecekte neler planlıyorsunuz?
TJ Aksesuar koleksiyonlarım; özellikle ayakkabı, çanta ve mücevher kolleksiyonları üzerinde yoğun şekilde çalışıyorum.

Screen Shot 2015-03-07 at 23.28.15