TARİHİ ROMA HAMAMI RESTORE EDİLİYOR

TARİHİ ROMA HAMAMI RESTORE EDİLİYOR

Yozgat’ın Sarıkaya ilçesinde binlerce yıl önce inşa edilen tarihi Fulvia-Caracalla Hamamı, Yozgat Valiliği tarafından restorasyona alındı. Hamam, yadsınamayacak bir tarihi, turistik değere sahip.

HAMAMIN HİKAYESİ
Yörede anlatılan efsaneye göre; Sarıkaya Fulvia-Caracalla Hamamı’nı, Roma imparatoru Marcus Aurelius Antoninus, imparatorluğun en geniş sınırlara sahip olduğu dönemde, güzelliği tüm imparatorluğun dilinde olan karısı Fulvia Plautilla adına yaptırmıştır.

Efsaneye göre Roma imparatoru Caracalla Aurelius, Pers seferinden önce kış aylarında bölgeyi tanımak için gittiği seyahat sırasında bataklık bir göle rastlar. Burada yıkanan çocukları görür, sudan çıkan buharve çocukların sıcak suyun içindeki oyunları Roma imparatoru’nu da cezbetmiştir. Mola vermek için atından iner ve kendisi de suya girer. Gözlerini kamaştıran güneşin altında sıcak suda bedeni rahatlarken, aklına imparatorluğu tek başına yönetmek hırsıyla bir suikast ile öldürttüğü, uzun sarı saçlarıyla, güzel karısı Fulvia Plautilla gelir.Tarihin en zalim imparatorları arasına giren Caracalla’nın kalbine bir yumuşaklık hâkim olmaya başlar. Aslında sırılsıklam karısına aşık olan imparatorun hırsı şimdi buradaki suların da tesiriyle, yerini pişmanlığa bırakmaktadır. Birden irkilir ve ne ironidir ki daha Pers seferi için yapacakları seyahat sırasında kendisine suikast düzenleyecek olan Muhafız Subayı Julius Martialis’a “Derhal buraya güzel karım Fulvia adına bir hamam yapılmasını istiyorum” diyerek emrini vermiştir. Beraberlerinde getirdikleri 1.000 İspanyol esire önce hamamın temelleri kazdırılmış, sonra 100 usta ve 2.000 işçi ile kısa sürede inşası bitirilmiştir. Mart ayının sonlarında ordusuyla birlikte Pers topraklarına sefere çıkan Caracalla Marcus Aurelius, yapımı biten bu kompleks hamamda, askerleriyle bir gün konaklama yapar, imparatorun; hamamda sıcak suya daldığında gözlerinin önüne hep güzel karısı Fulvia gelmektedir. Tekrar yola düşerler, birkaç gün sonra Harran ovası civarına geldiklerinde ufak bir dinlenme molası verir, bu esnada, terfi ettirilmediği için kızgın olan imparatorluk Muhafızı Julius Martialis tarafından 8 Nisan 217 yılında öldürülür. Muhafız Subayı tarafından arkadan kılıç darbesini alan Kral, son kez güneşe bakar ve yine gözlerinin önüne güzel karısı Fulvia’nın hayali gelir. Son nefesini verirken yüzünde bir tebessüm belirir, artık sonsuz aşkına kavuşmasına az bi süre kalmıştır…